bebekBakıcı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çalışan anneler için en önemli sorunlardan birisi çocuklarını emanet edebilecekleri doğru kişiyi bulmaktır. Detaylı incelemeler sonucunda bu doğru kişiyi seçerler ve O’na emanet ederler. Belli başlı bir kaç detay doğru bakıcıyı seçmek için ailelere yardımcı olabilir.

Bakıcı olarak tercih edilecek kişinin ne çok genç ne de çok yaşlı olması gerekir. Çünkü çok genç olan bir birey bebeğin eğitimi için fazla tecrübeye sahip olmayabilir. Çok yaşlı olan birisi ise sabır sınırları tükenebileceği için bebeğin duygusal ihtiyaçlarına karşılık veremeyebilir.

Çocukların kendi ev ortamlarında bakılmaları olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Bakıcı olarak gelen kişiyle, çocuğunuzun kendi yaşam alanı içerisinde bakılması konusu ilk etapta dile getirilmelidir. Çocuk kendi evinde ve odasında çok daha rahat olacaktır. Emeklemeye, yürümeye başladığında anne ve babasının aldığı önlemler ile karşılaşıp, zorlukları daha kolay atlatacaktır. Çocuklar ev ortamlarında kendini güvende hissedeceği için bakıcıya adapte olması daha kolay olmaktadır.

Bakıcı olarak tercih edilecek kişinin çocukları sevmesi ve anne olması önemli bir detaydır. Mesela çocukları çok sevdiği için onlarla ilgilenmek için gerekli sabrı ve enerjiyi rahatlıkla gösterebilir. Anne olan bir bakıcı ise, çocukların dilinden daha iyi anlayacaktır. Ayrıca anne olma özelliği sayesinde daha pratik ve deneyimli olacaklardır.cocuk

Bakıcı olan kişi aileye güven vermeli. Temiz, düzenli, disiplinli bir yapıya sahip olmalıdır. Aile yaşantısının ne olduğunu bilen birisi aileye o güveni verecektir. Ayrıca güler yüzlü, hoşgörülü, kendisini yetiştirmiş ve eğitimli olması da diğer önemli özelliktir.

Tercih edeceğiniz kişiyi araştırmalısınız. Komşularına sorarak nasıl birisi olduğunu öğrenebilirsiniz? Daha önce çalıştığı ailelerle görüşme ihtimaliniz var ise bu detayı değerlendirin.  

Bakıcı olarak karar verdiğiniz kişinin bebeğinizin bakımı ile ne kadar ilgileneceği kesinlikle konuşulmalıdır. Çünkü çocuklar kendileriyle ilgilenen kişiler ile bir bağ oluşturmaya başlarlar. Bu nedenle de bakıcılarının uzun süre olanlarla olması önemlidir. Sık sık bakıcı değişikliği çocukta bir takım sorunlara yol açabilir. Hem aileler hem de çocuklar gelecek olan bakıcıya tekrar tekrar alışmak zorunda kalacaktır.

Şayet önemli bir sorun yok ise bakıcının sizinle birlikte kalmamasına özen gösterin. Tercih ettiğiniz kişinin kendine ait bir yaşam alanı varsa sizinle kalmaması en uygunudur. Belli bir saatte gelip mesaisi bitince evinizden ayrılması gerekir. Bu detayı en baştan konuşun.

bebek bakıcısı antalyaGörevinize başlamadan önce bakıcı ile çocuk arasındaki iletişimi uzaktan takip edin. Bakıcı çocuğa nasıl davranıyor? Ses tonu nasıl? Tavrı nasıl? Hitap şekli nasıl? Bunları tek tek gözlemleyin. Her şey içinize sindikten sonra görevinize başlayın.

Son olarak çocuğunuzun, gün içinde yaşadıklarını anlatmasına izin verin. Bakıcıdan yana şikayeti var ise önemseyin. Can kulağı ile dinleyin. Bu sayede doğru bakıcı seçip seçmediğinizi anlamış olursunuz.

 

 

Bebek ve Çocuk Bakıcı Hizmetinden Yararlanmak için