Vize Randevu

Vize Randevu

Vize Randevu

İnsanların bir ülkeden başka bir ülkeye seyahat ederken düşünmesi gereken ilk şey vizedir. Vize, insanların ülkeler arasında serbest dolaşım hakkını ifade eden bir izin olarak tanımlanabilmektedir. Bu kapsamda hem ülkemiz hem de diğer ülkeler vize uygulaması ile ülkeye giriş çıkışları kontrol altında tutmaktadır. Bu kontrol içinse vize randevuları ile vize işlemleri gerçekleştirilmektedir. Vize işlemlerinin yanında vize süresini aşacak süreyle ülkemizde kalmak isteyenler için de ikamet izni uygulaması bulunmaktadır.

Yabancı vatandaşlar ülkemize yaptıkları ziyaretlerde, ülkemizdeki kalış sürelerini vizelerine ya da vize muafiyet sürelerine göre belirlerler. Eğer yabancı kişi Türkiye’de vize süresinden ya da vize muafiyeti süresinden daha fazla kalmak isterse o zaman oturum izni almak durumundadır. İkamet izni, yabancı vatandaşlara Türkiye’de belli bir yerde ve belli bir süre boyunca konaklama hakkı tanıyan izindir. E-ikamet randevu işlemiyle yapılan başvuru sonrasında, gerekli şartlar yerine getirilerek alınabilir. Yabancılar için alınması gerekli olan oturum izninin çeşitleri mevcuttur. Kişilerin Türkiye’de bulunma amaçlarına istinaden eğitim, çalışma vb. şekillerde oturum izni verilmektedir. Bu işlemler sırasında ise vize randevu veya e-randevu işlemleri yapılabilmektedir.

E-randevu yabancılar üzerinden yapılan işlemlerde, kişiler kendilerine göre olan ikamet izin türüne başvuruda bulunmalıdırlar. Yabancılar için var olan ikamet izni çeşitleri; kısa dönem oturum izni, aile oturum izni, uzun dönem oturum izni, öğrenci oturum izni, insan ticareti mağduru oturum izni ve insani oturum iznidir. Kişiler göç idaresi kapsamında olan e - ikamet sisteminden gerekli başvuruları yaparak istedikleri izinle ilgili işlemleri gerçekleştirebilirler. Doğru adımları takip eden ve oturum izni işlemlerini başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler başvuru sonuçlarına göre oturum izni sahibi olurlar veya olmazlar. Ancak oturum izni sahibi olmak bir kerede biten bir işlem değildir. Belirli aralıklarla yenilenmesi gereken oturum izinleri çeşitlerine göre e-randevu veya vize randevu sistemi üzerinden belirli periyotlarda yenilenmektedir. Oturum izni yenilemesini yapmayan veya unutan kişiler problemlerle karşılaşabilmektedir. Bu nedenle e-randevu veya vize randevu uygulamaları ile kolaylıkla oturum izni ve vize işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?