Oturma İzni

Oturma İzni

Oturma İzni

Dünyada gün geçtikçe değişen insan ihtiyaçları ve talepleri değişik yaşam tarzlarının ve hobilerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Özellikle son dönemde sosyal ağların gelişip yayılması ile insanlar dünyayı gezip görme ve bu işten para kazanma işine girişmişlerdir. Seyyahlar olarak da ifade edebileceğimiz bu kimseler dünyanın çeşitli yerlerine seyahat etmekte ve uzun süreler buralarda ikamet ederek çektikleri video ve fotoğraflar sayesinde para kazanmaktadır. İşte seyyahların seyahatleri sırasında uzun dönem kaldıkları yerde barınabilmeleri için turizm oturma izni almaları gerekir.

Turizm oturma izni, yabancı uyruklu kişilerin oturum sağlayabilmesi için belirli bir bölgede, devletin resmi makamlarınca verilen izin belgesidir. Ülkemizde değişik süreler için verilen turizm oturma izni ülkemizi ziyaret eden turistlerin daha rahat hareket edebilmelerini sağlamak amacını güder. Oturma izni konusunda Türkiye Cumhuriyeti Devletinde yetkili kurum “İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğüdür.” Türkiye’ye giriş yapan yabancının kaçak durumuna düşüp, sınır dışı edilmemesi için ülke sınırlarına giriş yaptığı tarif temel alınarak 30 gün içerisinde oturma izni başvurusu yapmış olması Türkiye Cumhuriyeti kanunları ile yasalaştırılmış bir zorunluluktur. Bu zorunluluğa uyulmaması durumunda yabancı kişilerin deport edilmesi kaçınılmaz bir sonuç olmaktadır.

Ülkeden ülkeye gezen bir seyyahsanız ve turistik amaçlarla Türkiye’yi ziyaret ediyorsanız herhangi bir sorunla karşılaşmamak adına turizm oturma iznine sahip olmalı ve olası problemleri bertaraf etmelisiniz. İçişleri Bakanlığı’nın ilgili kuruluşuna başvuru işlemlerinizi gerçekleştirmeniz durumunda turizm oturma iznini 1 yıla varan sürelere kadar elde etmeniz mümkündür. Turizm oturma izninin başarı ile elde edilmesinde temel mantık kişinin vize süresinin dolmadan gerekli başvuruyu tamamlamasıdır. Aksi halde kaçak sıfatı ile değerlendirilecek olan yabancı kişilerin başvuruları olumsuz sonuçlandırılabilmekte ve Türkiye sınırlarından gönderilebilmektedir. Siz de turistik seyahatinizin felakete dönüşmesini istemiyorsanız turizm oturma iznine hemen başvurabilirsiniz!


Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?