Oturma İzni Sorgulama

Oturma İzni Sorgulama

Oturma İzni Sorgulama

Oturma izni, yurtdışından gelen yabancı vatandaşların belirli sürelerle başvurdukları ve ikamet süresi boyunca bir problem yaşamadan hayatlarını sürdürebilmelerini sağlayan izin olarak açıklanabilmektedir. Oturma izni her ülkenin ilgili bakanlığınca belirli şartlara göre verilmekle beraber ülkeye olan oturma izni talebine göre başvurular oldukça yoğun olabilmekte ve sistemsel yoğunluk alternatif çözümler üretilmesine yol açmaktadır. Bunlardan bir tanesi de oturma izni randevu sistemi ve oturma izni sorgulama sistemidir.

Oturma izni randevu sistemi henüz başvurusunu yapmamış ve oturma izni sorgulama sistemini kullanmak için belge numarasına sahip olmayan kişilerin kullanacağı bir sistemdir. Bu sistemle başvuru yapacak kişiler başvuru belgelerini hazırladıktan sonra başvuru yapmak için randevu alırlar. Randevu işlemi ile başvurusunu gerçekleştiren kişiler 1 aylık süre içinde başvuru sonucunu bekler.

Oturma izni sorgulama ekranı başvurudan 1 ay sonrasına kadar takip edilmesi gereken; belge numarası ve kimlik numarası yardımı ile oturma izni sorgulamasının yapılacağı yerdir. Oturma izni sorgulama ekranında kısa dönem veya uzun dönem fark etmeksizin her türlü oturma izni sorgulama işleminizi yaptırmanız mümkündür. Buradan elde edeceğiniz bilgiler ışığında başvurunuzun olumlu sonuçlandığını görmeniz durumunda oturma izni belgesini almak için gerekli adımları atabilirsiniz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı oturma izni sorgulama ekranına ulaşmak ve gerekli sorgulamayı yapmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

http://www.goc.gov.tr/gecicikoruma/Pages/YabanciKimlikSorgulama.aspx


Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?