Yeni Doğan Bebek Bakıcısı

Yeni Doğan Bebek Bakıcısı

Yeni Doğan Bebek Bakıcısı

Yeni doğan bebek bakıcısı ;Yeni doğmuş bebeklerde çok dikkat edilmesi gereken konular bulunmaktadır. Ebeveynlerin bunlara dikkat etmesi gerekmektedir. Öncelikle hastalıkların önlenmesi ve alınacak önlemler şöyle olmalıdır. Bebeklerin yaşam kaliteleri temel olarak onların ihtiyaçlarının karşılanmasıyla ilgili olmaktadır. 0-36 aylık çocukların temel bakım gereksinimlerinin karşılanması aile ve bakım yapacak kişilerin görevidir.


Bu bakım gereksinimlerinin başında ise uygun el yıkama, dezenfeksiyon ve düzenli temizlik uygulamalarından geçmektedir. Bebeğinize her temas öncesinde yani bebeğin bez değişimi, beslemesi ve banyosu gibi işlemler öncesinde ve sonrasında mutlaka ellerinizi yıkamalısınız ve bu ortamların hijyeninden emin olmalısınız.


Yeni doğan bebeklerde vücut ısısını korumak çok önemlidir. Bunun sebebi yeni doğan bebeklerin vücut ısısını koruyan yağ dokusu bulunmamaktadır. Bebeğin ıslak durumda olması ısı kaybına neden olabilmektedir. Bu nedenle önceden oda seviyesinde ısıtılmış battaniye ile sarılmalıdır. Isı kaybı en çok baş bölgesinden olmaktadır. Bu nedenle başlık giydirilmesi gerekir. Beslenmesi konusunda emzirme sıklığı bebeğin isteğine göre ayarlanabilir. Yeni doğmuş bebeklere anne sütü dışında herhangi bir besin asla verilmemelidir.


Yeni Doğan Bebekler İçin Bakıcılarda Nelere Dikkat edilmelidir?


Bakıcılık önemli bir hizmet olarak görülmesi nedeniyle bakıcıların işlerini iyi yapan ve tecrübeli isimler olması oldukça önemlidir. Üstelik yeni doğan bebek bakıcısı aramaktaysanız asla tecrübesiz kişilerle çalışmayınız. Yeni doğan bebek bakıcılığı oldukça zorludur. Bu nedenle seçeceğiniz bakıcının kriterlerine önem göstermelisiniz.


Bebek bakıcısının yeni doğmuş bebeğinizin yıkanması, uyutulması gibi işlemlerde size destek olması gerekmektedir. Yeni doğan bebek bakıcısı oldukça güvenilir bir kişi olmalıdır ve çocuğunuzu gözünüz arkada kalmadan bu bakıcıya emanet edebilmelisiniz.


Yeni doğan bebek bakıcısı cana yakın, iletişimi kuvvetli ve sevecen olmalıdır ki sizin de bebeğinizde yapılacak işlemleri söylerken rahat olmanız gerekmektedir. Yeni doğan bebek bakıcısı pratik, dikkatli ve hızlı olmalıdır. Bebeğinizi her an koruyup kollayarak başına gelebilecek her türlü tehlikeden uzak tutmalı ve bebeğinizi asla yalnız bırakmamalıdır. Bebeğiniz için bakıcı tutsanız bile sizin de birçok sorumluluğunuz bulunmaktadır. Yeni doğan bebekler anne sütü haricinde bir besin alamazlar. Bu nedenle bebeğinizin beslenmesine çok dikkat etmeli ve düzenli bir biçimde anne sütü vermelisiniz.


Kuzey İnsan Kaynakları olarak ailelerin '' Yeni doğan bebek bakıcısı '' ihtiyaçlarını;
• Referanslı,
• Deneyimli,
• Şefkat ve sevgi ile işini yapan,
• Kültür ve eğitim seviyesi yüksek,
Bebek Hemşiresi ile karşılıyoruz.
Siz de Yeni doğan bebek bakıcısı için tecrübeli, bebeğinizi güvenle emanet edebileceğiniz '' Yeni doğan bebek bakıcısı arıyorum '' diyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Yeni doğan bebek bakıcısı, adı üzerinde yeni doğmuş bebeğin bakıcılığını üstlenen, yeni doğan bebeğin bakımı ve ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında aileye yardımcı olan bakıcıdır.

Yeni doğan bebek bakımı, yüksek hassasiyet gerektiren bir konu olduğu için her bakıcı bu görevi layıkıyla yerine getirememektedir. Bu nedenle, yeni doğan bebek bakımı özel uzmanlık gerektiren bir alandır. 

Yeni doğan bebek bakıcısı şu özelliklere sahip olmalıdır;

Yeni doğan veya erken doğan prematüre bebek bakımı noktasında yeterli bilgiye sahip olmalıdır.

Yeni doğan bebek bakımı ile mutlu olan, sakin, güler yüzlü bir yapıda olmalıdır.

Bebek psikolojisi ve bebeğin motor davranışları hakkında gerekli bilgiye sahip olmalıdır.

Güvenilir olmalı, aile zorunlu durumlarda gözünü kırpmadan yeni doğan bebek bakıcısına bebeğini emanet edebilmeli.

Yeni doğan bebek bakıcısı sorumluluk duygusuyla hareket edebilmelidir.

Yeni doğan bebek bakıcısı, zararlı alışkanlıklardan uzak bir anlayış benimsemelidir. 

Yeni doğan bebek bakıcısı seçimi yapılırken bir bakıcıdan nasıl bir hizmet beklendiği net olarak belirlenmelidir. Ve bu beklentilere uygun seçim yapılmalıdır.

Yatılı bir bakıcı mı yoksa sadece gündüz çalışacak bir yeni doğan bebek bakıcısı mı istendiği belirlenmelidir.

Yeni doğan bebek bakıcısı seçiminde bir diğer önemli etken de ailenin ekonomik durumudur. Bu nedenle yapılacak seçimde ekonomik durum göz önünde tutulmalıdır.

Bütün bu maddeler ekseninde yeni doğan bebek bakıcısı seçimi gerçekleştirilmelidir. Seçim esnasında adayın eğitim ve uzmanlık durumu, referansları, deneyimi ve yaşam tarzı da dikkate alınmalıdır.  

Yeni doğan bebek bakıcısı bulmak için yakın çevredeki anne babalara müracaat etmek ve onların bilgi ve deneyimlerine başvurmak atılan ilk adımdır. Ancak aşağıda sıralayacağımız şekilde farklı kanallardan da yeni doğan bebek bakıcısı bulmak mümkündür;

Pedagog tavsiyeleri.

Yeni doğan bebek bakıcısı için ailelere hizmet veren danışmanlık şirketleri.

Gazetelerin sarı ilan sayfaları.

 

Yeni doğan bebek bakıcısı temel olarak şu işleri yapmaktadır;

Yeni doğan bebeğin banyosunu yaptırır. Kıyafetlerinin temiz ve düzenli olmasına dikkat eder.

Yeni doğan bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve uyuması için bebek masaj metotları uygular.

Yeni doğan bebeğin vücut temizliğini yapar. Altını değiştirir.

Emzirme sonrasında aileyle birlikte bebeğin gaz çıkarmasını sağlar.

Doğru emzirme noktasında anneye uygulamalı bilgi verir.

Yeni doğan bebeğin doktoruyla diyalog halinde olur.

Aileye psikolojik destek sağlar. 


Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?