Pedagog

Pedagog

Pedagog

Ailelere çocuk yetiştirme konusunda en iyi rehberliği yapan kişilere pedagog denmektedir. Çocuk psikolojisi ve davranışları üzerine uzman olan pedagoglar çocukların psikolojik sorunlarını çözmede ailelere destek olan ve bu problemlere çocuklarla birlikte çözüm üreterek çocukların zihinsel gelişimlerini takip ederler. Böylece çocuklar bilişsel olarak daha sağlıklı gelişim göstermekte ve geleceklerine doğru şekilde güçlü adımlarla ilerleme şansı yakalamaktadırlar. Pedagoglar 0 ile 10 yaşında olan çocuklara psikolojik, zihinsel ve duygusal olarak destek olmaktadırlar. Bu nedenle pedagogların bazı sorunlulukları bulunmaktadır.


Pedagogların Sorumlulukları


Hastanelerde ve diğer sağlık kurumlarında farklı tedavi yöntemlerinde çocuklara psikolojik olarak destek olmak pedagogların sorumluluklarındandır. Konuşma güçlüğü çeken çocuklar için çözüm önerileri sunmak ve bunları plan şekilde ailesinin yardımıyla çocuklara uygulamak. Pedagog anne ve baba arasındaki ilişkilerin çocuk gelişimindeki etkisi konusunda aile bireylerini bilinçlendirerek tavsiyelerde bulunurlar. Pedagog çocukların cinsel gelişim sürecinde ebeveynlerini bu konuda bilinçlendirirler. Pedagoglar MEB’e bağlı bulunan tüm okullarda rehber veya psikolojik danışman olarak çalışabilir. Bu görevlerle özel okullarda da danışmanlık hizmeti verebilmektedirler.


Hangi Durumlarda Pedagog Desteği Alınmalıdır?


Çocuklarınız belli bir noktada mutlaka profesyonel bir kişi tarafından kontrol edilmelidir. Çocuğunuz paylaşmayı öğrenemediyse ve sosyal uyum sorunları bulunmaktaysa pedagog tercih etmelisiniz. Bunun dışında birçok sorun çocuğunuzu profesyonel bir destek almaya yönlendirebilir. Bunlar; çocuğunuzun yalan söylemeye alışması ve sürekli bilmenize rağmen sorunlardan kurtulmak için farklı yalanlar söylemesi, çocuklarınız arasında sürekli kavga çıkartarak aile huzurunun kaçmasına neden oluyorsa, bilgisayar, telefon gibi teknolojik aletlerin başında çok fazla vakit geçirerek bir bağımlı haline dönüşüyorsa, çok fazla inatçılık yaparak istediği şeyleri yaptırma konusunda direniyorsa, yemek yeme alışkanlıklarında çok fazla sağlıksız besin yiyerek normal ev yemeklerini tercih etmemekteyse, tuvalet eğitimlerinde sorun yaşıyor ve geceleri bu durumdan dolayı sıkıntı çekiyorsanız bu durumlarda pedagog desteği almanız gerekmektedir.


Pedagoglar bu ve bunun gibi konularda çocuğunuza ve sizlere danışman rolünü üstlenirler. Ruhsal problemleri tıbbi yöntemlerle tedavi etmek ise psikiyatristlerin görev alanına girmektedir. Terapi yöntemleriyle birlikte çocuğun tedavisini devam ettirme görevi ise pedagoglarındır.


Kuzey İnsan Kaynakları olarak ailelerin '' Pedagog '' ihtiyaçlarını;
• Referanslı,
• Deneyimli,
• Şefkat ve sevgi ile işini yapan,
• Kültür ve eğitim seviyesi yüksek,
Pedagog ile karşılıyoruz.
Siz de Pedagog tecrübeli, güvenle emanet edebileceğiniz '' Pedagog arıyorum '' diyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?