Pedagog

Pedagog

Pedagog

Ailelere çocuk yetiştirme konusunda en iyi rehberliği yapan kişilere pedagog denmektedir. Çocuk psikolojisi ve davranışları üzerine uzman olan pedagoglar çocukların psikolojik sorunlarını çözmede ailelere destek olan ve bu problemlere çocuklarla birlikte çözüm üreterek çocukların zihinsel gelişimlerini takip ederler. Böylece çocuklar bilişsel olarak daha sağlıklı gelişim göstermekte ve geleceklerine doğru şekilde güçlü adımlarla ilerleme şansı yakalamaktadırlar. Pedagoglar 0 ile 10 yaşında olan çocuklara psikolojik, zihinsel ve duygusal olarak destek olmaktadırlar. Bu nedenle pedagogların bazı sorunlulukları bulunmaktadır.


Pedagogların Sorumlulukları


Hastanelerde ve diğer sağlık kurumlarında farklı tedavi yöntemlerinde çocuklara psikolojik olarak destek olmak pedagogların sorumluluklarındandır. Konuşma güçlüğü çeken çocuklar için çözüm önerileri sunmak ve bunları plan şekilde ailesinin yardımıyla çocuklara uygulamak. Pedagog anne ve baba arasındaki ilişkilerin çocuk gelişimindeki etkisi konusunda aile bireylerini bilinçlendirerek tavsiyelerde bulunurlar. Pedagog çocukların cinsel gelişim sürecinde ebeveynlerini bu konuda bilinçlendirirler. Pedagoglar MEB’e bağlı bulunan tüm okullarda rehber veya psikolojik danışman olarak çalışabilir. Bu görevlerle özel okullarda da danışmanlık hizmeti verebilmektedirler.


Hangi Durumlarda Pedagog Desteği Alınmalıdır?


Çocuklarınız belli bir noktada mutlaka profesyonel bir kişi tarafından kontrol edilmelidir. Çocuğunuz paylaşmayı öğrenemediyse ve sosyal uyum sorunları bulunmaktaysa pedagog tercih etmelisiniz. Bunun dışında birçok sorun çocuğunuzu profesyonel bir destek almaya yönlendirebilir. Bunlar; çocuğunuzun yalan söylemeye alışması ve sürekli bilmenize rağmen sorunlardan kurtulmak için farklı yalanlar söylemesi, çocuklarınız arasında sürekli kavga çıkartarak aile huzurunun kaçmasına neden oluyorsa, bilgisayar, telefon gibi teknolojik aletlerin başında çok fazla vakit geçirerek bir bağımlı haline dönüşüyorsa, çok fazla inatçılık yaparak istediği şeyleri yaptırma konusunda direniyorsa, yemek yeme alışkanlıklarında çok fazla sağlıksız besin yiyerek normal ev yemeklerini tercih etmemekteyse, tuvalet eğitimlerinde sorun yaşıyor ve geceleri bu durumdan dolayı sıkıntı çekiyorsanız bu durumlarda pedagog desteği almanız gerekmektedir.


Pedagoglar bu ve bunun gibi konularda çocuğunuza ve sizlere danışman rolünü üstlenirler. Ruhsal problemleri tıbbi yöntemlerle tedavi etmek ise psikiyatristlerin görev alanına girmektedir. Terapi yöntemleriyle birlikte çocuğun tedavisini devam ettirme görevi ise pedagoglarındır.


Kuzey İnsan Kaynakları olarak ailelerin '' Pedagog '' ihtiyaçlarını;
• Referanslı,
• Deneyimli,
• Şefkat ve sevgi ile işini yapan,
• Kültür ve eğitim seviyesi yüksek,
Pedagog ile karşılıyoruz.
Siz de Pedagog tecrübeli, güvenle emanet edebileceğiniz '' Pedagog arıyorum '' diyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Pedagog, çocukların zihinsel gelişimini, psikolojisini, sosyal ve duygusal yönünü takip eden ve bu alanlarda ortaya çıkması muhtemel olan problemlere karşı danışmanlık yaparak çözüm yolları sunan uzman kişidir. Pedagog hizmeti almak için bir problemin ortaya çıkmasına gerek yoktur. Çocuğun doğru bir gelişim göstermesi ve sosyallik açısından güçlü olabilmesi için de pedagog desteği alınabilmektedir.

İyi bir pedagogun taşıması gereken özellikler şu şekildedir;

Üniversitelerin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun olmalı.

Sözlü ve yazılı iletişim kanallarını doğru ve etkili bir şekilde kullanabilmeli.

Enerjisi ve motivasyonu yüksek bir kişi olmalı. Psikolojik olarak sağlam bir karakterde olmalı.

İkna becerisi üst düzeyde olmalı.

Kendisini mesleki anlamda her zaman geliştirebilmeli.

Stres ve kaygı durumu ile baş edebilmeli.

Çocuklarla iyi anlaşmalı.

Çocukların ihtiyaç ve psikolojik durumlarını etkin bir şekilde analiz edebilmeli. Bu analizler neticesinde uygun metotlar geliştirmeli. 

Etkin bir pedagog seçiminde, pedagog adayının özgeçmişi bütün detaylarıyla ele alınmalıdır. Adayın geçmiş iş yaşantısı, uzmanlık derecesi, eğitimi, katıldığı sertifika programları, deneyimi ve referansları önemle değerlendirilmelidir. Pedagogun talep ettiği ücret de pedagog seçiminde göz önünde bulundurulmalıdır. Öte yandan, pedagogun çocuklara yönelik bakış açısı pedagog seçiminde belirleyici bir rol oynamaktadır. 

Kuzey İnsan Kaynakları, uzman pedagog ihtiyaçlarınız noktasında size çözüm sunmaktadır. Belirlediğiniz kriterler çerçevesinde en uygun adaylarla görüşmenizi sağlamakta ve bu görüşmenin ardından tercih edilen adayın işe başlaması için gerekli çalışmaları yürütmektedir.

Bilgi almak ve hizmet talep etmek için 7/24 bize ulaşabilirsiniz. 

Alanında uzman, profesyonel ve deneyimli bir pedagog şu işleri yapmaktadır;

Çocuğun ebeveynlerine çocuk gelişimi ve eğitimi noktasında gerekli bilgilendirmeleri yapar.

Hastanelerde ya da rehabilitasyon merkezlerinde tedavi gören çocuklara duygusal ve psikolojik destek verir.

Her çocuğun hayatında yer alan; anne, baba, öğretmenlerle diyalog halinde olur ve bu kişilerle bilgi alışverişinde bulunur.

Çocuklar için hazırlanan yayınları takip eder.

Çocukların ve bebeklerin bakımı, beslenmesi ve temizliği noktasında ailelere eğitim verir.

Aile ve çocuk mahkemelerinde çocuklar açısından bilirkişilik görevinde bulunur.

Çocukların eğitiminde doğru stratejilerin uygulanmasını sağlar.

Problemli çocuklarla görüşerek onların psikolojisini anlamaya çalışır. Bu psikolojinin sağlıklı bir şekilde işlemesi için çözüm önerileri sunar.

Ebeveyn ve öğretmenlerin çocuğun gelişimindeki etkisini takip eder. 


Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?