Özel Hemşire

Özel Hemşire

Özel Hemşire

Günümüzde birçok insanın evde bakım hizmetine ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Fiziksel rahatsızlıklar nedeni ile evde bakıma ihtiyaç duyan kişilerin özel hemşire duyduğu ihtiyaç da açıkça ortadadır. Evde bakıma ihtiyacı olan kişi normal kişiler tarafından da bakılabilir fakat tıbbi konularda bilgisi olmayan kişilerin getir götür işleri dışında kişiye yardımı olmayacaktır.


Hastane ile evde bakım arasında oldukça büyük bir fark bulunmaktadır. Öncelik olarak kişinin evinden daha rahat hissettiği bir yer olmaz. Bu da demektir ki hem kişinin sağlığı hem de konforu açısından özel hemşireler eşliğinde evde bakım hizmetinden yaralanması oldukça tercih dilesi bir yöntemdir. Özel hemşireler hastaya hem sıcak bir aile ortamında hizmet sunarken hem de çok daha sıkı ilişkiler ortaya çıkacaktır. Hastanenin kuralları ve ciddiyetinden uzak kendi evinizde sevdiklerinize veya kendinize özel hemşireler tarafından uygulanan tüm hizmetlerden oldukça memnun kalacaksınız.


Özel Hemşire Görevi Nedir?


Özel hemşireler, hasta ile arasında ailevi bir bağ kuracak ve kişinin tedavisini çok daha büyük bir profesyonellik ile üstlenecektir. Hastanın gidişatını çok daha yakından ve çok daha özel bir ilgi ile gözlemleyecektir. Bu da hastanın periyodik çizgisinin çok daha iyi incelenmesini sağlayacaktır.


Özel hemşire hasta ve hasta yakınları ile arasında uyumlu bir iletişimi sağlamakla yükümlüdür. Hasta yakınlarını bilgilendiren toplantılar düzenleyerek durumun çok daha açık bir şekilde izah edilmesini sağlar. Hasta hakkında görüşlerini bildirerek hastalığının ilerleme durumunda yapılması gerekenleri açıkça belirterek fikir sunar.


Özel hemşireler tedavi sürecinde tüm sorumluluğu alacak olan kişilerdir. Hem kişinin mahremiyetini korur hem de çok daha konforlu bir hizmet sunar. Hastanın hastane yerine evde hizmet görmesi çok daha hijyenik bir ortamda olmasını sağlar. Tedavi süresince gerekli olan eğitim, bakım, gözlem ve kararların verilmesinde en etkin rol özel hemşirenindir.


Özel hemşire, hastanın sağlığını korumak için onu her türlü dış faktörden koruyarak uzak tutmakla yükümlüdür. Özel hemşireler hasta bakıcılardan çok daha donanımlıdır. Hem eğitimleri hem de donanımları açısından hastaya gereken hizmeti verecek ve bu süreçte de oldukça samimi ilişkiler kuracaklardır.


Kuzey İnsan Kaynakları olarak ailelerin '' Özel hemşire '' ihtiyaçlarını;
• Referanslı,
• Deneyimli,
• Şefkat ve sevgi ile işini yapan,
• Kültür ve eğitim seviyesi yüksek,
Özel hemşire ile karşılıyoruz.
Siz de Özel hemşire tecrübeli, bebeğinizi güvenle emanet edebileceğiniz '' Özel hemşire arıyorum '' diyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Özel hemşire, her yaş grubundan akut, kronik ya da terminal dönemdeki hastanın, ev ortamında alacakları tıbbi ve sosyal bakımı üstlenen kişidir. Özel hemşire, ihtiyaç sahibi hastanın, hastalığına özgü alanlarda uzmanlık sağlamıştır.

Özel hemşirelerin hizmet verdiği saatler ihtiyaca göre değişkenlik göstermektedir. Hastanın durumuna göre haftalık, günlük ve saatlik olarak hizmet verecek şekilde özel hemşirelik talebi oluşturmak mümkündür. 

Özel hemşire, her şeyden önce hastanın özlük haklarına ve hasta mahremiyetine saygı gösterecek donanımda ve güvenilirlikte olmalıdır.

Özel hemşire, mesleğine tutkuyla bağlanmalıdır.

Özel hemşire, içerisinde bulunduğu sektörün inceliği nedeniyle zaman zaman çok çalışmak durumunda kalmaktadır. Bu nedenle esnek çalışma saatlerine ve yoğun çalışma saatlerine uyum sağlamalıdır.

Özel hemşire, psikolojik olarak sağlam bir yapıda olmalıdır.

Uzmanlığını tamamlamış, eğitimlerini almış bir nitelikte olmalıdır. 

Doğru bir özel hemşire seçimi için öncelikle hastalığın türüne, hastalığın ilerleme seviyesine uygun bir arayış gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda, çalışılmak istenen özel hemşire adayını hasta ile yan yana getirerek, onun vaka saptamasına yardımcı olunması gerekmektedir.

Özel hemşirenin seçiminde onun gelişim sürecine yönelik sorular yöneltilmelidir. Hemşirenin sertifikaları, lisans eğitiminde aldığı dersler, başarı oranı ve önceki deneyimleri belirleyici olmaktadır.

Hastanın yaş gurubu da özel hemşire seçiminde önemli bir kriterdir. Hasta kişi bir çocuk mu? Yoksa yaşlı mı? Zira özel hemşireler, deneyim açısından belirli bir yaş gurubundaki hastalara hizmet verirken daha etkin olmaktadır

Hastanızın dilinden anlayan, onun sağlığıyla en üst seviyede ilgilenebilecek özel hemşireyi bulabilmek için hastane servislerinden yardım istenmesi yerinde bir davranış olacaktır. Öte yandan, bu alandaki tecrübesini kanıtlamış, yıllardır verdiği hizmetle övgüye layık görülmüş kurumsal danışmanlık firmalarına müracaat ederek de özel hemşire bulabilirsiniz.

Kuzey İnsan Kaynakları, deneyimli kadrosu ve uzman özel hemşire özgeçmiş havuzuyla siz değerli anne babalara en doğru özel hemşire adayını bulmaktadır. Bilgi almak ve hizmet talep etmek için bize ulaşım sağlayabilirsiniz

Özel hemşire, şu işleri yapmaktadır;

Hemşirelik Hasta Tanılama Formunu etkin bir şekilde kullanarak hastayı tanıma sürecini başlatır.

Hastanın bakım planını hazırlayarak büyük bir dikkatle uygular ve sonuçları doktoru ile değerlendirir.

Hasta ve hasta yakınlarının moralini düzeltmeye, onların motivasyonlarını yükseltmeye çalışır.

Tanı ve tedavi aşamaları öncesinde/sonrasında hastayı hazırlar.

Hastanın tahlil numunelerini toplar. Bu numuneleri ilgili yerlere ulaştırır.

Hemşirelik hizmeti boyunca yapılanları not eder.

Hasta ve hasta yakınlarına belirli periyodlarla bilgilendirme yapar.

Hastanın günlük medikal bakımını gerçekleştirir.


Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?