Özel Dadı

Özel Dadı

Özel Dadı

İş dünyası nedeni ile anne ve baba olarak günün belli saatleri çocuklarımızla olamıyoruz. Bu durumda çocuklarımızı emanet edebileceğimiz güvenilir, donanımlı, bilgili ve eğitimli kişilerin arayışına giriyoruz. İşte tam da bu noktada devreye özel dadı giriyor. Dadılar, evde ebeveynleri yerine çocuklarla ilgilenen onların sorumluluklarını üstlenen ve bakımı ile ilgilenen kişilere denilmektedir. Dadı seçimi ciddi emek, zaman ve bilgi isteyen bir konudur. Hızlı karar vermemeli ve çocuğunuzu emanet edeceğiniz kişiye karşı güveninizin oluşmasını beklemelisiniz.


Dadı sadece çocuk bakmakla yükümlü kişi değildir. Aynı zamanda ebeveynler ile sürekli olarak iletişime geçme, çocukların gelişimi hakkında ebeveyni bilgilendirme gibi daha pek çok görevi de üstlenirler. Bir dadı sadece çocuk bakımı bilerek bu noktaya gelemez. Dadıların çocuk bakmak dışında psikolojiden, çocuk dilinden, çocuk eğitiminden de anlaması gerekmektedir. Öyle ki anne ve babasından uzakta olan bir çocuğun psikolojisi çok daha farklı olacaktır.


Özel Dadılardan Ne Beklenmektedir?


Özel dadıların sahip olması gereken birkaç özellik bulunmaktadır. Bunlar kişide olmadan çocuk bakmamaları gerekmektedir. Özel dadıların sahip olduğu veya olması gereken özellikler şunlardır;


-Güvenilirlik


-Sabırlılık


-Kişisel Hijyen


-Genel Kültür


-Güçlü İletişim becerileri


Özel dadılar çocuğu bir anne şefkatinden eksiksiz şekilde büyütmekle görevlidir. Çocuk kesinlikle anne babanın eksikliğini tam anlamı ile hissetmemeli gerekli sevgiyi veya ilgiliyi almalıdır. Bu işi en iyi beceren kişilerse özel dadılardır. Bu işin eğitimini almış, deneyimli, bilgili dadılar ile çalışarak çocuğunuzu gönül rahatlığı ile emanet edebilirsiniz.


Özel Dadılarda Olması Gereken Özellikler


Geçmişte birçok kişi çocuklarını bırakmak için yakın çevrenin tanıdıklarına başvuruyordu. Zaman geçtikçe bu durumun çok da sağlıklı ve doğru bir karar olmadığı ebeveynler tarafından anlaşıldı. Çocuğunuzu emanet etmek isteyeceğiniz kişinin kesinlikle donanımlı olması gerekmektedir. İşte çocuklarınızı güvenerek emanet edebileceğiniz özel dadıların sahip olması gereken özellikler;


Özel dadı samimi, sıcak tavırlı olmalıdır. Bu çocuğunuz ile baş başa kalması durumunda çocuğun kişiyi yabancı görmemesi gerekmektedir. Dürüst ve güvenilir olması ise bu kriterlerin en başında gelmektedir. İkna edici, iletişime açık, eğitimli, şeffaf, sevecen, sabırlı, dikkatli, aile düzenine ayak uydurabilecek ve disiplinli kişilerin özel dadı olarak tercih edilmesi gerekmektedir.


Kuzey İnsan Kaynakları olarak ailelerin '' Özel dadı '' ihtiyaçlarını;
• Referanslı,
• Deneyimli,
• Şefkat ve sevgi ile işini yapan,
• Kültür ve eğitim seviyesi yüksek,
Özel dadı ile karşılıyoruz.
Siz de Özel dadı tecrübeli, bebeğinizi güvenle emanet edebileceğiniz '' Özel dadı arıyorum '' diyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Özel dadı, evlerde çalışan ya da herhangi bir mazereti olan ebeveynlerin yerine çocukların bakımı ile ilgilenen kişilere denir. Dadılar, bakıcılığını üstlendiği çocukların gelişim düzeyinden, eğitiminden ve sosyal bir birey olarak yetişmesinden sorumludur. 

Özel dadı, ebeveynlerin gözü kapalı çocuklarını emanet edeceği donanımda ve güvenilirlikte olmalıdır. Yaygın kanaat ve mesleğin gerektirdiği ölçütlere göre özel dadı şu özellikleri taşımalıdır;

Özel dadı sabırlı olmalıdır. Dadılığını üstlendiği çocuklar yaramazlık yapabilir. Bu gibi durumlarda sakinliğini koruyabilmeli, çocuğa karşı fiziksel ve sözlü şiddet göstermekten itinayla kaçınmalıdır.

Özel dadı, kişisel hayatını belirli bir düzene oturtmuş ve karakter özellikleri bakımından sağlam bir yapıda olmalıdır.

Özel dadı katıldığı kurs ve sertifika programlarıyla kendisini her zaman geliştirmelidir.

Genel kültür açısından kendisini geliştirmiş, etkili iletişimi benimsemiş olmalıdır. Sözlü ve sözsüz iletişim kurabilmelidir.

Özel dadı, çocukları sevmelidir. 


 Özel dadı seçerken, adayı mülakata almak; özgeçmişine ve geçmiş iş deneyimlerine yönelik sorular yöneltmek yerinde bir adım olacaktır. Yapılacak mülakatın ardından adayın referans araştırmasını gerçekleştirmek ve referanslara ulaşarak özel dadı adayının kişilik ve iş yaşamı hakkında bilgi almak da oldukça önemlidir.

Bütün bu aşamaları yerine getirdikten sonra dadı adayı ve dadıya emanet edilecek çocuk görüştürülmeli, dadı için deneme süresi verilmelidir. Deneme süresi içerisinde dadı ile çocuğun uyumu ve iletişimi dikkate alınmalıdır. Dadının uzmanlığı test edilmelidir. 

 

 

 


Özel dadı bulmanın birçok farklı yolu bulunmaktadır. Kreşlerden ve okul öncesi eğitim merkezlerinden yardım istemek, bir pedagogun önerisine başvurmak veya yakınlara danışmak bu yollardan birkaçıdır. Ayrıca internet araması ve gazetelerin sarı ilan sayfalarının takip edilmesi de özel dadı bulmak noktasında aileye yardımcı olmaktadır.

Ancak bütün bu yolların dışında, özel dadı bulmak için en etkili yöntem uzman çalışan kadrosuna sahip, size en uygun adayı sunup görüşme gerçekleştirebilecek bir danışmanlık şirketinden hizmet talep etmek etmektir. Kuzey İnsan Kaynakları özel dadı arayışlarınızda size en uygun adayı bulmak için hizmet vermektedir. 

Özel dadı, bebeğin ve çocuğun günlük rutin bakımından sorumludur.

Çocuğun beslenme ve uyku saatlerini belirler. Çocuğun bu saatlere riayet etmesini sağlar.

Dadılığını üstlendiği çocukla birlikte oyunlar oynar. Onun sosyal bir birey olarak yetişmesi için iletişim yolları geliştirir ve uygular.

Çocuğun temizliği ile ilgilenir.

Çocuk odasının derli toplu ve temiz olmasına dikkat eder.

Ev dışı aktivitelerle (çocuğu parka götürmek vs) çocuğun eğlenceli vakit geçirmesini sağlar.

Eğer daha önceden anlaşılmışsa veya dadı yatılı olarak aileye hizmet veriyorsa evin temizliğinden ve yemeklerin hazırlanmasından da sorumlu olmaktadır. 


Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?