Oyun Ablası

Oyun Ablası

Oyun Ablası

Çocuklar, genellikle yanlarında durduğu kendilerinden büyük kişileri örnek alarak onların davranışlarını sergileme eğiliminde olmaktadır. Küçük yaşlardan itibaren başlayan merak, gözlemleme ve uygulama gibi pratiklerin doğru şekilde analiz edilmesi gerekmektedir. Böylelikle çocuğun gelişiminde iyiye yönelik bir fayda sağlanmaktadır. Bunu her ebeveynin yapabilmesi mümkün olmamaktadır. Çalışan anne ve babaya yardımcı olarak çocuğun gelişimine katkı sağlamak için oyun ablası mesleği günümüzde oldukça tercih edilmeye başlanmıştır.


Oyun ablalığı, üniversite mezunları veya henüz okumakta olan öğrenciler tarafından yapılmaktadır. Kendisini geliştirerek insanların çocuklar üzerindeki etkisi oldukça fazla olmaktadır. Oyun ablaları, çocuklara hem arkadaş hem de bir eğitmen olmaktadır. Resim, oyun, müzik veya İngilizce öğrenimini kolaylaştıran alanlarda kendisini geliştirdiği kadar çocuğunda bu konularda gelişimini sağlamaktadır. Çocuğun sosyal aktivite konusunda ve yabancı kişilerde doğru biçimde konuşması gibi yeteneklerin de kazanılmasında oyun ablaları sayesinde oluşmaktadır.


Oyun Ablalarının Sağladığı Avantajlar


Öncelikle belirlemek gerekilen kısım oyun ablaları, bebek ya da çocuk bakıcısı değildir. Bakıcılar, çocuk veya bebeklerin temel ihtiyaçlarıyla ilgilenir. Fakat oyun ablası çocukla oyun oynayarak farklı deneyimler yaşamasını sağlar ve sosyalleşmesinde çocuğa temel olarak yardımcı olur. Dil öğrenmesinde çocuğa yardımcı olur veya herhangi bir sanat dalıyla ilgilenmesini sağlayabilir. Bu nedenle çocuk bakıcısının ve oyun ablalığının birbirine karıştırılmaması gerekmektedir.


Oyun ablası bakıcı gibi çok yüksek ücretlere çalışmamaktadır. Bazı oyun ablaları üniversite öğrenimine devam etmektedir. Günün belirli saatlerinde çocuklarıyla ilgilenecek oyun ablası arayan kişiler öğrencileri yanına alabilmektedir. Oyun ablası yeri geldiğinde çocuğunuza öğretmen, yeri geldiğinde ise oyun içinde bir arkadaş olabilmekte. Kendilerini geliştiren oyun ablaları, çocukların ders başarısını da yükseltebilmektedir.


Çocukların eksik olduğu konularda çocukları eğiterek bilgi verebiliyor ve bu konuda çocukları çalıştırabilmektedir. Çocuklar için okuldaki sınavlara hazırlanmak zor olması nedeniyle oyun ablalarıyla birlikte çalışma zamanı eğlenceli hale getirilebilmektedir. Böylelikle çocukların okuldaki başarıları arttırılabilmektedir. Bazı ailelerin sosyal yaşamları yoğun olmaktadır. Bazı yerlere çocuklarını götürme imkanı bulunmayabilir. Böyle durumlarda çocuklar oyun ablasına emanet edilerek çocuğun gelişmesini sağlarken güvenliği de aynı zamanda sağlanmış olmaktadır.


Kuzey İnsan Kaynakları olarak ailelerin '' Oyun ablası '' ihtiyaçlarını;
• Referanslı,
• Deneyimli,
• Şefkat ve sevgi ile işini yapan,
• Kültür ve eğitim seviyesi yüksek,
Oyun ablası ile karşılıyoruz.
Siz de Oyun ablası tecrübeli, bebeğinizi güvenle emanet edebileceğiniz '' Oyun ablası arıyorum '' diyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Oyun ablası, genellikle çalışan ailelerin çocuklarına yabancı dil, satranç, okul öncesi eğitim ve oyun gibi konularda yardımcı olarak çocuğun başarılı bir ön eğitim süreci geçirmesini sağlayan kişilerdir. Oyun ablası, ailenin istekleri doğrultusunda genellikle yarı zamanlı olarak hizmet verir ve üniversitelerin okul öncesi öğretmenliği lisans programından mezun olur. 

Nitelikli ve profesyonel bir oyun ablası şu özelliklere sahip olmalıdır;

Oyun ablası, belki de ilgilendiği çocuklara rol model olacaktır. Bu nedenle sigara dahil zararlı alışkanlıklardan uzak durmayı başarmalıdır.

İş ve özel hayatında disiplinli olmalıdır.

Çocuk oyunları konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Günceli takip ederek kendisini sürekli geliştirmelidir.

Çocukların sosyal, mental, psikolojik ve işitsel faaliyetlerini takip edebilmeli ve değerlendirebilmelidir.

En az bir yabancı dil bilmelidir.

Müzik, dans, edebiyat gibi genel kültür gerektiren konularda bilgi sahibi olmalıdır.

Ailelerin mahremiyetine saygı göstermelidir.

Türkçeyi düzgün kullanabilmelidir.

Çocuk sevgisi taşımalıdır. 

Oyun ablası seçiminde, adayın eğitim durumu, uzmanlık derecesi, genel kültür bilgisi, deneyim ve referansları dikkate alınmalıdır. Gerekirse aday hakkında uzman pedagog ve kreşlerdeki öğretmenlerle bilgi alışverişinde bulunulmalıdır.

Oyun ablasının, çocukla yan yana gelmesi sağlanmalı, deneme süresi içerisinde adayla çocuk arasındaki uyum, ilişki ve diyalog gözlenmelidir.

Oyun ablasının çocuğun karakter gelişiminde ve eğitiminde rol model olabileceği dikkate alınmalıdır. 

Çocuğunuzun karakterine uygun oyun ablasını bulmak için pedagog ve kreşlerden yardım alabilirsiniz. Oyun ablası bulmak için bir diğer yöntem de Kuzey İnsan Kaynakları ile iletişime geçmektir.

Kuzey İnsan Kaynakları, alanında uzman danışman kadrosu ile tercihlerinize en uygun oyun ablası adaylarını sizinle görüştürür ve bir oyun ablasından en etkin verimi alabilmeniz için size yardımcı olur. 

Oyun ablası şu işleri yapmaktadır;

Oyun ablası, çocuğun okul dışı eğitimini üstlenir.

Bilgisi düzeyinde çocuğa İngilizce eğitimi verir; satranç, puzzle gibi çocuk gelişiminde önemli rol oynayan oyunları oynatır.

Çocuğun sağlığına ve kişisel gelişimine uyumlu olacak oyunları ve oyuncakları tespit eder.

Çocuğa sorumluluk bilinci aşılar.

Çocuk odasının tertip ve düzeninden sorumlu olur.

Çocukla kuracağı iletişimle onun hayatında önemli bir rol oynar. Çocuğun sosyal yönünün gelişmesine yardımcı olur. 


Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?