Oyun Abisi

Oyun Abisi

Oyun Abisi

Oyun abisi, üniversitelerin okul öncesi öğretmenliğinde, çocuk gelişimi ya da psikoloji bölümlerinde okuyan gençlerin alanlarında gelişmek için ve kendilerine bütçe oluşturmak için oyun abisi olarak hizmet vermektedirler. Bu oyun abileri özellikle okul öncesi veya okul çağındaki çocukların eğitimli bir kişiyle vakit geçirmesini isteyen anne ve babalar tarafından aranmaktadır. Bu hizmeti veren oyun ağabeyleri temel görev olarak üstendikleri en önemli sorumlulukları çocuklarla kaliteli zaman geçirmektir.


Çocuk gelişimi ve eğitimi gibi konularda bilgi sahibi olmanın yanında çeşitli sanat faaliyetlerini ve spor aktivitelerinin temellerini çocuklara öğretme gibi görevlerde oyun abisinin görevlerindendir. Bazı durumlarda ve ailenin tercihine göre İngilizce bilen ve satranç, müzik gibi konularda eğitilmesi istenen çocuğa bu eğitimler uygulanabilmektedir. Ayrıca okul çağında olan çocukların ödevlerini ve ders çalışmasını da oyun abileri yardımcı olabilmektedirler. Ailenin talepleri doğrultusunda çocuğun okuldan alınması ve devam etmiş olduğu bir spor salonu veya kursa bırakılması gibi işleri de üstlenebiliyorlar.


Oyun Abisinin Sağladığı Faydalar


Anne ve babalar bazı insan kaynakları firmaları ile bağlantı kurarak belli özelliklere sahip oyun abileri talep edebilmektedir. Buna örnek olarak çocuğunuzun yabancı bir dil öğrenmesini ve bu dil hakkında temel bilgiler edinmesini isteyeceğiniz durumda firmaya bu konuda tecrübeli bir oyun abisi bulunmasını isteyebilmektesiniz. Bu durum farklılık göstererek çocuğunuzun gitar çalmasını veya farklı müzik türlerinde ilerlemesini istiyorsanız buna göre bir oyun abisi almanız mantıklı olacaktır.


Oyun Abisinde Olması Gereken Özellikler


Oyun abisi çocuklara karşı sabırlı olmalıdır. Bazı durumlarda çocuk eğitim yerine oyun isteyebilir ve bu kısımda oyun abileri sabırlı olarak çocuğa bu durumu anlatmalıdır. Çocuklara karşı şefkatli ve güler yüzlü olunmalıdır.


İyi bir oyun abine sahip olduğunuzda, çocuğunuzda bu etki hızlı bir şekilde kendini belli edecektir. Bu kişiler çocukların psikolojik durumunu anlayabilmeli ve onları belirlenen konuda eğiterek, bunu yaparken de sabırlı olmak çok önemlidir. Oyun abileri günün belirli vaktinde çalışırlar bu nedenle bu zamanı iyi değerlendirmesi gerekmektedir. Çocuklar sevdiği kişilerin davranışlarını örnek almaktadırlar. Bu nedenle iyi bir oyun ağabeyinin olması çok önemlidir.


Kuzey İnsan Kaynakları olarak ailelerin '' Oyun abisi '' ihtiyaçlarını;
• Referanslı,
• Deneyimli,
• Şefkat ve sevgi ile işini yapan,
• Kültür ve eğitim seviyesi yüksek,
Oyun abisi ile karşılıyoruz.
Siz de Oyun abisi tecrübeli, bebeğinizi güvenle emanet edebileceğiniz '' Oyun abisi arıyorum '' diyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Oyun abisi, okul öncesi yaş grubunda olan çocuklarla çocuğun yaş grubuna uygun bir şekilde eğitici- öğretici ve nitelikli vakit geçiren eğitimli gençlerdir. Özellikle, ailelerin çalıştığı zamanlarda sıkça oyun abisi talebinde bulunulmaktadır. Ailelerin isteklerine göre oyun abisi tercihi de değişmektedir. 

Oyun abisi, ilgilendiği çocuğun yaşını da dikkate alarak, çocuğun rol model olarak benimseyebileceği bir karakter ve yapıda olmalıdır. Ailenin yokluğunda, çocuklarını gözü kapalı emanet edebileceği güvenilirliği kazanmalıdır.

Oyun abisi eğitimli ve donanımlı olmalıdır. En az bir yabancı dile hakimiyet kazanmalı, çeşitli müzik aletlerini çalabilmeli ve bilgilerini aktarabilmelidir.

Oyun abisi, çocuk oyunlarını yakından takip etmelidir. Çocuğun gelişim sürecine katkı sunacak oyunları bulmalı ve bu oyunları oynayarak eğitim vermelidir.

Oyun abisi, aile mahremiyetine saygı göstermelidir. Sigara, alkol, uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklarla ilişiği olmamalıdır. Ailenin evine yabancı kimseleri almamalıdır.

Oyun abisi, ilgilendiği çocuğun yanında telefon, tablet ve bilgisayarda kötü örnek teşkil edebilecek video oyunları oynamamalıdır. 

Oyun abisi seçiminde, adayın eğitim durumu, uzmanlık derecesi, genel kültür bilgisi, deneyim ve referansları mutlak surette dikkate alınmalıdır. Gerekirse oyun abisi adayı hakkında uzman pedagog ve kreşlerdeki öğretmenlerle bilgi alışverişinde bulunulmalıdır.

Oyun abisi adayının, ilgileneceği çocukla görüşmesi sağlanmalı, bir haftalık deneme süresi tahsis edilmeli ve deneme süresi içerisinde adayla çocuk arasındaki uyum, ilişki ve diyalog gözlenmelidir.

Oyun abisinin çocuğun karakter gelişiminde ve eğitiminde rol model olabileceği dikkate alınmalıdır. Bu doğrultuda uygun karakterde olduğu kanıtlanmalıdır. 

Çocuğunuzun karakterine uygun oyun abisi bulmak için pedagog ve kreşlerden rahatlıkla yardım alınabilmektedir. Oyun abisi bulmak için bir diğer kanıtlanmış yöntem de Kuzey İnsan Kaynakları ile iletişime geçmektir.

Kuzey İnsan Kaynakları, alanında uzman danışman kadrosu vasıtasıyla tercihlerinize en uygun oyun abisi adaylarını sizinle ve çocuğunuzla görüştürmektedir. Ayrıca bir oyun abisinden nitelikleri doğrultusunda en etkin verimi alabilmeniz için size yardımcı olmaktadır.

 

Oyun abisi, ilgilendiği çocuğun mental ve psikolojik özelliklerini takip eder ve çocuğun kendi becerilerini keşfederek geliştirmesine yardımcı olur.

Oyun abisi, çocuğun okul öncesi eğitimi için gerekli araçları tespit ederek bu araçları etkin bir şekilde kullanır.

Çocuğa yabancı dil öğretir.

Çocukla iletişim kurarak, çocuğun uygun iletişim yolları geliştirmesini ve kendisini etkin bir şekilde ifade etmesini sağlar.

Kendi yetenekleri doğrultusunda çocuğa müzik ve dans başta olmak üzere çeşitli sanat dallarında eğitim verir.

Ebeveynlerin yokluğunda çocuğun mutlu ve kaliteli bir vakit geçirmesini sağlar.

Çocuğun sorumluluk sahibi bir birey olabilmesi için üzerine düşen görevleri yapar. 


Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?