İkiz Bebek Bakıcısı

İkiz Bebek Bakıcısı

İkiz Bebek Bakıcısı

İkiz bebek bakıcısı, tek bebeğe nazaran çok daha zorlu bir hizmet türüdür. Bu nedenle ikiz bebek bakıcısı olarak hizmet vermek isteyen adayın; kendini bu alanda geliştirmiş olması ve ikiz bebek bakımının inceliklerine hâkim olması gerekmektedir. Aksi takdirde verdiği hizmetin kalitesinde düşüş gözlenecektir.

İkiz Bebek Bakıcısında Muhakkak Olması Gereken Özellikler


İkiz bebek bakıcısı, ebeveynin en büyük yardımcısıdır. Zira onların en değerli hazinesiyle yani bebekleriyle ilgilenmektedir. Bu nedenle bakıcılar birtakım özellikleri taşımalıdır. Nedir bu özellikler?


 • Şakacı olmalıdır: Bebekler gülmeyi severler. Güldükçe önlerindeki uzun hayata sağlıklı bir başlangıç yaparlar. İkiz bebek bakıcısı bunun farkındadır. Bebekle bebek olmayı bilir. Onları güldürür ve televizyonun önünden mümkün olduğunca uzak tutacak aktif bir ortamı kurar.

 • Aktif olmalıdır: Bir bebekle uğraşmak zordur. Peki ya iki bebekle uğraşmak? İtiraf etmeliyiz ki bitip tükenmek bilmeyen bir enerji gerektirir. Bu nedenle bakıcı adayı sürekli aktif olmalıdır.

 • Sorumluluk bilinci: İkiz bebek bakımı maksimum sorumluluk isteyen bir iştir. Bakıcının bu sorumluluk bilinciyle hareket etmesi gerekmektedir. Görevde olduğu süre boyunca farkındalığını korumalıdır.

 • Deneyim deneyim deneyim: Hiçbir ebeveyn daha önce kucağına bebek almamış bir bakıcıya bebeğini emanet etmek istemez. Hele ikiz bebeğini hiç emanet etmez. Deneyim, bu işin olmazsa olmaz bir koşuludur. Çünkü ancak usta bir bakıcıda ailenin içi rahat eder.

 • Eğitimli olmalı: Yirmi birinci yüzyılda her şeyin başı eğitimdir. Bu kural hayatın her alanında geçerlidir. Bu nedenle ikiz bebek bakıcısının çeşitli eğitimlere, kurslara, sertifika programlarına katılarak pratik bilgisini teorik bilgisiyle birleştirmesi gerekmektedir.

 • Hassas olmalı: Anneleri bilirsiniz. Bebeklerinin üzerine titrerler. Ufacık bir sorunu bile büyütecek kadar hassastırlar. Bu durum ikiz bebeklerin sağlıklı birer birey olarak yetişmesini sağlamaktadır. İkiz bebek bakıcısının da anne ile aynı hassaslığı paylaşması gerekmektedir.

 • Güvenilir olmalı: Ebeveynler, yokluklarında gözleri arkada kalmayacak bir bakıcı isterler. Bu isteklerinde sonuna kadar haklıdırlar. Çünkü güvenmediğimiz insanlara kendi parçamızı emanet edemeyiz.

 • Sabırlı olmalı: Bebekler heyecanlı canlılardır. Bütün gün ortalıkta dolaşır, keşfe çıkarlar. Ayrıca sürekli bir şeyleri ağızlarına alma ve kırma eğilimindedirler. Bu onların doğalarının bir parçasıdır adeta. İkiz bebek bakıcısının, bebeklerin çıkaracağı kaosa karşı hazırlıklı ve sabırlı olması gerekmektedir. Çünkü zaman zaman ikiz bebekler sabırları oldukça güç şartlar yaratarak sınayabilmektedirler.


İkiz Bebek Bakıcısının Faydaları Nelerdir?


İyi bir bakıcı, ebeveynlerin ikiz bebek bakmaktaki yükünü hafifletmektedir. Ayrıca, eğitimi ve bilgisiyle ikiz bebeklerin gelecekteki hayatına ön hazırlık sürecini yönetmektedir. Bebeklerle ilgilendiği süre boyunca ebeveynlerin içi rahat bir şekilde çalışmalarına ve sosyalleşmelerine zemin hazırlamaktadır. Bu sayede onlara zaman kazandırmaktadır.
Eğer ebeveynlerin ilk bebekleriyse bakıcı, önceki deneyimlerini onlara aktarmakta ve bebeklerin; pedagogların önerdiği şekilde yetişmelerine yardımcı olmaktadır. Çünkü ikiz bebek bakımı tecrübe gerektirmektedir.

İkiz Bebek Bakıcısının Görevleri Nelerdir?


İkiz bebeklerin bakımını üstlenen bakıcıların yerine getirmesi gereken başlıca görevler şu şekildedir;


 • Bebeklerin beslenmelerine yardımcı olmak.

 • Çamaşırların temiz ve düzenli olmasını sağlamak.

 • İkiz bebeklerin bezini değiştirmek.

 • Bebek odasını temizlemek

 • Onlarla oyun oynamak ve parka götürüp hava almalarını sağlamak.

 • Uyku zamanına riayet etmek. Çünkü bebeklerin uykuları, gelişimleri açısından çok önemlidir.

 • Bebeklerin oyunlarla öğrenmelerine yardımcı olmak.


Bütün bunların dışında, ikiz bebek bakıcısı ebeveynlerin istediği ek işleri de yapabilmektedir. Ancak ondan hangi işlerin istendiği önceden konuşulmalı ve iş sözleşmesinde belirtilmelidir.

İkiz bebek bakıcısı, dünyaya, aynı anda iki bebek getiren annelere yardımcı olan, ikiz bebek bakımında uzmanlaşmış bakıcılardır. Tek bir bebeğin bile bakımının zor olduğu düşünüldüğünde, dünyaya ikiz bebek getiren annelerin üst düzey yardıma ihtiyaç duyması yadsınamaz bir gerçektir. Aileler, bu noktada ikiz bebek bakıcısı arayışına girmektedir. 

İkiz bebek bakıcısı, birden çok bebeğe bakma kabiliyetine ve deneyimine sahip olmalıdır.

Katılacağı kurs ve sertifika programlarla kendisini eğitmelidir.

İkiz bebek bakıcısı, bebek bakımının inceliklerine hâkim olmalıdır. Kendi kardeşinin veya bebeğinin bakımını üstlenmişse bu, ikiz bebek bakıcısı için olumlu bir kriterdir.

İkiz bebek bakıcısı, içinde çocuk ve bebek sevgisi taşımalıdır. Ayrıca güvenilir ve samimi olmalıdır.

İkiz bebek bakıcısı, bir bebeğin ihtiyaç duyacağı her detayı bilmelidir.

Psikolojik açıdan sağlam bir karakterde olmalıdır.

İkiz bebeklerin beslenmesine özel önem vermelidir.

İkiz bebek bakıcısı, sigara ve alkol ürünleri kullanmamalıdır. Kişisel hayatını iş hayatına dahil etmemelidir.

İkiz bebek bakıcısı ruhsal ve fiziksel açıdan anneye her türlü desteği verebilecek donanımda olmalıdır. 

İyi bir ikiz bebek bakıcısı, bebeklerin yaş aralığına ve aynı zamanda bakıcının uzmanlığına bakılarak seçilmelidir. Bu noktada ikiz bebek bakıcısının sertifikaları, deneyimi ve referansları ikiz bebek bakıcısı seçiminde değerlendirilmesi gereken önemli kriterlerdendir.

İkiz bebek bakıcısı seçiminde bir diğer önemli faktör de bir bakıcıdan ne beklendiği yönündedir. Eğer bakıcının, ikiz bebeklerle ile ilgilenmek dışında anneye ev işlerinde de yardımcı olması isteniyorsa ona yönelik bir arayış ve seçim gerçekleştirilmelidir. 

Günümüzde online işlem hacminin artış göstermesiyle birlikte ikiz bebek bakıcısı aramak ve bulmak da kolaylaşmıştır. Web üzerinde ikiz bebek bakıcısı nasıl bulunur? Şeklinde bir arama yapıldığı takdirde onlarca farklı sonucun çıktığı görülecektir.

İkiz bebek bakıcısı bulmak için en önemli kriter kuşkusuz ki bakıcı adayının güvenilirliğidir. Bu nedenle güvenilirliği yüksek, kurumsal danışma firmalarının ikiz bebek bakıcısı kategorilerinden hizmet talep edilmesi yerinde olacaktır. Bu kurumlar, güvenilir, samimi ve ikiz bebeklerin gelişiminden üst düzeyde sorumlu olacak bakıcılarla çalışmaktadır.

Bir ikiz bebek bakıcısında aranılan özellikleri tarif ettiğinizde, tarifinize uygun kişilerin yönlendirmesini hızlı bir şekilde yapacaklardır. 

İkiz bebek bakıcısı, bebeklerin günlük bakımını bütün detaylarıyla üstlenir. Bebeklerin tuvalet, oyun, uyku, yemek gibi ihtiyaçlarından sorumludur. İkiz bebek bakıcısı ayrıca bebeklerin okul öncesi ilk eğitimini de üstlenmektedir. Bebeklerin ruhsal ve kişilik gelişimi için öğretici içerikte oyunlar tasarlar ve bu oyunları oynayarak bebeklerin eğlenceli vakit geçirmesini sağlar. İkiz bebeklerin, günlük uyku ihtiyacını göz önünde tutarak onları uykuya hazırlar ve sağlıklı bir uyku geçirmeleri için gerekli tedbirleri alır. Tuvaletini yapan bebeklerin bezini değiştirerek onların rahat etmesini sağlar.

Bütün bunlara ek olarak, eğer aile ikiz bebek bakıcısından özel isteklerde bulunmuşsa bu istekleri sorumluluk duygusuyla ve görev bilinciyle yerine getirir.

 


Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?