Engelli Çocuk Bakıcısı

Engelli Çocuk Bakıcısı

Engelli Çocuk Bakıcısı

Engelli çocuk bakıcısı ; Zihinsel veya fiziksel engelli çocukların bakımı onlar için sürekli olarak devam edecek bir süreçtir. Bu nedenle bu çocuklara büyük sevgi, anlayış ve sabır gerekmektedir. Bu süreçte anne ve babanın birçok yapması gereken görevleri bulunmaktadır.


Bu kişilerin bakımı sırasında daima güler yüzlü  ve saygılı olunmalıdır. İçten ve samimi bir biçimde çocukların ihtiyaçları dinlenerek onlara yardımcı olabilmek için elden gelenin en iyisini yapmak gerekmektedir. Tıbbi ya da teknik bir yaptırım uygulanacağı esnada bu durum engelli kişilerin anlayacağı biçimde ifade edilmelidir ve bu çocuklarda kavram kargaşası yaratılmamalıdır. Engelli çocuk bakımında ısı, ışık, havalandırma gibi durumları dikkate alarak bunlara göre bakım yapılmalıdır.


Bunlar istenilen veya gereken konuma getirilmediğinde engelli çocukların fiziksel ve duyusal kanallarını olumsuz etkilenebilmektedir. Bu kişilerin bakımı sırasında mahremiyetine özen gösterilmelidir. Engelli çocuklar bakım sırasında güvendiği veya sevdiği kişilerin yanlarında olmasını isteyebilmektedirler. Bu durum anlayışla karşılanarak, olabildiğince yerine getirilmesi gerekmektedir.


Engelli Çocuk Bakıcısı Görevleri


Engelli çocuk bakıcısı en önemli olacak kriter bu hizmeti verecek kişinin olabildiğince güler yüzlü, sabırlı ve işini severek yapmasıdır. Çocuğunuzu sağlıklı bir şekilde bakımı için daha fazla kriter bulunsa da bu kriter çocuğunuzun psikolojisi açısından en önemlisidir.


Engelli çocuk bakıcısı, çocuğun yemek tuvalet gibi alışkanlıklar kazanmasına yardımcı olmalıdır ve bu durumları düzenli bir şekilde uygulamalıdır. Bu bakıcılar çocukların yeteneklerini keşfederek bunların gelişmesine katlı sağlanmalıdır.


Çocuğun yaşam alanının ve kıyafetlerinin hijyenine dikkat etmesi gerekmektedir. Çocuğun yaptığı faaliyetlere göre bunların bir düzene oturtularak yapılmasını sağlamak da engelli çocuk bakıcısının görevlerinden biridir. Zihinsel ve fiziksel gelişime uygun oyunlar oynayarak engelli çocuğun gelişimine katkı sağlanmalıdır.


Engelli Çocuk Bakıcısında Referanslar Çok Önemlidir


Engelli çocuk bakıcısı tutarken, çocuğunuzun en iyi şekilde bakılması için öncesinde çalışmış olduğu kişilerle görüşülmelidir. Bu bakıcıyı tutarken bir firmayla anlaşarak tutmanız sizin için daha faydalı olabilmektedir. Bu kişiler engelli çocuk bakımında sertifikası olan ve referanslı kişiler olmalıdır. Çocukları toplum içinden soyutlamadan sosyal bir şekilde bakılması çocuk sağlığı açısından oldukça önemlidir.


Kuzey İnsan Kaynakları olarak ailelerin '' Engelli çocuk bakıcısı '' ihtiyaçlarını;
•    Referanslı,
•    Deneyimli,
•    Şefkat ve sevgi ile işini yapan,
•    Kültür ve eğitim seviyesi yüksek,
    Engelli çocuk bakıcısı ile karşılıyoruz.
Siz de Engelli çocuk bakıcısı için tecrübeli, bebeğinizi güvenle emanet edebileceğiniz '' Engelli çocuk bakıcısı arıyorum '' diyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Engelli çocuk bakıcısı, engelli çocukların profesyonel bir şekilde bakıcılığını üstlenen, onların ihtiyaçları ve gelişimiyle ilgilenen özel uzmanlık alanına sahip bakıcıdır. Engelli çocuk bakımı, bir hayli zordur. Bu nedenle yoğun çaba gerektirir. 

Engelli çocuk bakıcısı, engelli çocuk bakımında tecrübeli olmalıdır. Katıldığı kurs ve seminerlerle engelli çocuklarla kurulacak iletişim noktasında kendisini sürekli geliştirmelidir.

Sıcak kanlı olmalıdır. Engelli çocukların psikolojisinin farkında olarak onlarla diyalog geliştirmelidir.

Engelli çocuk bakıcısı, engelli çocuğun eğitimi için uygun metotları tespit etmeli ve bu eğitimi verebilecek kabiliyette olmalıdır.

Engelli çocuk bakıcısı güvenilir olmalıdır. En ufak bir aksilikte aileyi yarı yolda bırakmamalıdır.

Engelli çocuk bakıcısı psikolojik olarak sağlam karakterde olmalıdır. 

Engelli çocuk bakıcısı seçerken değerlendirilmesi gereken öncelikli kriter bakıcılık başvurusu yapan kişinin uzmanlığı ve deneyimidir.

Engelli çocuk bakıcısı seçerken, bakıcı adayı en az bir hafta deneme süresine tabi tutulmalıdır. Bu süre boyunca engelli çocuk ile arasındaki uyum ve iletişim gözlenmelidir.

Engelli çocuk bakıcısı seçerken atılması gereken bir diğer adım da bakıcı adayının geçmiş yaşamını ve referanslarını araştırmaktır. Zira engelli çocuk bakıcılığı, ekstra dikkat gerektiren bir alandır. Ayrıca engelli bir çocuğu olan aileler, çocuklarını sıradan kişilere teslim etmek istememektir.

Engelli çocuk bakıcısı, engelli çocuğun psikolojisini de dikkate alarak aileyle uzun yıllar çalışmaya açık olmalıdır. Çünkü sık bakıcı değişiklikleri engelli çocuğun ruh dünyasında onarılamaz hasarlara neden olabilmektedir.

Engelli çocuk bakıcısı seçiminde, bakıcının görev ve sorumluluklarının önceden belirlenmesi gerekmektedir. Ayrıca aile, ekonomik durumlarını da seçim kriterleri arasında tutmalıdır. Bütçelerini zorlamayacak adaylarla görüşme gerçekleştirmelidir.  

İşinde uzman, becerikli, eğitimli ve profesyonel çalışma yürüten engelli çocuk bakıcısı bulmak için bu alanda hizmet veren kurumsal danışmanlık firmalarına müracaat edilebilir. Danışmanlık firmaları, ebeveynlerin istekleri doğrultusunda en uygun adayları belirlemekte ve ailenin seçimine sunmaktadır.

Kuzey İnsan Kaynakları, aile yapılarına en uygun engelli çocuk bakıcısı adayını belirlemek için çalışma yürütmektedir. İletişim kanallarından bize ulaşabilir, danışmanlık talep edebilirsiniz. 

Engelli çocuk bakıcısının yerine getirmesi gereken görevleri şu şekildedir;

Engelli çocuk bakıcısı, çocuğun kendi yeteneklerini keşfetmesine yardımcı olur. Ayrıca bu yeteneklerini geliştirmesi için engelli çocuğu eğitir.

Engelli çocuğa tuvalet ve temizlik alışkanlığı kazandırır.

Engelli çocuk bakıcısı, çocuğun doğru bir şekilde beslenmesini sağlar.

Engelli çocuğun kıyafetlerinin temiz ve düzenli olmasını sağlar.

Çocuk odasının temizliğini ve havalandırmasını gerçekleştirir.

Çocuğun zihinsel ve fiziksel gelişimi için oyunlar bulur ve çocukla bu oyunları oynar.

Engelli çocuk okula gidiyorsa onu okula bırakır ve okuldan alır.    

 


Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?