Bebek Hemşiresi

Bebek Hemşiresi

Bebek Hemşiresi

Bebek hemşiresi, yeni doğan bebeklerin fiziki bakımlarını yaparak, aileye yeni doğan bebekle ilgili eğitimleri veren, üniversitelerin ebelik ya da hemşirelik bölümlerden mezun olan uzman sağlık çalışanlarıdır. Evde bebek hemşiresi, yeni doğmuş bebeklerin ilk aylarında aileye günlük, haftalık veya aylık olarak destek sağlayan hemşirelerdir.


Bebek hemşireleri evde sağlık hizmetleri bünyesinde çalışarak ailelerin taleplerine göre eve desteğe gitmektedirler. Her bebek hemşiresi farklı özellikler bulundurmaktadır. Yeni doğan veya bebek bakım deneyimine sahiptirler. Genel olarak bebek hemşireleri, yeni doğan bebeklerle ilgili pratik deneyime sahip olarak anneye emzirme desteği sunmaktadır. İlk yardım ve yeni doğan çocuk gelişimi bilgisi dahil olmak üzere yeni doğan bebek bakımı hakkında güncel bilgiye sahip olmaktadır.


Bebek Hemşiresinde Sağladığı Faydalar


Bebek hemşiresi bebek bakımında dikkatli, odaklanmış ve tecrübeli olmalıdır. Çocuk bezi değiştirme biçimini, bebeğin banyo yaptırımını ve bebeğin beslenmesini sağlayabilir ve bunların tümünü size yapmayı öğretir. Hemşire bebeklerin beslenme, uyku ve bebeğin davranışları hakkında bebeğin günlük rutinlerini ebeveynlere anlatarak, ebeveynlerin bu konuda bilgi sahibi olmasını sağlar. Anne ve babalara, bebeklerin gelişimi hakkında ve bebeklerin kendine has özelliklerini anlatarak neler yapmalarını gerektiğini öğretir. Anne ve babalara yeni doğmuş bebekle ilgili bir program oluşturma konusunda yardımcı olabilir. Bilinmeyen noktalarda bebek hemşiresine soru sorularak bu durumlar öğrenilebilir. Emziren annelerde laktasyon desteği sağlayarak sütünü arttırması için takviye ürünlerde bulunur.


Bebek Hemşiresi Hakkında Bilgiler


Bebek hemşiresi evinizdeki süresi sizin kararınız doğrultusunda olacaktır. Bebek hemşirelerinin konumu geçici olmaktadır. Bu süre ortalama 2 hafta ile 12 hafta arasında değişmektedir. Prematüreler ve özel ihtiyacı olan bebekler için daha uzun süre olmaktadır. Eğer bebek hemşiresinin program ayarlamasını tercih ediyorsanız, hemşire bebeğinize bir program ayarlayabilir. Bir program yapılmasını istemiyorsanız, bebek hemşiresi bebeğiniz için istediğiniz plana uyacaktır. Bebek hemşiresi bebek uyuduğu esnada uyuyacaktır. Uyumaya veya evinizden dışarı çıkmak istediğinde her 24 saat için bu 4-5 saatlik bir mola verebilmektedir. Bebek hemşiresi 24 saat bebek bakımı yapacaksa bunun için uygun bir yatak sağlamanız gerekmektedir. Bebek hemşiresinin yeni doğan bebekle aynı odada yatması tercih edilmektedir.


Kuzey İnsan Kaynakları olarak ailelerin '' bebek Hemşiresi '' ihtiyaçlarını;
•    Referanslı,
•    Deneyimli,
•    Şefkat ve sevgi ile işini yapan,
•    Kültür ve eğitim seviyesi yüksek,
     Bebek Hemşiresi ile karşılıyoruz.
Siz de bebek hemşiresi için tecrübeli, bebeğinizi güvenle emanet edebileceğiniz '' bebek hemşiresi arıyorum '' diyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.


 

Bebek Hemşiresi, bebeklerin tedavi ve tüm bakımlarını profesyonel bir anlayışla yerine getiren, ayrıca bebeğin ebeveynlerine ideal bebek bakımı hususunda eğitimler veren, ebelik veya hemşirelik mezunu uzman çalışanlardır. Bebek hemşireleri bebeğin sağlığını korumak için aile üyelerine uzmanlık düzeyinde rehberlik eder, anneye anne sütü ve emzirmenin önemi noktasında eğitimler vererek bilinç kazanmasını sağlar. 

İdeal bir bebek hemşiresi şu özelliklere sahip olmalıdır;

Bebek hemşiresi yüksek sorumluluk duygusu taşımalıdır.

Aile üyelerine karşı empati göstererek bilgilendirici bir davranış geliştirmelidir.

Kriz anlarında hızlı karar alabilmeli ve bu kararları uygulayabilmelidir.

Her türden soruna karşı sabırlı ve esnek bir duruş sergileyebilmelidir.

İletişime açık bir kişi olmalıdır.

Mesleki etik duygusuna sahip olmalıdır.

Ekip çalışmasını başarıyla yerine getirebilmelidir. Ayrıca düzen ve disiplin sahibi olmalıdır.

İdeal bir bebek hemşiresi seçimi için doğum yapılan hastaneden yardım alınması yerinde bir davranış olacaktır. Uzman görüşlerin referansı doğrultusunda, hemşirenin deneyimi ve uzmanlığı dikkate alınarak bebek hemşiresi seçimi gerçekleştirilmelidir. Çünkü bebek hemşireliği hataya yer olmayan bir meslektir. Bu nedenle nitelikli, uzman ve profesyonel hemşirelerle çalışma gereği hasıl olmaktadır. 

Bebeğinizin dilinden anlayan, onun sağlığıyla en üst seviyede ilgilenebilecek bebek hemşiresini bulabilmek için hastane servislerinden yardım isteyebilirsiniz. Öte yandan, bu alandaki tecrübesini kanıtlamış, yıllardır verdiği hizmetle övgüye layık görülmüş kurumsal danışmanlık firmalarına müracaat ederek de bebek hemşiresi bulabilirsiniz.

Kuzey İnsan Kaynakları, deneyimli kadrosu ve uzman bebek hemşiresi özgeçmiş havuzuyla siz değerli anne babalara en doğru bebek hemşiresi adayını bulmaktadır. Bilgi almak ve hizmet talep etmek için bize ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Bebek hemşiresi şu işleri yapmaktadır;

Doğumun gerçekleşmesinin ardından bebeğin ilk bakımını yapar.

Bebeğin hayati fonksiyonlarını takip ederek hekime gerekli bilgilendirmelerde bulunur.

Bebeğin vücut ısısını takip eder ve bu ısıyı dengede tutmak için çaba gösterir.

Bebeğin, enfeksiyonlardan korunması için gerekli tedbirleri alır ve bu tedbirleri uygular.

Bebek ile ebeveynler arasındaki iletişimin erken dönemde başlaması ve sürdürülmesi için yardımcı olur.

Anneye emzirme teknikleri ve emzirmenin önemi hakkında bilgi verir.

Bebek için aşı takvimi çıkartır ve bu takvime uyulmasını sağlar. 


Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?