Masöz

Masöz

Masöz

Masaj Uygulayıcısı/Masöz nedir?

İnsanlar yorgun oldukları ve rahatlamak istedikleri zaman masaj salonlarına veya spa merkezlerine giderek çeşitli masaj teknikleri sayesinde rahatlamak ve gevşemek ister. Söz konusu merkezlerde misafirlerin rahatlaması ve gevşemesi için masaj tekniklerini uygulayan kadın çalışanlara masöz denmektedir. İş sağlığı ve güvenliği ile çevreye ilişkin önlemleri alarak, sağlık ve kalite kurallarına uygun klasik masaj yapma ve müşteri ilişkilerini yürütme bilgi ve becerilerine sahip kişidir. Bilgi ve becerisini uygulamada oldukça yetenekli ve deneyimli olan masözlerin dokunuşları misafirler için adeta şifa dağıtmaktadır.

Masaj Uygulayıcısı/Masöz ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Masaj Uygulayıcısı/Masöz, işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak:

a} İş sağlığı ve güvenliği talimatlarını uygulamak
b} İş organizasyonu yapmak
c} Kişisel hazırlık yapmak
d} Basit ilk yardım müdahalesinde bulunmak
e} Müşteriyi karşılamak ve ağırlamak
f} Müşterinin iletişim ve sağlıkla ilgili bilgilerini almak
g} Yapılacak işleme göre kullanılacak makine, araç-gereç ve malzemeleri hazır hale getirmek
h} Müşteriyi yapılacak işleme hazırlamak ve yapılan işlemin kullanımına ilişkin önerilerde bulunmak
i} Klasik masaj uygulamak
j} Petrisaj yapmak
k} Efloraj yapmak
l} Friksiyon yapmak
m} Perküsyon yapmak
n} Vibrasyon yapmak
o} Presyon
p} Mesleki gelişim faaliyetlerine katılmak vb. görev ve işlemleri yerine getirmek.

Masözler yukarıda anılan görevlerin hepsini incelikle yerine getirmekle sorumludur. Ancak otel gibi misafirin çok olduğu mekânda çalışan masözlerden talep edilen sadece işini doğru yapması değil aynı zamanda müşterilere ve amirlerine karşı davranışlarında da belirli bir kaliteyi yakalamasıdır. Bu bağlamda bir masözden beklenenler şunlardır.

•    Otele masaj yaptırmak için gelen misafirlere karşı her zaman güler yüzlü olunmalı ve sıcak bir şekilde karşılama yapılmalıdır,
•    Misafirlerin talepleri dikkatle dinlenmeli ve istenen her şeyin yerine getirildiğinden % 100 emin olunmalıdır,
•    Misafirlere masaj yaparken oldukça dikkatli olunmalı ve yaş, cinsiyet, fiziki özellikler dikkate alınarak masaj yapılmalıdır,
•    Misafirleri masaj öncesinde ve sonrasında vücutlarına temas edecek ürünler hakkında bilgilendirmeli ve istenmeyen durumların yaşanmaması için önlem alınmalıdır.
•    El bakımına ve giyim – kuşama dikkat edilmelidir,
•    Misafir ile iletişim kurulacağından diksiyon ve konuşma üslubunun düzgün olmasına özen gösterilmelidir.

Yukarıda sayılan bütün özellikler bende var diyorsanız hemen Kuzey İnsan Kaynakları ile iletişime geçebilir ve iş imkânları konusunda bilgi alabilirsiniz.


Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?