Komi

Komi

Komi

Otel ve restoranlarda yemeğin hazırlığı ve sunumu aşamasında çalışan sayısı oldukça fazladır. Hazırlık ve sunum aşamasında ortaya konan hummalı çalışmada her bir çalışanın görev ve sorumluluğu kendine göre özel ve önemlidir. Ancak mutfakta şeflerin ve sunum sırasında garsonların adeta joker oyuncusu olan komiler ayrı bir yerde tutulmalıdır.
Komi, serviste kullanılan tüm malzemelerin ön hazırlığını yapar ve servis garsonuna serviste yardımcı olur, daima güler yüzlü samimi ve amirlerine saygılı olmak durumundadır. Masa düzeninin hazırlanmasına yardım eder, eksiklikleri giderir. Kirli tabaklar, boş şişeler, bardaklar ve servis malzemelerini gruplandırarak tepsilere yerleştirir ve bulaşıkhaneye taşır. Genellikle garsonlarla karıştırılan komiler genellikle yardımcı görevinde işler üstlenir. Tek bir görevi olmayan kominin temel amacı yapılan işin daha kısa sürede gerçekleştirilmesi için yardımcı olmaktır. Bu bağlamda komi bir takım özelliklere sahip olmalıdır. Bu özellikleri şu şekilde sıralamak mümkündür.

•    Mesai saatlerine riayet eder ve her zaman işinin başında hazır bir şekilde bekler.
•    Misafirlerle zaman zaman iletişim kurabildiği için temiz, bakımlı ve güler yüzlü olmalıdır.
•    Masa ve sandalyelerin düzenli bir şekilde durmasını sağlar ve gördüğü bütün eksiklikleri anında tamamlamaya çalışır.
•    Garsonlardan aldığı direktifleri eksiksiz bir şekilde yerine getirir ve misafirlerin mekândan mutlu ayrılması için elinden geleni yapar.
•    Yabancı misafirlerden gelebilecek soru ve talepleri doğru bir şekilde yanıtlamak için İngilizce bilen komiler otel ve restoranlar tarafından tercih edilme sebebi olarak kabul edilir.

Eğer siz de kariyerinize bir komi olarak başlamak veya komi olarak devam etmek istiyorsanız Kuzey İnsan Kaynakları ile iletişime geçerek iş fırsatlarını değerlendirme imkânı bulabilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?