Garson

Garson

Garson

Bir restoran veya otelde yemek servisi oldukça önemlidir. Yemek servisinin zamanında ve tam bir şekilde yapılması ise ancak ve ancak yetenekli ve kaliteli garsonlar ile mümkündür. Bir restoranın kalitesi ve lezzeti ne kadar iyi olursa olsun garsonların kalitesi aynı seviyede değilse o restoran müşteri kaybetmeye mahkumdur. Bu nedenle misafirleri ile iyi iletişim kurabilen garsonlar daima birinci tercih olmaktadır.
Garsonların deneyimli ve kaliteli olmasının yanında görevlendirildiği alanda müşterileri güler yüzlü bir şekilde karşılamak ve konuklara zamanında kibar bir şekilde yiyecek ve içecek servisi yapmak garsonun en önemli görevlerindendir. Bir garson daima temiz ve düzenli görünmek durumundadır. Garson hizmet vermekle yükümlü olduğu masaları daima izlemeli ve kontrol etmelidir. Garsonların söz konusu görevlerine ek olarak sahip olmaları gereken bir takım özellikler bulunmaktadır. Bu özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz.

•    8 saat boyunca ayakta durma ve git gel yapabilmesinin yanı sıra 50 kilogram ağırlığa varan tepsileri taşıyabilmelidir.
•    Servisleri yaparken bir taraftan da sipariş alabilmelidir.
•    Gerekli durumlarda 8 saati aşan ekstra mesailere katılabilmek için yeterli fiziksel özelliklere sahip olma.
•    Ödeme işlemlerini gerçekleştirebilecek bilgi birikimine sahip olmalıdır.
•    Misafirlerin kararsız oldukları durumlarda en etkili satış yöntemlerini kullanarak alternatifler hakkında bilgi verme ve satış yapmalıdır.
•    Menülere hâkim olmalı ve misafirlerin her türlü sorusuna kesin cevaplar verebilmelidir.

Yukarıda sayılan bilgi ve becerilerinin yanında garson bazı durumlarda mutfağa ve diğer garson arkadaşlarına yardımcı olabilmelidir. Garsonların uyum içinde çalışması hem misafirlerin daha hızlı hizmet almasını sağlayacak hem de misafir memnuniyetini arttıracaktır. Siz de yetenekli bir garson olduğunuzu düşünüyorsanız Kuzey İnsan Kaynakları ile iletişime geçerek iş imkanlarını değerlendirebilirsiniz.


Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?