Bellboy

Bellboy

Bellboy

Otel vb. konaklama mekânlarında misafirlerin huzur ve güven içinde bir tatil geçirebilmesi oldukça önemlidir. Huzur ve güven ortamının sağlanmasında ise otelde pek çok çalışan bulunmaktadır. Temel amaçları misafir memnuniyeti olan söz konusu çalışanların en önemlilerinden biri ise Bellboydur.
Belboy, ön büro tarafından kendisine verilen işleri yapmakla yükümlüdür. Ön büro müdür yardımcısına bağlıdır. Back ofisinin sürekli temiz tutulması, evrakların dosyalanması, raporların departmanlara dağıtılması, giriş yapan müşterilerin odalarına götürülmesi ve valizlerinin taşınması, çıkış yapan misafirlerin valizlerinin indirilmesi bellboyun görevlerindendir. Bellboy bütün bu görevleri yerine getirirken kılık kıyafetine dikkat etmesi ve güler yüzlü hizmet vermesi çok önemlidir. Aksi takdirde misafirlerin otelden memnuniyet oranı düşebilmektedir. Bu kapsamda bellboyun bir takım sorumlulukları bulunmaktadır. Bu sorumlulukları şu şekilde sıralayabiliriz.

•    Bellboy mesai saatlerine riayet etmeli, giyim ve kuşamına önem göstermelidir.
•    Gerek misafirlere karşı gerekse de amirlerine karşı güler yüzlü olmalı ve hızlı çözüm üretebilmelidir.
•    Misafirlerle birebir ilişki içinde olacağından el ve yüz bakımına önem vermeli ve daima traşlı bir şekilde olmalıdır.
•    Misafirlerin karşılanması ve uğurlanması sırasında valizlerin bagajdan indirilmesi ve bagaja yerleştirilmesi konusunda sorumluluklarını yerine getirmelidir.
•    Misafirler için alışveriş yapabilmeli ve misafirlere otel hakkında bilgi verebilecek yeterlilikte olmalıdır.
•    Resepsiyonistlerin yoğun olduğu durumlarda yardımcı olabilecek özelliklere ve bilgi birikimine sahip olmalıdır.
•    Taşıma, karşılama vb. işlerinin yanında otelde ortaya çıkabilecek aksiliklerr ve güvenlik problemleri ile ilgili amirlerini bilgilendirmeli ve olası sorunların önüne geçilmesine yardımcı olabilmelidir.

Otel veya benzeri konaklama mekânlarında bellboy olarak çalışacak yeterlilikte iseniz hemen Kuzey İnsan Kaynakları ile iletişime geçebilir ve iş imkânları hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?