Barmen

Barmen

Barmen

İçki içmek veya eğlenmek için gittiğiniz bir barda size yardım edecek sorumluların en önde geleni barmenlerdir. Erkeklerine barmen denilen bar görevlileri geneldi içki dağıtan kimseler olarak görülse de barmenlerin içki dağıtmak yanında başka görevleri de bulunmaktadır.

Barmen otellerde, gerektiğinde bir barın sorumluluğunu üstlenebilen, yardımcıları ile birlikte bir barın açılış ve kapanış işlemlerini organize ederek yürüten en önemli bar personelidir. Barmenler, Avrupa ülkelerinde “bar mixer” ve “bar keeper” olarak da isimlendirilir. Amerikan otellerinde ise barmen’e daha çok “bartender” olarak hitap edilir. Barmen, ideal olarak turizm eğitimi almış ve daha önceden restoran ve barlarda çalışmış bir elemandır. Barın büyüklüğüne bağlı olarak, bazen küçük otellerin barlarında tek başına barı yöneten, karışımları hazırlayan, servis yapan ve hesabı tahsil eden kişi konumundadır. Büyük otellerde barmen, iş yoğunluğunun fazla olduğu ve en az 2-3 istasyonun bir arada çalıştığı “lobby ve pool bar” gibi büyük barlarda, yardımcıları ile birlikte barın sorumluluğunu üstlenen bir bar personeli konumunda olabilir. Bu durumda, yiyecek-içecek müdürü ve barlar müdürü gerekli görür ise barmeni, o barın en sorumlu kişisi olarak “bar kaptanı” unvanı ile görevlendirebilir.

Görevleri çalıştıkları mekana göre değişkenlik gösterebilen barmenlerin sahip olması gereken bazı özellikleri bulunmaktadır. Bu özelliklere sahip olan barmenler mekânlar tarafından daha çok tercih edilir. Peki, nedir bu özellikler? Buyurun beraber inceleyelim!

•    Barmenler genellikle gece saatlerinde çalışan ve uzun süre ayakta durmak zorunda kalabilen kimselerdir. Bu nedenle fiziki olarak sağlıklı ve güçlü kişiler barmenlikte başarılı olabilir.
•    Barlarda yüksek sesli müzik vardır ve ortam çok kalabalıktır. Bu manada kalabalık ve gürültüye dayanıklı bir yapıda olunması gerekmektedir.
•    İçki içen çoğu insan davranış bozuklukları gösterebilir. Bu nedenle barmen olacak kişinin sabırlı ve sakin kalmayı başarabilmesi çok önemlidir.
•    İnsanlarla birebir ilişki kurulacağından asosyal olmayan ve konuşma yeteneği oldukça güçlü kimselerin bu mesleği seçmesi daha doğru olacaktır.
•    Mekanın konumu ve misafir durumuna göre yabancı dil bilmek bir barmen için oldukça avantajlı olacaktır. Nitekim yabancıların taleplerini doğru bir şekilde karşılamak ve onlarla doğru iletişim kurabilmek tercih edilmenizde önemli bir etken olacaktır.

Deneyimli veya amatör bir barmen olabilirsiniz ama kariyerinizi barmen olarak devam ettirmek istiyorsanız Kuzey İnsan Kaynakları ile iletişime geçebilir ve iş imkanlarını değerlendirmeye başlayabilirsiniz.Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?