Aşçı

Aşçı

Aşçı

Bir otelin belki de en önemli bölümü mutfaktır. Çoğu misafir yemekleri iyi olan otelleri daha sık tercih etmekte ve hatta sırf o mutfakta pişen yemeklerin tadına varmak için otelde konaklamasa dahi otel restoranını kullanabilmektedir. Otel restoranının tercih edilmesinde ve teveccüh görmesinde de otel mutfağı ve mutfağın kaptanı görevindeki aşçı büyük öneme sahiptir.
Aşçı, günlük olarak hazırlanması gereken yiyecekleri, belli bir plan içinde ve bütçeyle ,bilgi ve becerisini kullanarak, temizlik kurallarına uygun olarak servise hazır hale getiren kişidir. Aşçı’nın belli başlı görevleri; yemeklerin hazırlanışı sırasında gerekli malzemenin eksik olup olmadığını ve günlük, taze olup olmadığını kontrol eder. Yapılacak yemek için gerekli malzemenin nasıl hazırlanması gerektiğini yardımcılarına açıklar. Malzemeyi tarife uygun olarak mutfak ekipmanlarına yerleştirir. Yemeği cinsine göre pişirmek üzere fırına, ocağa yerleştirir. Mutfaktaki yemek listesinde olan yemekleri hazırlar ve gerekirse süsler. Gerektiğinde bizzat yemeği tabağa yerleştirerek servise hazırlar. Aşçının bu görev ve sorumlulukları yerine getirmesi önemliyken aşçılarda bulunması gereken bazı kişisel özellikler bulunmaktadır. Bu özellikleri şu şekilde sıralamak mümkündür.

•    Yiyecek ve içecek konularında oldukça ilgili ve bu konularda her daim öğrenmeye aç olmalı,
•    Aşçılık mesleği genelde ayakta icra edilen bir meslek olduğundan aşçı olacak kimseler uzun süre ayakta kalmaya
     dayanacak fiziksel özelliklere sahip olmalı,
•    Yemeklerle oldukça haşir neşir olan bir meslek icra edileceğinden tat alma ve koklama duyularının oldukça
      gelişmiş olması gerekir,
•    Mutfak temizliği ve düzeninden sorumlu olduğu için temizlik ve idare konusunda oldukça hassas olmalıdır,
•    Yemekleri zamanında yetiştirebilmek için yönetim ve organizasyon yönü kuvvetli olmalı,
•    Hızlı hareket etme kabiliyeti bulunan, mutfak araç gereçlerini kullanmakta mahir ve disiplin sahibi olmalıdır,
•    Yemek sunumunda görselliği muhteşem bir şekilde yansıtabilecek yetenek ve görüşe sahip olmalıdır.

Yukarıda anılan özellikler ve daha fazlasına sahipseniz hemen Kuzey İnsan Kaynakları ile iletişime geçerek aşçılık için iş imkanlarını değerlendirmeye başlayabilirsiniz.


Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?