Kruvaziyer Garson

Kruvaziyer  Garson

Kruvaziyer Garson

İnsanlar için yeme ve içme oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle restoran, otel ve kafe gibi işletmeler yiyecek ve içecek servislerine çok fazla önem göstermelidir. Kişiler yiyeceğin ve içeceğin lezzetine bakmadan önce servis hizmeti ile karşılaşırlar. Yemeği servis eden kişi ve yemeğin servis ediliş şekli insanlarda mekanlar ile ilgili ilk izlenimin oluşmasını sağlar. Bu nedenle yiyecek ve içeceklerin lezzetinin önemi kadar servisinin de önemi büyüktür. Buradaki en büyük görev ise yiyecek ve içecek servisi yapan garsonlara düşmektedir. Bir garson restoranı temsil eden en önemli personeldir. Garsonun müşteri ile olan ilişkisi ve güler yüzlü bir şekilde servis yapması müşterileri etkilemektedir. Yemek ile ilgili bir problem yaşansa dahi garsonun durumu profesyonel bir şekilde yönetmesi, müşteriye onu önemsediğini ve anladığını hissettirmesi sorunun çözülmesinde büyük rol oynamaktadır. Kısacası garsonluk yalnızca yiyecek ve içeceklerin servis edilmesi gibi bir iş yapmazlar. Peki, iyi bir garsonda bulunması gereken özellikler nelerdir?

•    İyi bir garson müşteri ile nasıl iletişim kurması gerektiğini bilmelidir.
•    Müşterinin haksız olduğu durumlarda bile soğukkanlılığını korumalı, kendini ve işletmeyi korumaya çalışarak müşteriye yardımcı olmaya çalışmalıdır.
•    Müşterilere karşı saygısızca davranmamalı, güler yüzlü bir tavır sergilemelidir.
•    Garson işletmeyi temsil ettiği için kurumsallığından asla ödün vermemeli ve kurumsal davranmalıdır.

Eğer sizin ve işletmeniz bir garson ihtiyacı varsa bizimle iletişime geçebilir ve kruvaziyer garsonluk hizmetimiz ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?