Evde Bakım İçin

Evde Bakım İçin

Evde Bakım İçin

Ailemizde bulunmakta olan yaşlı bakıma ihtiyacı olan kişilerle evde çok sık vakit geçirilememektedir. Bu durumlarda yaşlı ve hastaların yalnız kalmaması önerilmektedir. Eğer ev halkı çalışmaktaysa evde bu kişilere bakacak olan birinin olması gerekir. Bu durumda ise yaşlı ve hastaların evde bakım görmesi gerekmektedir.


Günlük olarak eve gelen bakıcının güvenilir ve tecrübeli olması oldukça önemlidir. Fakat durum böyle olunca bakım ile ilgili tüm hususlar bakıcıya yaptırılmamalıdır. Bakıcılardan ne beklenildiği emin olunarak alınmalıdır. Hasta ve yaşlı bakıcıları evde bakım yaparken iyi bir iş sergilemek istiyorsa, iş olarak gördüğü bakımın yanında neler olduğunu bilerek bu işe girmelidir. Günümüzde yaşlı ve hasta bakıcılığı için genel bir tanım yoktur.


Yaşlı ve Hasta Bakıcısının Görevleri


Hasta bakım ile ilgili durum her aileye ve ailenin beklentilerine göre değişse de genel çerçevede bakımının görevleri bellidir. Kişinin beslenmesini uygun ve düzenli bir şekilde takip etmek bunların en başında gelmektedir. Kişinin yaşam alanındaki hijyeni sağlamakta bakıcının görevlerinden biri olmaktadır. Hasta bakımında, hastanın bezini değiştirme kısmı da evde bakıcının görevlerindendir. Eğer hastanın veya yaşlının bir yere götürülmesi gerekiyorsa bu da bakıcı tarafından sağlanmalıdır. Bakıcı kişiyi saatinde uyandırıp saatinde yatağında olmasını sağlayarak şahsın düzeninde bir sorun olmamasını sağlamalıdır.


Bakıcı Beklentileri Değişmektedir


Hizmet alanlar bakıcıya emanet ederken, kendi ihtiyaçlarına göre bir yol izlemeli ve bu durumu baştan bakıcılarıyla konuşmalıdır. Ev ahalisi çok meşgulse ve evle ilgilenemiyorsa bu durumu baştan bakıcıyla konuşularak buna göre alınmalıdır. Örneğin bazı bakıcılar, farklı ev işlerini de üstlenmek istemektedirler. Bu durumda bakıcının ev işlerine bakımını, temizliğini ve yemek yapmasını da isteyebilirsiniz. Fakat bunları isterken bu işlerde tecrübeli olup, hasta ve yaşlı bakıcılığında tecrübesiz olan birini almamalısınız. Yani hasta ve yaşlı bakıcısının ilk görevi hastaya veya yaşlıya bakmak olmalıdır, diğer ev işleri ve yemek ikinci planda olmalıdır. Birlikte kitap veya dergi okumak, beraber vakit geçirmek ve beraber gezmek gibi aktiviteleri hastanıza veya yaşlınıza sorunsuz yapması oldukça önemlidir.


Kuzey İnsan Kaynakları olarak ailelerin '' evde bakım '' ihtiyaçlarını;
• Referanslı,
• Deneyimli,
• Şefkat ve sevgi ile işini yapan,
• Kültür ve eğitim seviyesi yüksek,
Evde bakım personeli ile karşılıyoruz.
Siz de evde bakım için tecrübeli yakınlarınızı güvenle emanet edebileceğiniz '' evde bakım personeli arıyorum '' diyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.


Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?