Yatalak Hasta Bakıcısı

Yatalak Hasta Bakıcısı

Yatalak Hasta Bakıcısı

Yatalak hasta bakıcısı, fiziksel ya da nörolojik sorunlar nedeniyle yatağa bağlı hale gelen hastaların bakımını üstlenen kişilerdir. Belirli sorunlar sebebiyle yatağa bağımlı hale gelen hastalar; yakınlarına yük olmak istemezler. Çünkü bakımları bir hayli zordur. Sürekli ilgilenilmesi ve ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir. Ayrıca, hasta yakınları iş ve daha başka nedenlerle yatalak hasta ile ilgilenemeyebilirler. Bu iki koşulda da aileler yatalak hasta bakıcısı arayışlarına girerler ve kendilerine en uygun bakıcıyı bulmak isterler.


Yatalak Hasta Bakıcısının Faydaları Nelerdir?


Yatalak hasta bakıcıları genellikle doktor veya hemşire gözetiminde çalışmaktadır. Profesyonellik ekseninde hizmet vermektedirler. Yatalak hasta bakımı konusunda tecrübeli ve bilgili oldukları için uyguladıkları bakım metotları daha isabetlidir. Bu nedenle, yatalak hastaya, hasta yakınlarından daha iyi bir şekilde bakmaktadırlar. Tecrübeleri sayesinde hastanın ihtiyaçlarını çok önceden kestirerek buna uygun bir şekilde aksiyon alırlar.
Bütün bunların dışında yatalak hasta bakıcıları hasta ile etkin bir iletişim geliştirmektedir. Bu sayede hastanın utangaçlık yaşamasının önüne geçilmekte, isteklerini olduğu gibi dile getirmelerine fırsat verilmektedir. Böylece hastanın yaşam kalitesi yükselmektedir.
Yatalak hasta bakıcısı sayesinde, hastanede geçirilen süreler kısalmaktadır. Ayrıca yeniden yatışların önüne geçilmektedir. Çünkü bu hizmet, yatalak hastanın kendi yaşam alanında profesyonel ve etkili bakım almasını sağlamaktadır.


Yatalak Hasta Bakıcısı Nasıl Olmalıdır?


Felç ya da bir kaza neticesinde yatağa bağımlı hale gelen kişiler anlaşılması oldukça güç süreçlerden geçmektedirler. Bu durum onların moral ve motivasyonlarında ciddi düşüşlere yol açmaktadır. Bu nedenle yatalak hastalara bakıcılık hizmeti veren kişilerin her zaman anlayışlı, sevecen ve yardımsever olması gerekmektedir. Hastalarla iletişim kurabilmelidir. Onların; ihtiyaçlarını utanmadan, sıkılmadan, rahatça ifade etmesini sağlamalıdır.
İşine tutkuyla bağlı olmalıdır. Aksi durumda, yaşanacak olumsuzluklar onu bezdirme noktasına getirebilmektedir.
Güvenilir olmalıdır. Hizmet verdiği kişinin özel hayatına saygı gösterebilmelidir. Kendi özel hayatını da işinden uzak tutmalıdır. Bu hassas denge, yatalak hasta bakıcısı ile hasta arasındaki bağı güçlendirecektir.
Güler yüzlü bir yapıda olmalıdır.
Sorumluluk duygusu taşımalıdır.
Eğitimli olmalıdır. Katıldığı kurs ve sertifika programlarıyla kendisini sürekli olarak geliştirmeli, hayat boyu öğrenme anlayışı ekseninde işini yapmalıdır.


Yatalak Hasta Bakıcısının Görevleri Nelerdir?


Yatalak hasta bakıcıları, hasta tercihine göre yatılı, yarı zamanlı veya tam zamanlı olarak hizmet vermektedir. Hizmetlerinin süresi ne olursa olsun belirli görevleri yerine getirmeleri gerekmektedir. Yatalak hasta bakıcılarının yerine getirmeleri gereken görevler şu şekildedir;  • Hastanın günlük takibini yapar. Hayati değerlerinin ölçümünü gerçekleştirerek kaydeder.

  • Yatalak hastanın ilaç kontrolünü gerçekleştirerek ilaçların zamanında alınmasını sağlar.

  • Hastanın kişisel temizliği ve beslenmesi ile ilgilenir.

  • Hastada sonda var ise günlük idrar boşaltımı yapar, belirli periyodlarla bezini değiştirir.

  • Hastanın ağız bakımını yapar. Tırnaklarını keser. Eğer yatalak hasta erkekse haftada bir sakalını keser.

  • Yatış pozisyonlarını düzenler. Çünkü yatalak hastanın sürekli aynı pozisyonda yatması çeşitli fizyolojik sorunlara sebep olmaktadır.

  • Doktorun yapılmasını istediği egzersizleri ve masajı yapar.

  • Hasta ile hasta yakınları ile diyalog kurar. Çünkü bu süreçte her iki tarafın da moral ve motivasyon anlamında güçlü olması gerekmektedir.

Yatalak hasta bakıcısı, çeşitli hastalıklar neticesinde yatağa bağımlı hale gelen kişilerin bakıcılığını üstlenen uzman bakıcıdır. Çeşitli nedenlerle, yatalak kişiye bakamayacak durumda olan aile bireyleri, yatalak hasta bakıcısı ile çalışmayı tercih etmektedir. 

Yatalak hasta bakıcısı, yatalak hasta bakımında uzman ve nitelikli olmalıdır.

Yatalak hasta bakıcısı, genelde hastanın kendi evinde hizmet verdiği için güvenilir olmalıdır. Hasta ve hastanın ailesinin mahremiyetine saygı göstermelidir. Çalıştığı eve yabancı kimseleri almamalıdır.

Yatalak hasta bakıcısı, yatalak hastaya ve hastanın ailesine karşı saygılı olmalıdır.

Güler yüzlü ve samimi olmalıdır. Kolay iletişim kuracak kabiliyete sahip olmalıdır.

Etik yönden görev bilinci ile donanmış olmalıdır. Yatalak hastaya olan görevlerini aksatmamalıdır.

Yatalak hastanın psikolojik değişimlerinin farkında olmalıdır. Bu nedenle hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak güçlü kalmalıdır.

Yatalak hasta ile yakından ilgilenmeli, hastalığı hakkında detaylı bilgiye sahip olmalıdır. 

Doğru bir yatalak hasta bakıcısı seçimi için öncelikle hastanın ihtiyaç duyduğu bakım, hastalık türü, hastalık derecesi gibi etkenler belirlenmelidir. Ve bu etkenler neticesinde, ihtiyaç duyulan türde uzmanlığa sahip bir yatalak hasta bakıcısı seçimi gerçekleştirilmelidir. Örneğin hasta, herhangi bir medikal makineye bağlı kalacaksa bu makineyi kullanmayı bilen bir hasta bakıcısı ile görüşme gerçekleştirilmelidir.

 

Yatalak hasta bakıcısı seçiminde değerlendirilmesi gereken bir diğer etken de hastanın boy- kilo oranıdır. Zira yatalak hasta bakıcısının, hastayı kaldırmakta herhangi bir güçlük çekmemesi gerekmektedir. Yatalak hasta bakıcı, hastanın tüm bakımını eksiksiz giderebilecek düzeydeyse seçim gerçekleştirilmelidir. 

Taşıması istenilen özelliklere sahip bir yatalak hasta bakıcısı bulmak için online ilan siteleri geçerli bir çözüm yolu sunar ancak bu sitelerin kurumsallıktan uzak olması aynı zamanda birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu nedenle, ihtiyaçlara ve tercihlere uygun bir yatalak hasta bakıcısı için kurumsal ölçüde iş yapan ve profesyonel, nitelikli ve deneyimli yatalak hasta bakıcılarıyla çalışan firmalardan danışmanlık istemek oldukça doğru bir düşünce olacaktır.

Kuzey İnsan Kaynakları, onlarca farklı yatalak hasta bakıcısına sahip özgeçmiş havuzuyla yatalak hasta bakıcısı arayan kişiler için hizmet vermektedir. 

“Yatalak hasta bakıcısı ne iş yapar?” Şeklindeki bir soruya şu şekilde cevap verilmesi yerinde olacaktır;

Kullanılacak ilaç ve bakım malzemelerini yatalak hasta için kullanılmak üzere hazırlar.

Yatalak hastanın yatış şeklini belirli periyodlarla değiştirir. Hastanın giysilerini giydirir.

Yatalak hastanın odasının ve eğer önceden anlaşılmışsa evin tamamının temizlenmesinden ve havalandırılmasından sorumludur.

Hastanın genel vücut bakımını gerçekleştirir.

Yatalak hastanın uygun ölçütlerde beslenmesini sağlar.

Yatalak hastaya masaj yapar.

Gerekli durumlarda hastaya ilk yardım uygular. 


Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?