Yatalak Hasta Bakıcısı

Yatalak Hasta Bakıcısı

Yatalak Hasta Bakıcısı

Kişiler farklı hastalıklardan dolayı yatağa bağlı duruma gelebilmektedir. Böyle bir durum yaşandığında hastalara ailelerindeki bireyler bakmaya başlar. Ancak hastaların daha iyi bakılabilmesi için ve hastaya bakan kişinin kendine daha fazla zaman ayırabilmesi için profesyonel bir yatalak hasta bakımı hizmetine ihtiyaç vardır. Çünkü yatalak hastalara bakmak çok zor ve sabır isteyen bir iştir. Yatalak hastalara bakan kişilerin kendi hayatlarının bir kısmından fedakarlık etmeleri gerekebilmektedir. Peki, yatalak hastalara bakarken nelere dikkat etmek gerekmektedir?

•    Yatalak bir hastanın yataktaki pozisyonunun her 2 saatte bir değiştirilmesi gerekmektedir. Hastanın devamlı aynı pozisyonda yatmaması gerekir.
•    Hastanın yattığı çarşaf, yorgan yatağın hijyenik olması ve temizliğinin devamlı yapılması gerekmektedir.
•    Hastada yatak yaralarının oluşmaması için kullanılan tekstil ürünlerinin ıslak bir şekilde serilmemesi ve sık sık değiştirilmesi gerekir.
•    Hastanın beslenmesine ve sıvı alımına dikkat edilmeli. Olası başka hastalıklara karşı bu yollar ile korunmalıdır.
•    Hastanın elleri, ayakları ve yüzü her gün temizlenmeli, hafta da 2 kez tüm vücudunun temizliği yapılmalıdır.
•    Ayaklarda mantar oluşumuna karşı ayak temizliğinin çok iyi yapılması gerekmektedir.
•    Ayak tırnaklarının sık sık kesilmesi gerekmektedir.
•    Yatalak olan hastaya doğru nefes alma tekniği öğretilerek daha iyi nefes alabilmesi sağlanmalıdır.

Kuzey İnsan Kaynakları olarak ailelerin '' yatalak hasta bakımı '' ihtiyaçlarını;
•    Referanslı,
•    Deneyimli,
•    Şefkat ve sevgi ile işini yapan,
•    Kültür ve eğitim seviyesi yüksek,
    Yatalak hasta bakıcısı ile karşılıyoruz.
Siz de yatalak hasta bakımında tecrübeli, hastanızı güvenle emanet edebileceğiniz '' yatalak hasta bakıcısı arıyorum '' diyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yatalak hasta bakıcısı, çeşitli hastalıklar neticesinde yatağa bağımlı hale gelen kişilerin bakıcılığını üstlenen uzman bakıcıdır. Çeşitli nedenlerle, yatalak kişiye bakamayacak durumda olan aile bireyleri, yatalak hasta bakıcısı ile çalışmayı tercih etmektedir. 

Yatalak hasta bakıcısı, yatalak hasta bakımında uzman ve nitelikli olmalıdır.

Yatalak hasta bakıcısı, genelde hastanın kendi evinde hizmet verdiği için güvenilir olmalıdır. Hasta ve hastanın ailesinin mahremiyetine saygı göstermelidir. Çalıştığı eve yabancı kimseleri almamalıdır.

Yatalak hasta bakıcısı, yatalak hastaya ve hastanın ailesine karşı saygılı olmalıdır.

Güler yüzlü ve samimi olmalıdır. Kolay iletişim kuracak kabiliyete sahip olmalıdır.

Etik yönden görev bilinci ile donanmış olmalıdır. Yatalak hastaya olan görevlerini aksatmamalıdır.

Yatalak hastanın psikolojik değişimlerinin farkında olmalıdır. Bu nedenle hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak güçlü kalmalıdır.

Yatalak hasta ile yakından ilgilenmeli, hastalığı hakkında detaylı bilgiye sahip olmalıdır. 

Doğru bir yatalak hasta bakıcısı seçimi için öncelikle hastanın ihtiyaç duyduğu bakım, hastalık türü, hastalık derecesi gibi etkenler belirlenmelidir. Ve bu etkenler neticesinde, ihtiyaç duyulan türde uzmanlığa sahip bir yatalak hasta bakıcısı seçimi gerçekleştirilmelidir. Örneğin hasta, herhangi bir medikal makineye bağlı kalacaksa bu makineyi kullanmayı bilen bir hasta bakıcısı ile görüşme gerçekleştirilmelidir.

 

Yatalak hasta bakıcısı seçiminde değerlendirilmesi gereken bir diğer etken de hastanın boy- kilo oranıdır. Zira yatalak hasta bakıcısının, hastayı kaldırmakta herhangi bir güçlük çekmemesi gerekmektedir. Yatalak hasta bakıcı, hastanın tüm bakımını eksiksiz giderebilecek düzeydeyse seçim gerçekleştirilmelidir. 

Taşıması istenilen özelliklere sahip bir yatalak hasta bakıcısı bulmak için online ilan siteleri geçerli bir çözüm yolu sunar ancak bu sitelerin kurumsallıktan uzak olması aynı zamanda birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu nedenle, ihtiyaçlara ve tercihlere uygun bir yatalak hasta bakıcısı için kurumsal ölçüde iş yapan ve profesyonel, nitelikli ve deneyimli yatalak hasta bakıcılarıyla çalışan firmalardan danışmanlık istemek oldukça doğru bir düşünce olacaktır.

Kuzey İnsan Kaynakları, onlarca farklı yatalak hasta bakıcısına sahip özgeçmiş havuzuyla yatalak hasta bakıcısı arayan kişiler için hizmet vermektedir. 

“Yatalak hasta bakıcısı ne iş yapar?” Şeklindeki bir soruya şu şekilde cevap verilmesi yerinde olacaktır;

Kullanılacak ilaç ve bakım malzemelerini yatalak hasta için kullanılmak üzere hazırlar.

Yatalak hastanın yatış şeklini belirli periyodlarla değiştirir. Hastanın giysilerini giydirir.

Yatalak hastanın odasının ve eğer önceden anlaşılmışsa evin tamamının temizlenmesinden ve havalandırılmasından sorumludur.

Hastanın genel vücut bakımını gerçekleştirir.

Yatalak hastanın uygun ölçütlerde beslenmesini sağlar.

Yatalak hastaya masaj yapar.

Gerekli durumlarda hastaya ilk yardım uygular. 


Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?