Hemşire

Hemşire

Hemşire

Evde hasta bakım hizmetleri kapsamında çalışan hemşirelerin işe alımı sırasında mesleki eğitimleri, üniversite diplomaları, tecrübeleri ve hasta deneyimleri gibi konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü günümüzde insanları hemşireyim ya da doktorum diye kandıran kişiler olabiliyor. Bu nedenle bilinçli bireyler olarak hemşirelik hizmeti alacağınız kişinin bilgilerinin doğruluğunu kontrol etmeniz gerekmektedir. Peki, evde hemşirelik hizmeti veren kişilerin görevleri nelerdir? Gelin inceleyelim.

•    Hemşireler, doktorlar tarafından hasta için uygun görülen tedaviyi hastaya uygularlar.
•    Hastanın tedavi süreci boyunca günlük olarak yaşam bulguları ölçülür ve değerlendirilir. Bu yaşam bulguları nabız, ateş ve tansiyondur.
•    Eğer hastaya serum ya da iğne yapılması gerekiyorsa bunlar hemşireler tarafından yapılır.
•    Hastanın durumuna ve doktorun talebine göre hastanın kan ve idrar tahlili vermesi gerekebilir. Hemşireler doktorun talebine göre aldıkları kan ve idrar örneklerini laboratuvara gönderir.
•    Eğer hastanın fizik tedavi alması gerekiyorsa bu işlemde hemşireler tarafından yaptırılır. Ancak hemşirenin fizik tedavi konusunda bilgisinin ve deneyiminin olması gerekmektedir.
•    Hastaya sonda, solunum destek cihazı ya da trakeostomi uygulamalarının yapılması gerekiyorsa bunların değişimini ve takibini hemşire yapar.
•    Eğer hasta yatalak ise yatak pozisyonun ayarlanmasını ve belirli süreler ile değiştirilmesini sağlar.
•    Hasta egzersiz yapabilecek durumda ise hastaya günlük egzersizler yaptırır.
•    Bir hemşirenin en temel görevi ise hasta ile arasında bir bağ oluşturmaktır. Böylelikle hasta kendini hemşirenin yanında güvende hissedecektir.

Kuzey İnsan Kaynakları olarak ailelerin '' hemşirelik hizmeti '' ihtiyaçlarını;
•    Referanslı,
•    Deneyimli,
•    Şefkat ve sevgi ile işini yapan,
•    Kültür ve eğitim seviyesi yüksek,
     Hemşirelik hizmeti ile karşılıyoruz.
Siz de hasta bakımında tecrübeli, hastanızı güvenle emanet edebileceğiniz '' hemşire arıyorum '' diyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hemşire, 2011 yılında yayınlanan “Hemşirelik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında şu şekilde tanımlanmıştır; evde bakım hemşiresi, yatalak olan veya kendi ihtiyaçlarını bir başkasının desteği olmaksızın karşılayamayacak durumda evde bakım gereksinimi olan hasta bireylere hemşirelik desteği ve hizmeti sunan, o kişinin bakımını gerçekleştiren kişidir.

Hemşirelik, toplum sağlığı ile alakalı önemli bir meslektir. Bu nedenle, Sağlık Bakanlığı çalışma ruhsatı olan hemşireler ve Evde Bakım Hemşireliği Programı sertifikasına sahip kişiler hemşire kapsamında değerlendirilmektedir. 

Hemşire, öncelikli olarak üniversite lisans eğitimini tamamlamış, Sağlık Bakanlığı tarafından açılan kurs ve sertifika programlarına katılmış ve bu alanda uzmanlaşmış bir kişi olmalıdır. Ayrıca yine Sağlık Bakanlığı veya özel kurumlarda staj görevini yerine getirerek deneyim kazanmalıdır.

Hastalık sürecinin etkin bir şekilde yönetilebilmesi için hızlı ve doğru kararlar alabilecek kabiliyete sahip olmalıdır. Bu kararları alabilmesi için hemşirenin profesyonel çalışma disiplini ile hizmet vermesi gerekmektedir.

Hemşire, hastanın yaşamsal verilerini büyük bir dikkatle takip ederek, gerekli durumlarda doktor ile bu verileri paylaşabilmelidir.

Hemşire, acil durumlar karşısında sakinliğini koruyabilmeli, mantıklı kararlar alabilmeli ve gerektiğinde acil müdahale yapabilmelidir. 

Doğru bir hemşire seçimi için öncelikle hastalığın türüne, hastalığın ilerleme seviyesine uygun bir arayış gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda, çalışılmak istenen hemşire adayını hasta ile yan yana getirerek, onun vaka saptamasına yardımcı olunması gerekmektedir.

Hemşirenin gelişim sürecine yönelik sorular yöneltilmelidir. Hemşirenin sertifikaları, lisans eğitiminde aldığı dersler, başarı oranı ve önceki deneyimleri hemşire seçiminde belirleyici olmaktadır.

Hastanın yaş gurubu da hemşire belirlemekte önemli bir kriterdir. Hasta kişi bir çocuk mu? Yoksa yaşlı mı? Zira hemşireler, deneyim açısından belirli bir yaş gurubundaki hastalara hizmet verirken daha etkin olmaktadır.

Uzmanlık alanı dışında, hemşirenin kişilik özellikleri de hemşire seçiminde göz önünde bulundurulmalıdır. Hastalık dönemlerinde hastalar özel ilgi ve anlayış istemektedir. Bu nedenle hemşirenin güler yüzlülüğü, şefkati ve konuşkanlığı önemli bir etkendir

Doğru bir hemşirelik hizmeti ve hastalık sürecinin sağlıkla sonuçlanması için Sağlık Bakanlığı onaylı, kurumsal firmalar tercih edilmelidir. Çünkü hastalıklar, ihmale gelmez, hata kabul etmez bir düzeydedir.

Hemşire bulmak için bir diğer yöntem de online mecralarda serbest çalışan hemşirelerle iletişime geçmektir. Ancak bu şekilde hemşire arayışı, profesyonel hizmet açısından önerilmemektedir.

Kuzey İnsan Kaynakları, alanında uzman, deneyimli ve profesyonel hemşirelerle çalışmaktadır. Hemşire isteklerinde kişilere çözüm ortaklığı sunmaktadır. Hizmet talep edenlerin istek ve tercihlerine göre en uygun hemşire adaylarını kişilerle görüştürmektedir. 

Hemşire, öncelikli olarak hastanın doktoru ve ailesiyle görüşerek Hasta Tanı Formu hazırlar ve bu form neticesinde hastalığın seyri boyunca yapılacakları belirler. Atılması gereken adımları büyük bir dikkat ve özveriyle atar ve bu adımlar neticesinde hastalığın ilerleyişini takip eder.

Hastanın yaşamsal değerlerinin ölçümünü yapar ve kaydeder.

Hastanın evinin değerlendirmesini yapar. Hastanın konforu için gerekli önerileri sunar. Hemşirelikte gerekli olan asepsi, sterilizasyon, izolasyon gibi konulara uyulması yönünde irade ortaya koyar.

Hastanın takibi için gerekli olan malzeme listesini belirler. Bu malzemelerin temini için çalışma yürütür.

Belirli periyotlarla hastalığın seyrini uzman doktor ile paylaşır. Doktorun önerileri neticesinde hemşirelik hizmetine devam eder.

Tedavinin etki ve yan etkilerine göre belirli zamanlarda aile bilgilendirmesi yapar.

Hastanın enfeksiyon ve kazalarla karşı karşıya kalmaması için önlemler alır. 


Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?