Felçli Hasta Bakıcısı

Felçli Hasta Bakıcısı

Felçli Hasta Bakıcısı

Felçli hasta bakımı; Felç, aniden beyin içinde kan dolaşımının sekteye uğrayarak sinir hücrelerinin ölmesiyle oluşan duruma denmektedir. Beyin kan akışının durması sonucunda beyin hücrelerinin ölmesi felç olarak adlandırılır. Kişiler birçok nedenden dolayı hayatlarının bir döneminde hasta olabilir ve felç geçirebilir.


Son derece sağlıklı bir kişi geçirdiği kaza sonucu aldığı ani darbeler nedeniyle gördüğü tedaviye olumlu yanıt vermediğinde vücudunun tamamı veya belli bölgelerinde felç olması mümkün olmaktadır. Bu hastaların bir süre mutlaka hastanede tedavi olarak daha sonrasında da özel bir bakım alması sağlanmalıdır.


Hastalığın ilk 6 ayı iyileşme dönemi için oldukça önemli olduğundan hasta mutlaka fizyoterapisiler tarafından kontrol edilmelidir. Hastalar bu konuda deneyimli kişiler tarafından bakım alacağından iyileşme süresi hızlanarak, hastanın daha çabuk ayağa kalkması gözlemlenir. Felçli hasta bakımı, hasta için faydalı egzersizler yaptırılması gerekmektedir. Bu egzersizler gündelik olarak bir bakım programı hazırlanarak yaptırılmalıdır.


Felçli Hastaların Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler


Felçli hastaların beslenmesine dikkat edilmesi gerekilmektedir. Hastanın ağızdan beslenmesi öncelikle hastaya çiğneme ve yutma işlemine odaklanabilmesi için sessiz ve dikkati dağılmayacak bir ortam hazırlanmalıdır.  Hasta yatakta veya işkembede olabildiğince çok dik oturtularak bakıcı kendisini görebileceği seviyede tutulmalıdır. Beslenme öncesinde hasta kullanmaktaysa gözlük veya takma dişi takılmalıdır. Hasta beslenme sırasında başını geriye atabilir. Bu nedenle kaşık ya da çatal ağız seviyesinin yukarısında tutulmalıdır. 


Hastanın kolaylıkla çiğneyerek yutabileceği sulu gıdalar ya da yarı katı gıdalar tercih edilerek gerektiğinde gıdalar ezilmeli veya püre haline getirilerek verilmelidir. Hastaya her defasında küçük lokmalar ve küçük porsiyonlar halinde yiyecekler verilmelidir. Bir öğünde çok fazla yemek yedirmek yerine az ve sık yiyecek verilmesi tercih edilmelidir. Yemekten sonra 30 dakika hasta dik oturtulmalı ve yemek sonrasında 2 saat boyunca sırt üstü yatırılmalıdır.


Felçli hasta bakımında yeterli sıvı alması çok önemlidir. Vücuttaki sıvının azalmasının fiziksel ve bilinçsel işlevlerin bozulması anlamına gelmektedir. Bu nedenle hastanın günlük sıvı miktarını mutlaka doğru şekilde alması gerekmektedir. Bunların dışında hastanın temasta olduğu yatak, çarşaflar ve tekerlek sandalyesi gibi malzemeler sürekli olarak temizlenmeli ve hijyenik ortam sağlanmalıdır.


Kuzey İnsan Kaynakları olarak ailelerin '' Felçli hasta bakımı '' ihtiyaçlarını;
•    Referanslı,
•    Deneyimli,
•    Şefkat ve sevgi ile işini yapan,
•    Kültür ve eğitim seviyesi yüksek,
Felçli hasta bakımı ile karşılıyoruz.
Siz de Felçli hasta bakımı  tecrübeli, bebeğinizi güvenle emanet edebileceğiniz '' Felçli hasta bakıcısı arıyorum '' diyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Felçli hasta bakıcısı, beyin içerisindeki kan dolaşımının sekteye uğraması neticesinde sinir hücreleri ölen ve bu durumda vücudunun belirli bir bölümü felç olan hastaların bakımını üstlenen kişidir. Hastanın geçirdiği felç geçici veya kalıcı bir nitelikte olmaktadır. Bu durumda hastalar profesyonel bakıma ihtiyaç duymaktadır. Felçli hasta bakıcısı, hastaların ihtiyaç duyduğu profesyonel bakımı yerine getirir, hastanın fizik tedavisinin ilerlemesi için hizmet verir. Felçli hasta bakıcısı, verdiği hizmet neticesinde hastanın moral ve motivasyonunu yükselten bir rol üstlenmektedir. 

Felçli hasta bakıcısı profesyonel hizmet veren bir kişi olmalıdır. Görev ve sorumluluk bilinciyle hareket etmeli, hastanın rahatı ve konforu için çalışma yürütmelidir.

Felçli hasta bakıcısı aynı zamanda güvenilir olmalı ve etik ilkeler çerçevesinde hareket etmelidir. Hastanın mahremiyetine saygı duymalıdır. Şefkatli ve sevecenlikle hizmet etmeye devam etmelidir. Çalıştığı eve yabancı kimseleri davet etmemelidir. Kendi kişisel ve aile hayatı yaptığı iş ile uyumlu olmalıdır.

Felçli hasta bakıcısı, kurs ve sertifika programlarına katılarak ömür boyu eğitimi benimsemelidir. Felçli hasta bakımındaki tecrübelerini kullanmalıdır.

Felçli hasta bakıcısı, moral ve motivasyon anlamında hastaya katkı sunmalıdır. Hastalık neticesinde yatağa bağımlı bir hale gelmiş kişinin en çok ihtiyaç duyduğu şey içten bir gülüştür. Bu gülüş, hastalığın seyrine de olumlu bir katkı sunmaktadır.

Felçli hasta bakıcısı, hastanın tedavi sürecinin her aşamasında onun yanında olmalıdır. Hayati fonksiyonlarını takip etmeli, notlar alarak belirli periyotlarla doktoruna bilgilendirme yapmalıdır.

Felçli hasta bakıcısı, evin düzeninden de sorumludur. Hastanın steril ve temiz bir ortamda, mikroplardan uzak bir süreç geçirmesine yardımcı olmalıdır. 

Felçli hasta bakıcısı seçiminde, hastanın felçli olduğu duruma bakılarak karar verilmelidir. Hasta kısmi bir felç halinde mi? Yoksa boyundan aşağı tam bir felç halinde mi? Felç hali geçici mi? Yoksa kalıcı mı? Hasta, felç dışında başka herhangi bir hastalığa sahip mi? Hasta hangi ilaçları kullanacak ve tedavi süreci nasıl işleyecek? Bütün bu sorular ekseninde, felçli hastanın ve hastalığın yapısına uygun, doğru bir felçli hasta bakıcısı seçimi gerçekleştirilmelidir.

Felçli hasta bakıcısı seçiminde bir diğer önemli kriter de bakıcının profesyonelliği, eğitimi ve deneyimi olmalıdır. Felçli hasta bakıcısı adayının özgeçmişine bakarak ve özgeçmişe yönelik sorular sorarak seçim yapılmalıdır. Ayrıca felçli hasta bakıcısının önceki çalıştığı yerlerdeki referansları dikkate alınmalı ve gerekirse bu referanslara ulaşılarak aday hakkında bilgi alınmalıdır.

Ayrıca, felçli hasta bakıcısı günün belirli saatlerinde mi çalışacak? Yoksa yatılı mı kalacak? Bu ayrımın belirlenmesi de seçim için önemli bir detaydır. 

Google üzerinde “Felçli hasta bakıcısı nasıl bulunur?” şekilde bir arama yapıldığı takdirde yüzlerce sonuç çıkmaktadır. Ancak bu şekilde bulunan felçli hasta bakıcısı adayları kişilerin isteklerini tam olarak yerine getirmeyebilir. Ayrıca, eğer aday serbest çalışıyorsa bilgilerini gizliyor olabilir. Bütün bu risklerin dışında güvenle tercih yapmak için alanında uzman insan kaynakları danışmanlık şirketlerine başvurulması gerekmektedir.

Kuzey İnsan Kaynakları, yılların tecrübesi ve alanında uzman felçli hasta bakıcısı kadrosuyla, hizmet talep eden kişinin istekleri doğrultusunda en uygun adayı görüştürmektedir. Danışmanlık şirketimiz ayrıca, bütün adayların özgeçmişine tam hakimiyet sağlamaktadır. Yapılan soruşturmalarla en nitelikli kişilerle çalışmaktadır. 

Felçli hasta bakıcısı, felçli hastanın fonksiyon kaybına yönelik çalışma yapmaktadır. Gün içerisinde, vücudun belirli bölgelerine zorlayıcı olmayan egzersizler yaptırarak hastanın rahatlamasını sağlamaktadır. Çene, kol ve bacak egzersizleri felçli hastalar için yapılması zorunlu olan egzersizlerdendir. Felçli hasta bakıcısı bu egzersizleri büyük bir dikkatle yaptırır.

Diyetisyen ve doktor tavsiyesiyle, felçli hastanın beslenme düzenini takip eder ve tavsiyelere uygun beslenmesini sağlar.

Felçli hastanın başının altına bu iş için yapılan aparatları yerleştirerek gün aşırı hastaya saç banyosu yaptırır.

Felçli hasta bakıcısı, hastanın tuvalet ve temizlik ihtiyacıyla yakından ilgilenmektedir. Haftada 1-2 kez hastaya vücut banyosu yaptırmaktadır.

Eğer yatılı kalıyorsa veya görev tanımında net olarak belirlenmişse felçli hastanın kaldığı odanın ve evin geri kalanının temizliğinden ve düzeninden sorumlu olmaktadır.

 


Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?