Engelli Hasta Bakıcısı

Engelli Hasta Bakıcısı

Engelli Hasta Bakıcısı

Engelli bir hastaya bakmak aile bireyleri için oldukça zorlayıcıdır. Engelli hasta bakımının hem psikolojik açıdan hem de fiziksel açıdan zorlayıcı yanları bulunabilmektedir. Engelli bir hastanın tüm ihtiyaçlarını gidermek ve onunla ilgilenme için kişilerin kendi hayatlarından fedakârlık etmeleri gerekmektedir. Bu da hastaya bakan kişide psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle kişiler engelli hasta bakımı ile ilgili profesyonel yardımlar almaktadır. Evde sizinle birlikte hastanıza bakacak bir yardımcıya ihtiyacınız varsa Kuzey İnsan Kaynakları yanınızda. Ancak engelli hasta bakımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken konuları atlamamanız gerekmektedir. Bu konular aşağıdaki gibi sıralanabilir:

•    Pek çok farklı engel çeşidi vardır. Engelli hastaya bakacak kişinin hastanın engeli konusunda bilgi ve tecrübesi olması gerekmektedir.
•    Engelli hasta ile ilgilenecek kişinin fizyoterapi alanında da bilgili ve tecrübeli olması gerekmektedir.
•    Engelli hastanın bulunduğu oda mutlaka toplu ve temiz olmalıdır. Hastaların temizliği hastanın iyileşme sürecinde oldukça önemlidir.
•    Hasta eğer yatağa bağımlı ise yatarak yapılabilecek egzersiz türleri bakıcı tarafından yaptırılmalıdır. Eğer yatağa bağlı değil ve yürüyebiliyorsa hasta bakıcının çeşitli egzersizler ve yürüyüşler yaptırması gerekmektedir.
•    Engelli hasta ile ilgilenecek kişinin ilk yardım konusunda bilgi ve deneyim sahibi olması gerekmektedir. Olası acil bir durumda ilk müdahaleyi hasta bakıcının yapması gerekebilir.
•    Hastanın ilaçlarının aksatılmadan ve düzenli bir şekilde verilmesi iyileşme süreci için çok önemlidir.

Kuzey İnsan Kaynakları olarak ailelerin '' engelli hasta bakımı '' ihtiyaçlarını;
•    Referanslı,
•    Deneyimli,
•    Şefkat ve sevgi ile işini yapan,
•    Kültür ve eğitim seviyesi yüksek,
    Engelli hasta bakıcısı ile karşılıyoruz.
Siz de engelli hasta  bakımında tecrübeli, engelli yakınınızı güvenle emanet edebileceğiniz '' engelli hasta bakıcısı arıyorum '' diyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 

Engelli hasta bakıcısı, engelli kişilerin ihtiyaç duyduğu bakımı üstlenen, bu bakım doğrultusunda yaşam kalitesini yükselten, engelli bakımı konusunda gerekli bilgilere sahip kişidir.

Çok sayıda engel türü bulunmaktadır. Dolayısıyla, engelli hasta bakıcısı hizmeti veren kişiler de bu engel türlerine göre uzmanlaşmıştır. 

 Engelli hastaların sahip olduğu psikolojik durum ve engel boyutları dikkate alındığında bir engelli hasta bakıcısının sahip olması gereken özellikler şu şekildedir;

Engelli hasta bakıcısı, en temelde yardımsever, hoşgörülü, güvenilir ve samimi olmalıdır. Bu özellikler, engelli hastanın moralini yükseltmeye yardımcı bir etki göstermektedir.

Engelli hastalar konusunda uzman ve deneyimli olmalıdır.

Dikkatli, titiz, düzenli olmalıdır. Engelli hastanın konforunu ve temizlik ihtiyacını karşılayabilmelidir.

Sorumluluk duygusu gelişmiş olmalı, görev bilinciyle hareket edebilmelidir.

Engelli bireylerin psikolojisini dikkate alan ve bu psikolojiye uygun iletişim metotlarını geliştiren bir kişi olmalıdır. Ayrıca, kendisi de psikolojik açıdan güçlü olmalıdır. 

Kritik durumlarda soğuk kanlılığını koruyabilmelidir. Gerektiği anlarda hızlı ve doğru karar alabilen bir yetiye sahip olmalıdır.

Hareketli çalışma temposuna ayak uydurabilmeli ve bedensel açıdan güçlü olmalıdır. 

Engelli hasta bakıcısı seçimi, bir hayli dikkat ve önem verilmesi gereken bir konudur. Engelli aile bireyleri, gelişigüzel engelli bakıcılarına emanet edilmeyecek kadar değerlidir. Aşağıda sıralayacağımız seçim kriterleri çerçevesinde güvenli bir seçim yapılabilir;

Engelli hasta bakıcısının eğitimi, deneyimi, uzmanlık alanı, profesyonelliği ve referansları seçim aşamasında değerlendirilmesi gereken kriterlerdendir. Bu değerlendirme ekseninde adaya meslek hayatı ile alakalı sorular yöneltilmelidir. Gereken durumlarda, adayın özgeçmişinde yer alan referanslara ulaşılmalı, adayın çalışma disiplini ve kişilik özellikleri hakkında detaylı bilgi alınmalıdır.

Engelli hasta bakıcısı ve engelli birey arasında ön görüşme yapılmalıdır. Bu görüşmede iki kişi arasındaki uyum büyük bir dikkatle gözlenmelidir. Bakıcı adayının hastaya bakışı ve yaklaşımı değerlendirilmelidir. Engelli bireyin, bakıcı adayına yönelik düşünceleri de seçimde göz önünde bulundurulmalıdır.

Engelli hasta bakıcısı seçiminde engelli bireyin doktor ve hemşirelerinden görüş alınması da önemlidir. Onların profesyonel bakışı doğru seçim için uygun bir davranış olacaktır. 

Engelli bireyin engel durumuna, hastalık derecesine ve kişilik yapısına uygun olarak; engelli hasta bakıcısı bulmak için profesyonel danışma şirketlerinden yardım almak yerinde bir karar olacaktır. Bu durumda, engelli bireyin engeline yönelik en uygun engelli hasta bakıcısı ile görüşme imkânı bulunacaktır.

Kuzey İnsan Kaynakları, engelli bireyler konusunda hassastır ve bu doğrultuda uzman, kariyerli, eğitimli ve referanslı engelli hasta bakıcıları ile çalışmaktadır. Size en uygun engelli hasta bakıcısını bulmak ve görüşmek için bize ulaşabilirsiniz. 

Engelli hasta bakıcısı şu işleri yapmaktadır;

Engelli bireyin yaşam tarzı, alışkanlıkları ve kişilik özelliklerini dikkate alarak iş planı hazırlar.

Engelli bireyin iletişim sıkıntısı yaşamasının önüne geçmek için onunla büyük bir dikkatle ilgilenir.

Engelli kişinin kullandığı araç gereçleri ve yaşam alanını temiz tutar. Engelli birey için gerekli olan araçları saptar ve temin eder.

Engel sahibinin doktoru ve ailesine belirli periyodlarla bilgilendirme yapar, gözlemlerini aktarır.

Engelli bireyin kullandığı ilaçları temin eder ve engelli kişinin bu ilaçları kullanmasını sağlar.

Engelli bireyin vücut bakımını gerçekleştirir, eğer tuvalet ihtiyacını tek başına karşılayamıyorsa bu ihtiyaçları karşılamasına yardım eder. Giysilerinin temizliğinden sorumludur.

Engelli bireyin doğru bir şekilde beslenmesini sağlar. Yatma veya oturma pozisyonunu takip eder. Gerekli düzenlemeleri yapar.

 


Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?