Demans Hasta Bakıcısı

Demans Hasta Bakıcısı

Demans Hasta Bakıcısı

Demans hastalığı halk arasında bunama olarak bilinmektedir. Alzheimer ve demans hastalığı genellikle birbirine karıştırılmaktadır. Alzheimer, demansın bir türüdür. Yani her Alzheimer hastası aslında bir demans hastasıdır fakat her demans hastası Alzheimer değildir. Demans ve Alzheimer hastalığının herhangi bir tedavisinin bulunmaması bu hastalıkların en zorlu yanıdır. İlaçlar ile sadece hastalıkların ilerlemesi yavaşlatılabilmektedir. Demans hastaları da tıpkı Alzheimer hastalığı gibi unutkanlık problemleri yaşarlar. Evdeki herhangi bir nesnenin ne olduğunu ya da eşyalarını nereye koyduklarını unutmaları hastalığın belirtilerindendir. Başlarda yalnızca ufak unutkanlıklar olsa da hastalık ilerledikçe unutkanlıkların düzeyi artar ve psikolojik olarak değişiklikler gözlenir. Peki, demans hastalarının bakımında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

•    Hastanın unuttuğu şeylere aşırı tepki göstermemeli ve saygı ile karşılamalısınız.
•    Gösterdiği hiçbir davranışı bilinçli olarak yapmadığını kabul etmelisiniz.
•    Hastanın kişiliğinde ve psikolojisinde değişiklikler meydana gelecektir. Bunlara karşı kendinizi ve psikolojinizi hazırlamalısınız.
•    Hastanın yaptığı hataları yüzüne vurmayın ve söylediği yanlış kelimeleri düzeltmeyin.
•    Demans hastaları yaşanmamış olayları yaşanmış gibi anlatabilirler. Buna saygı duyun ve yalanlamayın.
•    Hasta ile herhangi bir tartışma içine girmeyin. Söylediklerine kibar ve sakin bir şekilde cevap verin.
•    Demans hastalarının bakımı aile bireyleri için zordur. Bu nedenle profesyonel bir destek alın.

Kuzey İnsan Kaynakları olarak ailelerin '' demans hasta bakımı '' ihtiyaçlarını;
•    Referanslı,
•    Deneyimli,
•    Şefkat ve sevgi ile işini yapan,
•    Kültür ve eğitim seviyesi yüksek,
     Demans hasta bakıcısı ile karşılıyoruz.
Siz de demans hasta bakımında tecrübeli, hastanızı güvenle emanet edebileceğiniz '' demans hasta bakıcısı arıyorum '' diyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Demans hasta bakıcısı, unutkanlık düzeyi hastalık derecesinde olan demans hastalarının bakımını üstlenen kişidir. Demans hastaları, genel itibariyle unutkanlık sorunu yaşar ve bu sorun hastanın günlük yaşamsal fonksiyonlarını büyük ölçüde etkiler. Hastalar, zaman faktörünü unutur ve birbiriyle tutarsız davranışlar geliştirme eğiliminde olurlar. Bu nedenle demans hastasının bakımı bir hayli güçtür ve deneyimsiz insanlar için oldukça zorlayıcı olmaktadır. Böylesi durumlarda demans hasta bakıcısı hizmeti gerekebilmektedir. 

Demans hasta bakıcısı, demans hastalığının yapısı itibariyle psikolojik olarak sağlam bir yapıda olmalıdır. Zira psikolojik uygunlukta olmayan demans hasta bakıcısı, hastanın bakımını aksatabilmekte, gerekli bakımı göstermek noktasında güçlükler yaşayabilmektedir.

Demans hasta bakıcısı, hastanın unutkanlığının ileri düzeyde olduğu düşünüldüğünde güvenilir bir kimse olmalıdır. Güvenilirlik olmazsa olmaz bir kriterdir.

Demans hasta bakıcısı, görev bilinciyle hareket eden, uzman, deneyimli ve eğitimli bir kişi olmalıdır.

Demans hasta bakıcısı, hastalığın seyri içinde ortaya çıkan olumsuz durumlara karşı soğuk kanlı olmalıdır. Olumsuz durumlarda panik yapmamalı, uygun davranışları gösterebilmelidir.

Demans hastasının, bütün ihtiyaçlarının farkında olmalı; bu ihtiyaçları giderebilecek niteliklere sahip olmalıdır.

Demans hasta bakıcısı, sözlü ve sözsüz iletişim kurmakta zorluk çekmeyen bir yapıda olmalıdır. Gün içerisinde, hastanın moralini yükseltebilmelidir. Bu sayede demans hastalığının ilerlemesi de durdurulabilmektedir. 

Demans hasta bakıcısı seçiminde öncelikli düşünce, demans hastasının bakıcılığını üstlenecek kişinin tam zamanlı mı yoksa yarı zamanlı mı olacağını belirlemek olmalıdır. Ve seçim aşaması bu eksende yürütülmelidir. Demans hasta bakıcısı günün belirli zamanlarında mı hizmet verecek yoksa yatılı mı kalacak?

Demans hasta bakıcısının daha önce çalıştığı yerler ve referansları seçim için önemli bir ipucu vermektedir. Zira bakıcı adayı, hastalığın inceliği dikkate alındığında güvenilir, samimi ve deneyimli olmalıdır. Referans araştırması yapılması en uygun demans hastası bakıcısını bulmak noktasında atılması gerekilen adımlardan biridir.

Demans hasta bakıcısının demans hastasıyla temasa ve iletişime geçmesi de önemli bir seçim kriteridir. Hasta – bakıcı arasındaki uyum ve iletişim dikkate alınmalı ve bu uyum doğrultusunda demans hasta bakıcısı seçimi gerçekleştirilmelidir.

 

Demans hasta bakıcısı nasıl bulunur? Şeklindeki bir soruya çok sayıda cevap verilebilir. Ancak doğru bakıcıyı bulmak için bu alanda uzmanlaşmış ve profesyonel, deneyimli kişilerle çalışan danışman firmalara müracaat etmek yerinde bir karar olacaktır.

Uzman insan kaynakları danışma şirketleri, demans hasta bakıcısı arayan kişilerin tercih ve isteklerini dikkate alarak bu eksende çalışma gerçekleştirmekte ve en uygun adayı hizmet talep edenlerle görüştürmektedir. Öte yandan, bu firmalar demans hasta bakıcısının çalışma düzenini takip etmekte ve hastalığın seyrini sağlıkla sonlandıracak adımların atılmasına yardımcı olmaktadır.

Kuzey İnsan Kaynakları; uzman, eğitimli, güvenilir ve profesyonel demans hasta bakıcısı bulmak noktasında, bünyesinde bulunan yüzlerce aday özgeçmişiyle müşterilerine çözüm sunmaktadır. 

Demans hasta bakıcısı ne iş yapar? Sorusunun cevabını şu şekilde özetleyebiliriz;

Demans hasta bakıcısı, demans hastasının bakımından sorumludur. Bu bakım doğrultusunda hastanın ihtiyaçlarını belirler ve ihtiyaçları gidermek için çalışır.

Demans hastasının ilaç takibini yapar, bu ilaçların zamanında ve doğru dozlarda alınmasını sağlar.

Demans hasta bakıcısı, hastalığın seyrini takip eder ve gerekli gördüğü durumlarda demans hastasının doktoruna ve ailesine gerekli bilgilendirmeleri yapar.

Demans hasta bakıcısı, hastanın hafıza güçlüğünü yenmesi için beyin egzersizleri yaptırır.

Demans hastasının steril ve temiz bir ortamda yaşamasına yardımcı olur.

Demans hastasının günlük yürüyüşlerinde yanında olur ve hastayla sürekli iletişim halinde kalır.

Hastanın beslenme düzenini takip eder ve doğru besinleri alması için hazırlık yapar. 


Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?