Alzheimer Hasta Bakıcısı

Alzheimer Hasta Bakıcısı

Alzheimer Hasta Bakıcısı

Alzheimer hastalığı (demans) bunama hastalığının en yaygın görülen türüdür. Bir nöroloji rahatsızlığı olan alzheimer’ın tedavisi mümkün değildir ancak hastalığın ilerlemesini yavaşlatacak ilaçlar mevcuttur. Alzheimer hastalarının bakımı diğer hastaların bakımından daha farklıdır. Çünkü Alzheimer hastaları yalnızca fiziksel rahatsızlığı olan hastalar değillerdir. Fiziksel herhangi bir sorunu olmayan Alzheimer hastalarının da bakıma ihtiyacı olabilmektedir. Anne, babası ya da yakın bir akrabası Alzheimer hastası olan kişiler hastalık ilerledikçe hastaya tek başlarına bakamaz. Kişinin psikolojisi bu durumu kaldıramayabilir. Bu nedenle Alzheimer hastalarının bakımında bir yardımcıya ihtiyaç duyulur ve hem yardımcının hem de aile bireylerinin dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Bu noktaları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

•    Öncelikle en zor olan kısım kişinin hasta olduğunu kabul etmek ve sergilediği davranışları bilinçli olarak yapmadığını sindirmektedir. Özellikle anne babaları hasta olan kişiler bu hastalığı konduramazlar.
•    Ev ortamının hastanın rahatlığına göre hazırlanması gerekir.
•    Evde hastanın kendine ve başkasına zarar verebileceği kesici ve delici aletler bulundurulmamalı.
•    Geceleri uyku düzeni olmayan hastalar için mutlaka sakinleştirici tarzında ilaçlar kullanılmalı.
•    Rutin doktor kontrolleri ve ilaçlar aksatılmamalı.
•    Beyin egzersizleri yaptırılmalı.
•    Eğer hasta yatağa bağımlı değilse düzenli yürüyüş yapılmalı.
•    Hastanın bulunduğu ortam sık sık değiştirilmemeli. Farklı bir eve yatılı olarak gitmemeli.
•    Hastanın iddia ettiği olayları yalanlamamalı ve hasta ile iddialaşmamalı.
•    Hasta ile azarlar şekilde değil sakin bir ses tonu ile konuşmak gerekmektedir.

Kuzey İnsan Kaynakları olarak ailelerin '' alzheimer hasta bakımı '' ihtiyaçlarını;
•    Referanslı,
•    Deneyimli,
•    Şefkat ve sevgi ile işini yapan,
•    Kültür ve eğitim seviyesi yüksek,
    Alzheimer hasta bakıcısı  ile karşılıyoruz.
Siz de alzheimer hasta bakımında tecrübeli, hastanızı güvenle emanet edebileceğiniz '' alzheimer hasta bakıcısı arıyorum '' diyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Alzheimer hasta bakıcısı, beyin hücrelerinin ölmesiyle oluşan nörolojik bir hastalık olan Alzheimer hastalarının bakıcılığını üstlenen kişidir. Kişilerde düşünce, hafıza ve davranış fonksiyonlarında azalmaya yol açan bu hastalığa sahip kişilerin bakıcılığı oldukça hassasiyet gerektiren bir konudur. Bu nedenle Alzheimer hasta bakıcısı, oldukça önemli bir iş icra etmektedir. 

Alzheimer hasta bakıcısı, hastalığın ilerleyen evrelerinde muhakeme yeteneğini kaybeden hastaya bakabilecek tecrübe ve uzmanlıkta olmalıdır.

Alzheimer hasta bakıcısı, temel psikoloji bilgisine sahip olmalıdır. Öte yandan yaptığı stajlar ve öğrenim gördüğü eğitimlerle uzmanlığını pekiştirmelidir.

Alzheimer hasta bakıcısı deneyimli olmalıdır.

Alzheimer hasta bakıcı, hastanın bu süreçte yaşayacağı duygusal değişimlerin farkında olmalı, hastanın süreci sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için desteğini esirgememelidir.

Alzheimer hastasında konuşma bozukluğu meydana geldiğinde, hastanın ihtiyaçlarını onun anlatmasına fırsat kalmadan giderecek kabiliyete sahip olmalıdır.

Alzheimer hasta bakıcısı, Alzheimer hastalığı neticesinde ortaya çıkması muhtemel olan olumsuz durumlara karşı sabırlı ve anlayışlı olmalıdır. Etkili iletişim geliştirecek donanıma sahip olmalıdır. Hastanın konuşamadığı durumlarda sözsüz iletişim kurabilmelidir. Bu bakımdan beden dilini yorumlayıcı bir yetenek geliştirmiş olmalıdır.

Alzheimer hasta bakıcısı, hastanın, onun için kötü olabilecek isteklerde bulunması durumunda bu isteklerinden vazgeçirecek iradeye sahip olmalıdır.

Alzheimer hasta bakıcısının iş ahlakı en üst düzeyde olmalıdır. Hastayı yarı yolda bırakmamalı. Görevini aksatmamalıdır. 

Alzheimer hasta bakıcısı seçiminde, bakıcı adayının özgeçmişinin araştırmasının ardından atılması gereken ilk adım bakıcı ile hastayı yan yana getirip iletişimlerini ve uyumlarını gözlemek olmalıdır. Zira Alzheimer hastalarının bakımı hassaslık gerektirir. Bu nedenle sıradan bir Alzheimer bakıcısı, hastalığın gidişatı açısından olumsuz bir etkiye neden olabilmektedir.

Doğru bir araştırma süreciyle Alzheimer hasta bakıcısı seçimi gerçekleştirilmelidir.

Alzheimer hasta bakıcısı seçiminde, hastanın doktoruyla diyalog halinde olunması da önemlidir. Bu sayede, doktorun öneri ve isteklerine uygun seçim yapılması hasta için olumlu bir tercih olacaktır.

Alzheimer hasta bakıcısı seçiminde, bakıcı adayından önceki çalıştığı yerlere dair referans bilgilerinin alınıp bu kişilere sorular yöneltilmesi de belirleyici olmaktadır. 

                                                                                                                                       

Alzheimer hasta bakıcısı bulmak için alanında uzman bir danışma firmasından yardım almak ve hizmet talep etmek yerinde bir adım olacaktır. Çünkü, Alzheimer hastalığı, hata kabul etmeyen bir alandır ve sadece profesyonel Alzheimer hasta bakıcıları bu bakıcılığı layıkıyla üstlenir.

Kuzey İnsan Kaynakları, hizmet talep edenlerin tercih ve kriterlerine uygun Alzheimer hasta bakıcıları ile çalışmaktadır. Yüzlerce özgeçmiş havuzuyla isteklere en uygun Alzheimer hasta bakıcısı adaylarıyla ailenin ve Alzheimer hastasının görüşmesini sağlamaktadır. Ayrıca, bakıcının işe başlamasının ardından, ailenin görüş ve önerilerine uygun olarak takip gerçekleştirmektedir. Bu nedenle, Alzheimer hasta bakıcısından en yüksek verimin alınmasına yardımcı olmaktadır.

Profesyonel Alzheimer hasta bakıcısının görevleri şu şekildedir;

Alzheimer hastasının ilaç takibini gerçekleştirir. Hastanın, zamanı geldiğinde bu ilaçları içmesini sağlar.

Hastanın tuvalet, temizlik ve giyim ihtiyacının giderilmesine yardımcı olur.

Hastanın, uygun pozisyonda yatmasını veya oturmasını sağlar.

Hastanın kaybolma riskine karşın gerekli önlemleri alır ve sürekli onun yanında olur. Gerektiğinde onunla birlikte yürüyüş yapar.

Alzheimer hastasının yaşam alanının temizliğiyle ilgilenir. Odasını havalandırır.

Hastayla konuşarak ona moral ve motivasyon aşılar. Hastanın ruhsal bunalıma girmesine engel olur. 


Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?