Refakatçi

Refakatçi

Refakatçi

Refakatçi, Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre; "hastane servislerinde yatan hastanın yanında kalan kimse, hasta yakını" anlamına gelmektedir. Refakatçi, hastanın sağlığına kavuşması için ona yardımcı olmakta ve hastanın kişisel temizlik, tuvalet, beslenme, giyinme gibi temel ihtiyaçlarıyla yakından ilgilenmektedir. Refakatçi, hastalığın süresi boyunca ilgili kişinin daimi destekçisi olur. Hastanın fiziksel ihtiyaçlarının yanında; sevgi, huzur, içtenlik gibi ruhsal ihtiyaçlarını da samimiyetle giderir. 


Özellikle belirli bir yaşın üzerindeki hastalar için yanında ona refakat edecek birinin olması mutlak bir zorunluluktur. Hasta yakınları, çoğu zaman hastanın yanında kendileri kalmak isteseler de birtakım nedenler yüzünden buna imkân olmaz. Böylesi durumlarda, özel bir uzmanlık alanı olan, eğitimli, sertifika sahibi ve hepsinden önemlisi; deneyimli bir hasta refakatçisine ihtiyaç duyulur.


Profesyonel Hastane Refakatçisi Nasıl Olmalıdır?


Profesyonel hastane refakatçisi, her şeyden önce bu işi meslek olarak sahiplenen ve etik ilkelere bağlı kalacağını taahhüt eden kimseler olmalıdır. Öte yandan, hasta bakımının gerektirdiği bilgi, beceri ve donanıma sahip olmalıdır. Hastanın, tuvalet ve beslenme ihtiyacını gideremediği durumlarda, tıpkı kendi yakınıymışçasına bu ihtiyaçları gidermeyi özenle ve ilgiyle üstlenmelidir.


Hasta refakatçisi, hastayla kurması gereken empatiyi kurabilmelidir. Bu sayede hasta ile arasında güven ve sevgi ilişkisi geliştirecek, hastanın herhangi bir rahatsızlığının ve utangaçlığının oluşmasını engelleyecektir. Hasta refakatçisinin, hasta ile özel bir bağ kurması, hastanın sağlığına kavuşmasını da hızlandıracak, ayrıca ona ailesinin yokluğunu hissettirmeyecektir.


Hastalığın derecesine ve uygulanan tedaviye bağlı olarak, hastada mide bulantısı, istifra, yataktan düşme, serum ve ilaç alerjisi nedeniyle reaksiyon gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir. Böylesi durumda acilen hemşire çağırılması gerekmektedir. Ancak bir yandan da hemşire gelene kadar acil müdahale ihtiyacı duyulabilir (istifra karşısında hastanın yan çevrilmesi gibi.) Bu gibi durumlarda refakatçi kişinin asgari ilk yardım kurallarını bilmesi gerekmektedir. Refakatçi ilk yardımda bulunurken sakinliğini korumalı ve hastayı tansiyon ve nabız yüksekliği ihtimaline karşın rahatlatması gerekmektedir.


Refakatçi aynı zamanda güler yüzlü ve saygılı bir tutum içerisinde olmalıdır. Bu sayede, hasta kendini konforlu ve mutlu hissedecek, ihtiyaçlarını çekinmeden dile getirebilecektir.


Refakatçi Nereden Ve Nasıl Seçilmelidir?


Hastanın konforu ve mutluluğu için, ayrıca hasta ihtiyaçlarının da doğru bir şekilde giderilmesi için refakatçinin özenle seçilmesi gerekmektedir. Bu nedenle, kurumsal danışman firmalara müracaat edilmelidir. Zira kurumsal firmalarla ve profesyonellerle çalışılmaması durumunda mağduriyetler oluşabilmektedir. Her şeyden önce, hastanın sağlığı ve iyileşme süreci tehlikeye girmektedir.


Kurumsal firmalar; hasta refakatçi prosedürlerini bilen, hasta bakımı konusunda uzmanlaşmış, etkili iletişim geliştirebilen ve hastane çalışanlarıyla uyum içerisinde olan profesyonel refakatçilerle çalışmaktadır. Bu sayede hastalık sürecinin kolaylıkla atlatılmasında etkin bir rol üstlenmektedirler. 


Kurumsal danışman firmalar çalıştığı refakatçilerin temel hastane kurallarına uymasına da dikkat eder. Böylece refakatçi, hastane içerisinde tütün ve alkol ürünleri kullanmaz. Hasta yanında hastanede çıkan yemekler dışında yemek yemez, sakız çiğnemez, çekirdek gibi kuruyemişleri yanında bulundurmaz. Ayrıca hasta yakınlarının hasta ziyaret saatlerine uyması ve hastayı yormaması için çaba harcar.

Kuzey İnsan Kaynakları olarak ailelerin '' Refakatçi '' ihtiyaçlarını;

• Referanslı,
• Deneyimli,
• Şefkat ve sevgi ile işini yapan,
• Kültür ve eğitim seviyesi yüksek,
• Refakatçi ile karşılıyoruz.

Siz de hastanede tecrübeli, hastanızı güvenle emanet edebileceğiniz '' Refakatçi arıyorum '' diyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Refakatçi, hastanede yatan hastaya refakat eden, hastanın yanında kalan kimsedir. Refakatçi, hasta yakınlarının, çalışmak zorunda olması veya çeşitli nedenlerle hastanın bakımını üstlenemediği durumlarda hastanın yanında kalmaktadır. Bazen de hastanın profesyonel bir kimsenin yanında olmasının onun iyileşme sürecinde olumlu katkı sağlayacağı düşüncesiyle refakatçi ihtiyacı duyulmaktadır. 

Refakatçi, alanında uzman, deneyimli, temel sağlık bilgilerine sahip bir kimse olmalıdır. Zira hastane gibi bir ortamda hastanın yanında kalmak meşakkatli bir iştir.

Refakatçi sabırlı ve anlayışlı olmalıdır. Bilhassa hastanede uzun süredir yatılı olan hastaların ruh halini dikkate almalı, sarf ettiği cümlelerin incitici olmamasına dikkat etmelidir.

Refakatçi, hastanedeki hastaya karşı olan sorumluluklarının farkında olmalıdır. Onun bir an önce şifa bulması için bu sorumluluklardan kaçmamalı, gerekli iradeyi gösterebilmelidir.

Refakatçi, hastane ortamının getirdiği psikolojiye karşı dirençli olmalıdır. Çünkü, kendi ruh halinde dalgalanmalar yaşayan kimseler olumsuz düşüncelerini yanında kaldığı hasta kişiye kolaylıkla geçirebilmekte ve onun moral olarak çöküşüne neden olabilmektedir.

Refakatçi, hastane içerisindeki görevlilerle, doktor ve hemşirelerle uyum içerisinde çalışacak kabiliyette olmalıdır. Hastanın beslenme ve ilaç kullanımı gibi ihtiyaçlarında doktor görüşünden çıkmamalıdır.

Refakatçi her daim güler yüzlü ve sohbet canlısı olmalıdır. Bu sayede yanında kaldığı hastanın olumsuz duygular yaşamasına engel olabilecektir.

Refakatçi, acil tıbbi durumlar karşısında temel ilkyardım bilgisine sahip olmalıdır. Hasta zaman zaman istifra edebilir, yataktan düşebilir ve çeşitli reaksiyonlar geliştirebilir. Böylesi durumlara karşın refakatçi, hemşire gelene kadar ilk müdahaleyi yapacak kabiliyette ve donanımda olmalıdır. 

Refakatçi seçiminde birtakım kriterlerin göz önünde tutulması gerekmektedir. Buna yönelik olarak; refakatçi adayının ön görülmeye çağrılması ve kendisinden beklenen hizmetin açık bir şekilde anlatılması refakatçi seçiminde oldukça doğru bir adım olacaktır. Refakatçi adayının isteklere verdiği cevaplara göre değerlendirme genişletilmeli, kendisine daha detaylı sorular yöneltilmelidir.

Refakatçi seçimi yaparken, refakatçinin eğitimi, uzmanlık alanı, deneyimi ve referansları mutlak surette değerlendirilmelidir.

Refakatçi seçim kriterlerinden bir diğeri de onun hastane ortamı, hasta ve hasta yakınlarıyla olan uyumudur. Öte yandan, refakatçinin saygılı ve şefkatli olup olmaması, kişisel hayatının uygunluğu da mutlaka göz önünde tutulmalıdır. 

Hastanede kalan hastanın kişisel durumuna, hastalık derecesine ve hastanın kişisel özelliklerine uygun refakatçi bulunması zorlu bir süreçtir. En uygun refakatçi adayının seçilip işe alınması için bu alanda kurumsallaşmış ve profesyonel refakatçilerle çalışan danışmanlık firmalarına müracaat etmek oldukça doğru bir adım olacaktır. Kuzey İnsan Kaynakları, bünyesinde bulunan binlerce CV havuzuyla, deneyimli ve alanında uzman refakatçi kadrosuyla size en uygun refakatçiyi bulmak için hizmet veren firmalardan biridir. 

Refakatçinin görev ve sorumlulukları şu şekilde özetlenebilmektedir;

Hastanın ilaç takibini yapmak ve zamanı geldiğinde hastanın ilaçları içmesini sağlamak refakatçinin öncelikli görevidir. Refakatçi ikinci olarak hastanın tuvalet ihtiyacından, temizliğinden ve beslenmesinden sorumludur. Görev duygusuyla, bu sorumluluklarını büyük bir ciddiyetle yerine getirmektedir. Refakatçinin yapması gereken bir diğer görev de doktorun isteği ölçüsünde hasta takibini gerçekleştirmektir; bu madde çerçevesinde hastanın ateş, tansiyon, şeker ve nabız gibi yaşamsal değerlerini ölçmekte ve bir anormallik oluşması durumunda doktora haber vermektedir.

Hastaya masaj yapmak, hastanın yataktaki konumunu düzenlemek ve doktorun izin verdiği ölçüde kasları çalıştıran hareketleri yapmasını sağlamak da refakatçinin yaptığı işler arasındadır.  


Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?