Refakatçi

Refakatçi

Refakatçi

Ailenizden biri rahatsızlığında hastaneye yatırılabilir ve yanında bir refakatçi durması istenebilir. Ancak çalışıyorsanız ve hastanızın yanında refakatçi olarak kalacak kimse yoksa bu durumda refakatçi hizmeti veren firma arayışına girerseniz. Hastanızın güvenli ve iyi bir şekilde bakılmasını istersiniz. Tercih edeceğiniz kaliteli bir hasta refakatçi sayesinde gözünüz arkada kalmaz ve hastanıza büyük bir titizlik ile bakılır. Peki, refakatçi tercih yaparken nelere dikkat etmek gerekmektedir. Bunları aşağıdaki gibi açıklamak mümkündür:

·Refakatçinin  mutlaka hasta bakımı konusunda deneyim ve bilgi sahibi olması gerekmektedir. Sıradan bir kişiyi refakatçi olarak hastanın yanında bırakmayı kimse istemez. Bu nedenle hasta refakatçiler eğitimli ve deneyimli kişilerden seçilir.

·Refakatçinin  hastaya gereken ilgi ve titizliği göstermesi gerekmektedir. Hastanın hastalık durumuna bağlı olarak eğer kendi yemeğini yiyemiyor ve tuvalete gidemiyorsa tüm bu ihtiyaçların refakatçi tarafından karşılanması gerekmektedir.

·Refakatçinin hastanın ihtiyaç ve isteklerini karşılayabilecek donanımda olması gerekmektedir.

·Hastanedeyken herhangi bir durum olduğunda hemşire ve doktor çağırılsa da bazen ilk müdahaleyi refakatçinin yapması gerebilir. Bu nedenle refakatçinin  ilk yardım konusunda bilgisinin ve tecrübesinin olması gerekmektedir.

·Refakatçinin güler yüzlü ve hastaya saygılı olması gerekir. Tanımadığı bir kişi tarafından bakılacak olan hasta sinirlenebilir ve bağırabilir. Refakatçi bu durumu normal bir şekilde karşılamalı ve hastaya olan saygısını korumalıdır.

·Tüm gün hastanede hastanın yanında duracak refakatçinin hasta ile iyi bir iletişim kurması gerekmektedir.

Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?