Hasta Bakıcısı

Hasta Bakıcısı

Hasta Bakıcısı

Hasta bakıcısı, kendisine bakacak derecede fiziksel koşullara sahip olmayan hastaların bakıcılığını üstlenen kişilerdir. Bakıcılar, sahip oldukları sağlık bilgisi ve geçmişten gelen deneyimleri sayesinde hastaların bir an önce sağlıklarına kavuşması için yardımcı olmaktadır.
Hasta ihtiyaçlarının zamanında, doğru ve etkin bir şekilde karşılanması hastalığın süresini kısaltan etkenlerden biridir. Profesyonel bakıcı, kurduğu organizasyon yapısı ve almış olduğu doğru aksiyonlar sayesinde; hastanın sağlığına kavuşması için maksimum fiziksel ve ruhsal desteği vermektedir. Bir hasta bakıcısının ne gibi görevleri olduğundan, hangi özellikleri taşıması gerektiğinden yazımız içerisinde bahsedeceğiz.

Hasta Bakıcısı Nedir?


Hasta bakıcısı, zihinsel yahut fiziksel hastalığı olan çeşitli yaş gruplarındaki hastaların bakımıyla ilgilenen kişilerdir. Bakıcı kişiler bu iş kolunda faaliyet yürütebilmek için lise veya üniversitelerde ilgili bölümlerden mezun olmalıdır. Ancak ilköğretim mezunu ya da lisede farklı bir bölümde okumuş olan kişiler; bu alandaki eğitim ve sertifika programlarına katılarak bakıcılık mesleğini yapabilmektedir. Hasta bakıcısı, kendisini geliştirdiği ölçüde mesleğinde başarılıdır. Çünkü sağlık sektörü hata kabul etmemektedir.
Bazen hasta yakınları, daha düşük ücretler ödemek için eğitimi olmayan hasta bakıcılarıyla anlaşmaktadır. Maliyet açısından daha uygun olsa da böylesi anlaşmalar hasta açısından birçok riski beraberinde getirebilmektedir. Bu nedenle, profesyonel insan kaynakları şirketleriyle iletişime geçerek, denetime tabii tutulan hasta bakıcılarıyla anlaşmak hastalığın seyri açısından yerinde bir karar olacaktır.

Hasta Bakıcısı Ne İş Yapar?


Hasta bakıcısının görev tanımı hastalık koşullarına göre farklılık göstermektedir. Ancak temel olarak bakıcı şu işleri yapmaktadır;


  • Baktığı kişinin sağlık durumuyla ilgili bilgileri takip eder.

  • Hastanın, doktorun tavsiyesi ekseninde beslenmesine yardımcı olur.

  • Hastanın yatış pozisyonu ile ilgilenir. Belirli periyodlarda pozisyon değişimi yaptırır.

  • Bakıcılığını üstlendiği kişinin tuvalet ve kişisel bakımıyla ilgilenmektedir.

  • Hastaya banyo yaptırır.

  • Ortamı havalandırır. Evin ve hastanın kaldığı odanın temizliğini gerçekleştirir. Çünkü hastalığın seyrinde hijyen önemli bir faktördür.

  • Hastanın reçetede yazdığı şekilde ilaçlarını almasına yardımcı olur.

  • Hasta ile bol bol konuşur. Ona şefkat ve ilgi göstererek moral ve motivasyon olarak güçlü olmasını sağlar.

  • Doktor randevularında refakat eder.

  • Hastanın daha iyi koşullara sahip olması için aileye öneriler sunar.


Hasta Bakıcısı Nasıl Olmalıdır?


Hasta bakımı, özel ilgi ve deneyim isteyen bir süreçtir. Bu nedenle bakıcı adayı deneyimli, profesyonel ve eğitimli olmalıdır. Hastalığın seyrinde ortaya çıkabilecek olumsuz durumlara karşın temel ilk yardım bilgisiyle müdahale edebilecek düzeyde olmalıdır. Eğer müdahalesi eksik kalırsa, bu durumda gerekli kişileri bilgilendirecek iradeye ve sakinliğe psikolojik açıdan hazırlanmalıdır.
Bakıcı, hastanın ve yakınlarının özel mahremiyet alanında hizmet vermektedir. Bu nedenle güvenilir olmalıdır. Çalıştığı eve yabancı kimseleri almamalıdır. Hastanın yanında sigara ve alkol gibi zararlı maddeler kullanmamalıdır. Çünkü bu durum, onun güvenilirliğini zedeler.
Bakıcı sabırlı olmalıdır. Çünkü hastalık süresince hasta çeşitli olumsuz sözler sarf edebilmekte ve olumsuz davranışlarda bulunabilmektedir. Bakıcı, bu gibi durumlarda kriz yönetmeyi bilmelidir. Her koşulda hastanın yanında olmalı ve ona anlayış göstermelidir.
Kuzey İnsan Kaynakları, yüzlerce özgeçmiş arasından sizin için en uygun bakıcı adayını bulmaktadır. Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve hizmet talep etmek için web sitemiz vasıtasıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hasta bakıcısı, geçirdiği bir ameliyat, operasyon ya da hastalık neticesinde bakıma ihtiyaç duyan kişilere doktor ve hemşirenin yönlendirmesi doğrultusunda bakıcılık yapan kişidir. Hasta bakıcıları, kendilerine bakamayan kişilerin bakımını ve ihtiyaçlarını gidermeyi üstlenmektedir. Hasta bakıcıları, hastanın bir an önce iyileşip sağlığına kavuşması için hastalarla yakından ilgilenmektedir. Ayrıca onların moralli olması için çaba göstermektedir. Hasta bakıcıları, öncelikle yatalak hastalar için tercih edilse de doğru ve etkili bir bakım süreci istenen diğer hastalıklarda da tercih edilmektedir. 

İyi bir hasta bakıcısı, öncelikle temel anatomi ve fizyoloji bilgisine, ilaç bilgisine, hasta kişisel bakımı bilgisine, ilkyardım ve pansuman bilgisine sahip olmalıdır. Hastanın bir an önce sağlığına kavuşması için bu özelikler, bir hasta bakıcısında olması gereken başlıca özelliklerdir.

Hasta bakıcısı tecrübe sahibi olmalıdır. Eğer hasta oksijen tüpü desteği duyuyorsa, belirli periyodlarda ateş, tansiyon ve şeker ölçümü yapılması gerekiyorsa tecrübesi sayesinde bütün bunları yapabilecektir.

Hasta bakıcısı temiz ve düzenli olmalıdır. Hastanın dış mikrop ve virüslerden izole bir süreç geçirmesi için hastanın bulunduğu ortamı temiz ve hijyenik tutmalıdır. Ayrıca hasta ile sürekli temas zorunlu olduğundan kendi temizliğine de azami ölçüde gayret göstermelidir.

Acil durumlarda yapılması gerekenleri bilmelidir. Bu nedenle hastanın doktoru ve hemşiresiyle sürekli iletişim halinde olmalı, acil durumlar için aksiyon geliştirebilecek bir beceriye sahip olmalıdır. Gerekli durumlarda sakinliğini korumalı, hastaya moral vermeli ve bu süreçte hasta yakınlarını bilgilendirecek iradeye sahip olmalıdır.

İyi bir hasta bakıcısı güler yüzlü ve şefkat dolu olmalıdır. Hastanın, hastalık sürecinde normalde olduğundan daha fazla moral ve motivasyon ihtiyacı duyduğu düşünüldüğünde bu uğurda çaba sarf etmelidir.

Hasta bakıcısı çalışkan ve esnek çalışma saatlerine uyum gösterebilecek nitelikte olmalıdır. Zira hastanın ne zaman neye ihtiyaç duyacağı bilinmemektedir. Bu nedenle kendi kişisel yaşamını hastanın yaşamına uygun bir şekilde konumlandıracak fedakarlığa sahip olmalıdır.

Hoşgörülü ve samimi olmalı. Çünkü insanlar en çok hastalık sürecinde hoşgörüye ihtiyaç duymaktadır. Hasta, moral yitikliğinden dolayı zaman zaman agresif davranışlar gösterebilir. Bu durumda anlayış gerekmektedir. 

Doğru bir hasta bakıcısı seçimi için öncelikle hastanın ihtiyaç duyduğu bakım, hastalık türü, hastalık derecesi gibi etkenler göz önünde tutulmalıdır. Ve bu etkenler neticesinde, ihtiyaç duyulan türde uzmanlığa sahip bir hasta bakıcısı seçimi gerçekleştirilmelidir. Örneğin hasta, herhangi bir medikal makineye bağlı kalacaksa bu makineyi kullanmayı bilen bir hasta bakıcısı ile görüşme gerçekleştirilmelidir.

 

Hasta bakıcısı seçiminde değerlendirilmesi gereken bir diğer etken de hastanın kişisel durumudur. Kilo oranı, özellikle tuvalet ihtiyacında önemlidir. Hasta bakıcı, hastanın tüm bakımını eksiksiz giderebilecek düzeydeyse seçim gerçekleştirilmelidir. Öte yandan, yine hastalığa bağlı olarak özel beslenme düzeni gerekebilmektedir. Hasta bakıcı seçiminde bu beslenme düzenine uyum sağlamak önemli bir kriter olarak göz önünde tutulmalıdır. 

Hastanın durumuna uygun bir hasta bakıcısı seçimi zaman zaman hayli zorlayıcı olabilmektedir. Bu nedenle hasta bakıcısı arayan kişiler uzman, eğitimli ve profesyonel bakıcılarla çalışan insan kaynakları şirketleriyle görüşmek tercihinde bulunmaktadır. Uzman danışman şirketler, hasta yakınının tercihleri ve seçtikleri kriterler doğrultusunda en uygun hasta bakıcısı adaylarını hasta ve hasta ailesiyle görüştürmektedir. Bu sayede; dürüst, güvenilir, samimi, şefkatli, anlayışlı, eğitimli ve profesyonel kişiler hastanın bakımını en üst düzeyde üstlenmektedir.

Herhangi bir kuruma bağlı kalmadan iş yapan hasta bakıcılarıyla çalışmak çoğu zaman önerilmemektedir. Zira bu durum hastalığın gidişatına zarar verebilmektedir. 

Profesyonel bir hasta bakıcısı şu işleri yapmaktadır;

-          Önceden belirlenen zaman dilimlerinde hastaya bakmak ve ihtiyaçlarını gidermek.

-          Hastanın takip edilmesi elzem olan yaşamsal değerleri doktorun ve hemşirenin tavsiyeleri doğrultusunda takip etmek ve not almak. (Şeker, tansiyon, nabız vb.)

-          Hastanın gün içerisinde kullanması gereken ilaçların takibini yapmak ve doktorun belirlediği dozajlarda hastaya ilaçları vermek.

-          Hastaların tuvalet ve temizlik ihtiyacına yardımcı olmak.

-          Doktor izin vermişse günlük hareketlerini yapması için tekerlekli sandalyede veya koluna girerek dolaşmaya çıkartmak.

-          Yatalak olan hastaların tuvaletlerinin ardından temizliğini gerçekleştirmek.

-          Gerektiğinde hastaların ağız bakımlarına yardımcı olmak.

-          Yatalak hastaların yatak üzerindeki pozisyon değişimlerini sağlamak.

-          Hastaların beslenmelerine yardımcı olmak.

-          Hastaya moral- motivasyon vermek. 


Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?