Ev İşlerinde Yardımcı

Ev İşlerinde Yardımcı

Ev İşlerinde Yardımcı

Ev işlerinde yardımcı, iş yahut başka kişisel sebeplerle ev işleriyle ilgilenemeyen kişilere destek olan personellerdir.

Ev işleri, özellikle çalışan kişiler açısından bir hayli yorucu olabilmektedir. Ayrıca bu kişiler çoğu zaman ailelerine ve arkadaşlarıyla sosyalleşmeye ayıracağı vakti ev işlerine ayırmaktadır. Böylece ruhen ve fiziken iyi hissedeceği zamanların sayısı azalmaktadır. İşte bu noktada devreye ev işlerinde yardımcı kişiler girmektedir. Yardımcılar, bir ev içerisindeki bütün temizlik ve yemek süreçlerini idare ederek ev sahibine katkı sunmaktadır.

Ev İşlerinde Yardımcı Nedir?


Ev işlerinde yardımcı; genelde evin genel temizliğinden, çamaşır, bulaşık işlerinden ve yemek yapımından sorumlu olan kişilerdir. Bu iş kolunu tercih edenler genelde kadın olsa da erkek yardımcılar da bulunmaktadır. Ev işleri yardımcılığı akademik anlamda herhangi bir eğitim gerektirmemektedir. Ancak yardımcı olmak isteyen kişilerin “hayat boyu öğrenme” metodunu benimseyerek kendilerini mesleki anlamda sürekli geliştirmesi gerekmektedir. Zira mesleki başarılarını etkileyen en önemli faktör budur. Ev sahipleri ile yapılan sözleşme ekseninde yardımcılar günlük, haftalık, aylık ya da yıllık hizmet vermektedir. Ayrıca yatılı ve gündüzlü olmak üzere iki adet yardımcılık türü vardır.

Ev İşlerinde Yardımcı Nasıl Olmalıdır?


Bu hizmet alanında faaliyet yürüten kişilerin bazı özellikleri taşıması gerekmektedir. Bu özelliklerden bir kısmından bahsetmemiz gerekirse şu maddeleri sıralayabiliriz;

Ev yardımcısı olarak görev yapan kişi öncelikli karakter özelliği olarak güvenilir olmalıdır. Herhangi bir sabıkası bulunmamalıdır.

Görev bilinci yüksek, sorumluluk sahibi bir kişi olmalıdır. Sözleşmesinde belirtilen görev alanlarına riayet etmelidir. İşlerini belirli bir düzen dahilinde yürütmelidir.

Yardımcı, çalıştığı evdeki insanların mahremiyetine saygı göstermelidir. Bu bilinçle hareket etmelidir. Ev üyelerine de yaş farkı gözetmeksizin saygıda kusur etmemelidir. Tabii ki saygı karşılıklıdır. Ev sahipleri de yardımcıya karşı saygılı olmalıdır.

Zararlı alışkanlıklardan uzak durmalıdır. Bilhassa çalıştığı evde – ev sahipleriyle aksi konuda anlaşılmamışsa- tütün kullanmamalıdır. Alkolden kesinlikle uzak durmalıdır. Bütün bunların yanında kendi özel yaşamında da hassas bir denge oluşturmalıdır. Özel hayatını işine yansıtmamalıdır.

İşini severek yapmalıdır. Zira işini severek yapmayan bir kişi, hangi meslek kolunda olursa olsun yeterli performansı gösteremez. Bunun neticesinde işler aksar.

Güler yüzlü olmalıdır. Bu sayede ev sahipleriyle arasında bir bağ kurabilecektir. Ayrıca işini benimseyecektir.

Yardımcı, güler yüzlü olduğu kadar gerekli mesafe dengesini kurabilecek duygu durumunda olmalıdır. Bu sayede çalışan- işveren dengesi korunacaktır.

Ev İşlerinde Yardımcı Ne İş Yapar?


Ev yardımcısı, iş sözleşmesinde belirtildiği kadarıyla ev işlerini üstlenen kişilerdir. Bu kapsamda görevleri şu şekildedir;

 1. Evin genel ve detay temizliği

 2. Mutfak temizliği

 3. Bulaşık

 4. Ütü

 5. Çamaşır yıkamak ve kurutmak

 6. Evde ihtiyaç duyulan malzemeleri tespit ve temin etmek

 7. Yemek yapmak

 8. Sofrayı düzenlemek

 9. Eve gelen misafirleri usulünce ağırlamak. Böylesi günlerde özel menüler hazırlamak

 10. Evde çocuk varsa onlarla ilgilenmek

 11. Market alışverişine çıkmak

 12. Eve gelen posta, kargo, evrak gibi gönderileri almak ve sahiplerine dokunmadan teslim etmek

 13. Çiçekleri sulamak

 14. Apartmanda, dairenin bulunduğu alanı temiz tutmak

 15. Mutfak araç ve gereçlerin temiz ve çalışabilir olduğundan emin olmak

 16. İş sözleşmesinde belirlenen usuller çerçevesinde kendisinden istenen ek hizmetleri gerçekleştirmek

Ev işlerinde yardımcı, iş veya başka mazeretler nedeniyle ev işlerini yapamayan kişilere yardımcı olan, o kişilerin yerine evin temizliğinden ve belirli başlı işlerinden sorumlu olan çalışandır. Ev işlerinde yardımcı, temizlik ve yemek işleri başta olmak üzere evin bütün işlerini yürütmektedir.

Ev işlerinde yardımcı, ayrıca evde bir çocuk varsa ve görev tanımında önceden belirlenmişse çocuğun bakıcılığını da üstlenmektedir. 

Ev işlerinde yardımcı, içerinse insanların özel hayatlarını yaşadığı bir mahremiyet alanında iş yaptığı için en başta bu mahremiyete saygılı olmalıdır. Bu saygı çerçevesinde, çalıştığı eve çok yakından tanıdığı bir kimse olsa bile, aileye yabancı bir kişiyi çağırmamalıdır.

Ev işlerinde yardımcı güvenilir olmalıdır. Ev içerisinde, ailenin özel eşyalarını karıştırmamalı, ailenin özel hayatına müdahale edecek ve bu hayatı açık edecek davranışlardan kaçınmalıdır.

Ev işlerinde yardımcı görev bilinciyle donanmış, sorumluluk duygusu gelişmiş bir insan olmalıdır. Daha önceden belirlenen işleri kendisinden beklendiği ölçüde bu sorumluluk duygusuyla ve büyük bir içtenlikle yerine getirmelidir.

Ev işlerinde yardımcı deneyim sahibi olmalıdır. Yapılacak temizliği, evdeki eşyanın düzenine göre belirlemelidir. Yemekleri ailenin istekleri doğrultusunda hazırlamalıdır (örneğin vejetaryen menü)

Ev işlerinde yardımcı, bir anlamda ailenin hayatına gireceği için nazik olmalı, toplu yaşam bilincine sahip olmalıdır.

Ev işlerinde yardımcı, eğer tek başına yaşayan yaşlı bir kişinin hizmetindeyse içten olmalı. Doğru iletişim geliştirebilmelidir. 

Ev işlerinde yardımcı seçimi için atılması gereken ilk adım yardıma gelecek kişinin güvenilirliğinin ve iş ahlakının araştırılmasıdır. Geçmişte çalıştığı yerlere bakarak, özgeçmişini inceleyerek ve yanında çalıştığı insanların referansını dikkate alarak seçim gerçekleştirilmelidir.

Ev işlerinde yardımcı seçiminde ana kriterlerden biri bir yardımcıdan ne beklendiğidir. Yardımcı sadece ev işlerinden mi sorumlu olacak? Aynı zamanda yemek ve çocuk bakımı ile mi ilgilenecek? Bu gibi kriterler yardımcının belirlenmesinde önemli bir etken olacaktır.

Ev işlerinde yardımcı seçiminde bir diğer kriter de yardımcının çalışkanlık ve karakter parametreleridir. Eğer yardımcı kendi özel hayatında da kişiliğinden taviz vermiyor ve doğru davranışları gerçekleştiriyorsa o zaman doğru bir seçim olacaktır.

 

Ev işlerinde yardımcı bulmak için online web sitelerinden yardım almak, günlük gazete sayfalarını takip etmek ve yerel şirketlere müracaat etmek mümkündür. Ancak bu şekilde doğru bir ev işlerinde yardımcı bulmak bir hayli güç olacaktır. Bu nedenle alanında uzman, profesyonel bir danışman şirketten yardım almak oldukça yararlı bir çözüm olmaktadır. Bu şirketler, yılların deneyimiyle, en seçkin özgeçmişe sahip ev işlerinde yardımcı kişilerle çalışmaktadır. Profesyonel kurumlar, hizmet talep edenlerin ideal tanımları üzerine en doğru yardımcıyı bulup görüştürme gerçekleştirmektedir. 

Ev işlerinde yardımcı kişinin görevleri temel olarak şöyle sıralanabilmektedir;

Ev işlerinde yardımcı kişiler, temizlik, ütü, alışveriş ve yemek yapmak gibi işlerle ilgilenmektedir.

Ev işlerinde yardımcı, eğer bu alanda hizmet talep edilmişse evcil hayvanın bakımıyla ilgilenir.

Yine hizmet talep edilmişse çocuk bakımı konusunda hizmet verir.

Ev işlerinde yardımcı, ev sahibinin belirlediği saat diliminde işe başlar.

Eğer evde okul çağında bir çocuk varsa o çocuğun okula gidiş – gelişiyle ilgilenir.

Eğer evde hasta veya yaşlı bir birey varsa onun beslenme ve bakımıyla ilgilenir.

Eve misafir geldiğinde misafirlerle ilgilenir.

Ve son olarak, ev işlerinde yardımcı kişiler evin bütün ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında çaba gösterir. 


Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?