Çocuk Bakıcısı

Çocuk Bakıcısı

Çocuk Bakıcısı

Günümüzde yaşam koşulları nedeni ile pek çok çocuk bakıcısı çalışmaktadır. Buda çocuklara bakacak bir bakıcı ihtiyacının oluşmasını sağlamaktadır. çocukların bakımı ve sorumluluğunu başka bir kişiye devretmek anneler için pekte kolay değildir. Bu sorumluluğu üstlenen kişinin çeşitli özelliklere sahip olması ve çocuk ile kaliteli zamanlar geçirmesi önemlidir. Bu nedenle çocuk bakıcısının  sahip olması gereken bazı özellikler vardır ve bu özellikler çocukların gelişimi için büyük rol oynamaktadır. Bu özellikleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

•    Çocuk bakıcısı olarak tercih ettiğiniz kişinin mutlaka daha önce en az staj gibi bir deneyimi olmasına dikkat edin. Çocuk gelişimi gibi bir bölümden mezun olan kişileri tercih ederseniz hem gözünüz arkada kalmaz hem de çocuğunuz için daha iyi olur.
•    Bakıcının çocuk ile nasıl iletişim kurulacağını ve nasıl davranılacağını bildiğinden emin olun. Gerekirse bu bilgiyi ölçmek için bakıcıya çeşitli sorular sorun.
•    Bakıcının çocuğunuzla geçirdiği zamanı etkileyecek büyük bir sağlık sorunu olmadığından emin olun. Bakıcının çocuğa ayak uydurabilecek enerjiye ve sağlığa sahip olması gerekmektedir.
•    Bakıcının bir anne olması tercihinizi etkileyebilir. Her ne kadar bakıcıların staj gibi deneyimleri olsa da anneliğin sağladığı tecrübenin yeri bambaşkadır. Tabi bu özellik şart değildir.
•    Çocuk ile ilgilenebilecek olgunluğa erişmiş olması gerekmektedir. Örneğin 17-18 yaşında bir genç kıza çocuklar ile ilgili eğitim dahi almış olsa böyle büyük bir sorumluluk yüklenmemeli. 

Kuzey İnsan Kaynakları olarak ailelerin '' çocuk bakıcısı '' ihtiyaçlarını;
•    Referanslı,
•    Deneyimli,
•    Şefkat ve sevgi ile işini yapan,
•    Kültür ve eğitim seviyesi yüksek,
     Çocuk Bakıcısı ile karşılıyoruz.
Siz de çocuk bakıcılığında tecrübeli, çocuğunuzu güvenle emanet edebileceğiniz '' çocuk bakıcısı arıyorum '' diyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.Çocuk bakıcısı, çalışmak zorunda olan ya da herhangi bir meşguliyeti olan ebeveynlerin çocuklarının belirli bir ücret karşılığında bakıcılığını gerçekleştiren ve çocukla vakit geçiren kişidir. Çocuk bakıcısı, aynı zamanda çocuğun ebeveynlerinin yokluğunda aile içerisindeki eğitimini de üstlenmektedir. Bu doğrultuda, çocuğun yaş grubuna göre, uygun becerilere sahip olması için çalışma yürütmektedir. Çocuk bakıcısı, çeşitli oyunlarla onun gelişiminde büyük rol oynamaktadır.

Çocuk bakıcısı, ailenin istek ve tercihleri ekseninde, kendisinin de rızası ve isteği doğrultusunda ev işlerini de yürütebilmektedir. 

İyi bir çocuk bakıcısı nasıl olmalı?” şeklindeki soruya şu şekilde cevap verilmesi mümkündür;

Çocuk bakıcısı, en temelde güvenilir ve sorumluluk sahibi olmalıdır. Zira, özellikle erken yaş grubundaki çocuklara özel ilgi gerekeceğinden bu sorumluluklarından taviz vermemeli ve görevlerini büyük bir ciddiyetle yerine getirmelidir.

Çocuk bakıcısı, çocuğun yaşını dikkate alarak doğru bir iletişim geliştirebilecek kabiliyette olmalıdır.

Çocukları sevmelidir. Zira çocuk sevgisi yoksa doğru ve etkili bir şekilde bakıcılık yapamayacağı bilinmelidir.

Çocuk bakımı konusunda uzman olmalıdır. Bu doğrultuda deneyim kazanmalı, çeşitli bakıcılık kurslarına gitmeli ve gerekli sertifikalara sahip olmalıdır.

Şefkatli olmalıdır. Çocukların hata yapmaya müsait yaşlarda olduğunun bilincinde olmalı ve onların hatalarında güler yüzlülüğünü korumalıdır. Ancak gerekli uyarıları, onları kırmadan, incitmeden yapabilmelidir.

Düzenli bir aile yaşamına sahip olmalı, zararlı alışkanlıklardan uzak kalmayı tercih etmelidir. Bilhassa çocuk bakıcılığını yaptığı evde sigara ve diğer zararlı maddeleri kullanmamalıdır. 

Çocuk bakıcısı seçerken değerlendirilmesi gereken öncelikli kriter bakıcılık başvurusu yapan kişinin uzmanlığı ve deneyimidir. Eğer kendisi de bir çocuk sahibiyse bu durum onun seçimi için bir artı olarak değerlendirilebilir.

İyi bir çocuk bakıcısı seçerken, bakıcı en az bir hafta değerlendirme süresine tabi tutulmalıdır. Bu süre boyunca çocuk ile arasındaki uyum ve iletişim gözlenmelidir.

Çocuk bakıcısı seçerken atılması gereken bir diğer adım da onun geçmiş yaşamını ve referanslarını araştırmaktır. Zira çocuk bakıcılığı, çok dikkat gerektiren bir iştir. Ve aileler, gelişigüzel kişilere çocuklarını emanet etmezler. Eğer bakıcı belirlenen kriterlere uyuyorsa tercih edilmelidir.

Çocuk bakıcısı, aileyle uzun yıllar çalışmaya açık olmalıdır. Zira sık bakıcı değişiklikleri çocuğun gelişimini de sekteye uğratabilmektedir.

Doğru bakıcı seçiminde, bakıcının görev ve sorumluluklarının önceden belirlenmesi gerekmekte ve bu beklentilere uygun bir bakıcı arayışı gerçekleştirilmesi gerekmektedir. 

İşinde uzman, becerikli, eğitimli ve profesyonel çalışma yürüten bir çocuk bakıcısı bulmak için bu alanda hizmet veren kurumsal danışmanlık firmalarına müracaat edilebilir. Danışmanlık firmaları, ebeveynlerin istekleri doğrultusunda en uygun adayları belirlemekte ve ailenin seçimine sunmaktadır.

Kuzey İnsan Kaynakları, aile yapılarına en uygun çocuk bakıcısı adayını belirlemek için yardımcı olmaktadır. İletişim kanallarından bize ulaşabilir, danışmanlık talep edebilirsiniz. 

“Çocuk bakıcısı ne iş yapar?” sorusunun cevabı bir ailenin çocuk bakıcısından ne beklediğine göre değişiklik göstermektedir. Ancak en genel tanımıyla bir çocuk bakıcısının yaptığı işler şu şekildedir;

-          Çocuğun eğlenceli ve eğitim oranı yüksek bir vakit geçirmesini sağlamak.

-          Ailenin rutinlerine göre çocukla ilgilenmek (Uyku saati, yemek saati vb.)

-          Çocuğun güvenliğini sağlamak.

-          Çocukla iletişim ve diyalog halinde kalmak.

-          Çocuğun yaşam alanının temizliğini sağlamak.

-          Eğer önceden anlaşılmışsa ev işlerinden sorumlu olmak.

-          Çocuğun beslenmesine azami dikkat göstermek.

-          Çocukla oyunlar oynamak.

-          Çocuk eğer okul çağındaysa onu okula bırakıp okuldan almak. 


Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?