Çocuk Bakıcısı

Çocuk Bakıcısı

Çocuk Bakıcısı

Çocuk bakıcısı, çalışmak zorunda olan ya da çeşitli meşguliyet durumlarında bulunan ebeveynlerin; çocuklarının sağlıklı ve eğitici bir şekilde gelişmesi ve onların doğru bir şekilde hayata hazırlanması için aileye yardımcı olan profesyonel kişilerdir.

Özellikle günümüz dünyasında, çocuklarının eğitimi konusunda hassas olan ebeveynler sıklıkla çocuk bakıcısı arayışına girmektedir. Çünkü bakıcılar özel bir eğitimden geçmiş; çocuk ruhundan anlayan ve onları en iyi şekilde eğitecek kişilerden seçilmektedir. Tabii ki bu durum kurumsal insan kaynakları şirketlerinde çalışan bakıcılar için geçerlidir. Bireysel olarak bakıcılık hizmeti veren kişiler, herhangi bir şekilde denetlenmedikleri için; çocuğun psikolojisinde ve gelişiminde olumsuz bir etkiye neden olabilmektedir. Yazımızın içerisinde bu konuyu detaylarıyla irdeleyeceğiz.


Çocuk Bakıcısı Görevleri Nelerdir?Bir çocuk bakıcısının görevleri, bakıcı arayışında olan aileler tarafından sıklıkla merak edilmektedir. Kuzey İnsan Kaynakları olarak çocuk bakıcısı olarak hizmet veren çalışanlarımızın görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz;


 1. Çocuğun beslenme ihtiyacından sorumludur. Bir plan dahilinde onun yemeklerini hazırlar ve yedirir.

 2. Çocuk bezi kullanılıyorsa bezini değiştirir.

 3. Bakıcılığını üstlendiği çocuğu çeşitli aktivitelere götürür ve sosyal gelişimini sağlar.

 4. Çocuğun ev ödevlerine yardımcı olur. Ders çalıştırır.

 5. Ara yemek öğünlerine dikkat eder. Süt, meyve gibi çocuğun gelişiminde önemli olan besinleri hazırlar.

 6. Çocuğun uyku saatine riayet eder.

 7. Banyo yaptırır.

 8. Çocuk odasının temizliğini gerçekleştirir.

 9. Eğitici oyunlar oynar.

 10. Çocuğa kitap okuyarak onun okuma alışkanlığı geliştirmesine yardımcı olur.

 11. Hastalık durumlarında sağlığına kavuşması için doktora götürüp getirir. İlaçlarını içmesini sağlar.


Eğer bakıcı arayışında olan aile ek hizmet istiyorsa, bu durumda bakıcı ile anlaşabilir ve işleri görev tanımına ekleyebilir. Bakıcılık hizmetini verecek kişi de kabul ederse; çocuk bakıcısı aynı zamanda evin temizliğinden ve yemeklerin hazırlanmasından da sorumlu olabilir. Çünkü yasalar çerçevesinde bu konuda karşılıklı uzlaşı olması gerekmektedir.Çocuk Bakıcısı Nasıl Olmalıdır?


Bir çocuk bakıcısı her şeyden önce güvenilir olmalıdır. Çünkü çalıştığı ev aile evidir ve aileler mahremiyetlerine saygı duyulmasını ister. Bakıcı bu mahremiyete saygı duymalıdır. Ailenin özel hayatına doğrudan ya da dolaylı olarak müdahale etmemelidir. Çocukları sevmeli ve onlara gereken şefkati gösterecek ruhsal dengeye sahip olmalıdır.


Hastalık ve sakatlıklara karşı; acil müdahaleyi yapabilecek ve sağlık ekiplerini bilgilendirecek derecede temel ilk yardım bilgisine sahip olmalıdır.


Çocuk psikolojisi ve çocuk davranışlarının farkında olmalıdır. Çünkü bakıcılığını üstendiği çocuktan yetişkinlerde olduğu gibi tutarlı davranışlar bekleyemeyiz. Elbette ki çocuk hatalar yapacak. Önemli olan, bakıcının bu hataları görmezden gelmeden çocuğu uyarması ve doğru davranış doğrultusunda eğitebilmesidir.


Çocuk Bakıcısı Nasıl Seçilir?


Çocuğunuza ve aile yapınıza uygun bakıcıyı seçmek için birçok yöntem vardır. Ancak bu yöntemlerin bir kısmı profesyonellikten uzaktır. Profesyonel olmayan yöntemler çeşitli riskleri beraberinde getirmektedir. Örneğin; gazete ilanları vasıtasıyla bireysel çalışan bir bakıcı seçtiğinizde çocuğunuzun eğitimi ve gelişimi aksayabilmektedir. Çünkü bu kişiler, çocuk psikolojisi ve çocuk gelişimi noktasında yetersiz kalabilmektedir. Aynı risk kurumsallıktan uzak internet sitelerinde de bulunmaktadır. Bu nedenle, çocuk bakıcısı seçimi için en uygun yöntem profesyonel insan kaynakları şirketleriyle temasa geçmek ve destek talep etmek olmalıdır. Çünkü kurumsal firmalar, adayların özgeçmişlerini inceleyerek onları denetime tabii tutmaktadır. Ayrıca referans ve kişilik araştırması yaparak ailelerin ihtiyaçları doğrultusunda seçim gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır.


Size en uygun bakıcı adayı ile görüşmek için web sitemizde yer alan iletişim kanallarını kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca sitemiz içerisinde diğer hizmetlerimize göz atabilirsiniz.

Çocuk bakıcısı, çalışmak zorunda olan ya da herhangi bir meşguliyeti olan ebeveynlerin çocuklarının belirli bir ücret karşılığında bakıcılığını gerçekleştiren ve çocukla vakit geçiren kişidir. Çocuk bakıcısı, aynı zamanda çocuğun ebeveynlerinin yokluğunda aile içerisindeki eğitimini de üstlenmektedir. Bu doğrultuda, çocuğun yaş grubuna göre, uygun becerilere sahip olması için çalışma yürütmektedir. Çocuk bakıcısı, çeşitli oyunlarla onun gelişiminde büyük rol oynamaktadır.

Çocuk bakıcısı, ailenin istek ve tercihleri ekseninde, kendisinin de rızası ve isteği doğrultusunda ev işlerini de yürütebilmektedir. 

İyi bir çocuk bakıcısı nasıl olmalı?” şeklindeki soruya şu şekilde cevap verilmesi mümkündür;

Çocuk bakıcısı, en temelde güvenilir ve sorumluluk sahibi olmalıdır. Zira, özellikle erken yaş grubundaki çocuklara özel ilgi gerekeceğinden bu sorumluluklarından taviz vermemeli ve görevlerini büyük bir ciddiyetle yerine getirmelidir.

Çocuk bakıcısı, çocuğun yaşını dikkate alarak doğru bir iletişim geliştirebilecek kabiliyette olmalıdır.

Çocukları sevmelidir. Zira çocuk sevgisi yoksa doğru ve etkili bir şekilde bakıcılık yapamayacağı bilinmelidir.

Çocuk bakımı konusunda uzman olmalıdır. Bu doğrultuda deneyim kazanmalı, çeşitli bakıcılık kurslarına gitmeli ve gerekli sertifikalara sahip olmalıdır.

Şefkatli olmalıdır. Çocukların hata yapmaya müsait yaşlarda olduğunun bilincinde olmalı ve onların hatalarında güler yüzlülüğünü korumalıdır. Ancak gerekli uyarıları, onları kırmadan, incitmeden yapabilmelidir.

Düzenli bir aile yaşamına sahip olmalı, zararlı alışkanlıklardan uzak kalmayı tercih etmelidir. Bilhassa çocuk bakıcılığını yaptığı evde sigara ve diğer zararlı maddeleri kullanmamalıdır. 

Çocuk bakıcısı seçerken değerlendirilmesi gereken öncelikli kriter bakıcılık başvurusu yapan kişinin uzmanlığı ve deneyimidir. Eğer kendisi de bir çocuk sahibiyse bu durum onun seçimi için bir artı olarak değerlendirilebilir.

İyi bir çocuk bakıcısı seçerken, bakıcı en az bir hafta değerlendirme süresine tabi tutulmalıdır. Bu süre boyunca çocuk ile arasındaki uyum ve iletişim gözlenmelidir.

Çocuk bakıcısı seçerken atılması gereken bir diğer adım da onun geçmiş yaşamını ve referanslarını araştırmaktır. Zira çocuk bakıcılığı, çok dikkat gerektiren bir iştir. Ve aileler, gelişigüzel kişilere çocuklarını emanet etmezler. Eğer bakıcı belirlenen kriterlere uyuyorsa tercih edilmelidir.

Çocuk bakıcısı, aileyle uzun yıllar çalışmaya açık olmalıdır. Zira sık bakıcı değişiklikleri çocuğun gelişimini de sekteye uğratabilmektedir.

Doğru bakıcı seçiminde, bakıcının görev ve sorumluluklarının önceden belirlenmesi gerekmekte ve bu beklentilere uygun bir bakıcı arayışı gerçekleştirilmesi gerekmektedir. 

İşinde uzman, becerikli, eğitimli ve profesyonel çalışma yürüten bir çocuk bakıcısı bulmak için bu alanda hizmet veren kurumsal danışmanlık firmalarına müracaat edilebilir. Danışmanlık firmaları, ebeveynlerin istekleri doğrultusunda en uygun adayları belirlemekte ve ailenin seçimine sunmaktadır.

Kuzey İnsan Kaynakları, aile yapılarına en uygun çocuk bakıcısı adayını belirlemek için yardımcı olmaktadır. İletişim kanallarından bize ulaşabilir, danışmanlık talep edebilirsiniz. 

“Çocuk bakıcısı ne iş yapar?” sorusunun cevabı bir ailenin çocuk bakıcısından ne beklediğine göre değişiklik göstermektedir. Ancak en genel tanımıyla bir çocuk bakıcısının yaptığı işler şu şekildedir;

-          Çocuğun eğlenceli ve eğitim oranı yüksek bir vakit geçirmesini sağlamak.

-          Ailenin rutinlerine göre çocukla ilgilenmek (Uyku saati, yemek saati vb.)

-          Çocuğun güvenliğini sağlamak.

-          Çocukla iletişim ve diyalog halinde kalmak.

-          Çocuğun yaşam alanının temizliğini sağlamak.

-          Eğer önceden anlaşılmışsa ev işlerinden sorumlu olmak.

-          Çocuğun beslenmesine azami dikkat göstermek.

-          Çocukla oyunlar oynamak.

-          Çocuk eğer okul çağındaysa onu okula bırakıp okuldan almak. 


Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?