Bebek Bakıcısı

Bebek Bakıcısı

Bebek Bakıcısı

Bebek bakıcısı, kısaca açıklamamız gerekirse; ebeveynlerin yokluğunda evin bebeği ile ilgilenen, onun her türlü ihtiyacından sorumlu olan kişidir. Bebeklerin ruhsal ve yaşamsal ihtiyaçları göz önüne alındığında, bebek bakıcısı olarak görev yapan kişinin birtakım belirleyici özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu özelliklerden yazımız içerisinde bahsedeceğiz. Ancak baştan belirtmeliyiz ki; bebek bakıcısı seçiminde bu kriterler oldukça önemlidir. Bu nedenle; adaylar içerisinden seçim yapacak ailelere kriterlerimizden hiçbirini atlamaması önerisinde bulunuyoruz. Böylece siz de bebeğiniz için en doğru bakıcıyı seçebileceksiniz.


Bebek Bakıcısı Ne İş Yapar?


Bebek bakıcısı, giriş cümlemizde de bahsettiğimiz üzere, ebeveynlerin yokluğunda bebeğin her türlü ihtiyaçlarıyla ilgilenir. Dilerseniz bu cümleyi biraz açalım.


Bebek bakıcısı, en temelde bebeğin yaşamsal ihtiyaçlarının giderilmesinden sorumludur. Yani bu ihtiyaçların başında beslenme, giyinme, uyku, temizlik, tuvalet gibi temel ihtiyaçlar gelmektedir. İhtiyaçların titiz bir şekilde giderilmesi bebeğin sağlığı ve gelişimi açısından oldukça önemlidir. Ancak bir bebek bakıcısının görevi bunlarla sınırlı değildir. Bebeğin oyun ihtiyacını göz önüne alarak; onunla eğitici içerikte oyunlar oynamalı ve onun sosyal iletişimini güçlendirmelidir. Ayrıca, bebeğin odasının temizliğinden de bakıcı sorumludur. Bu nedenle, bebeğin sağlık ve konforunu üst düzeyde tutacak temizlik işlemlerini gerçekleştirmelidir.


Eğer aile ile aday arasında anlaşma sağlanmış ve iş sözleşmesinde belirtilmişse bakıcı aynı zamanda evin temizliğinden, yemek yapımından da sorumlu olabilir.


Bebek Bakıcısı Nasıl Olmalı?


Bir bakıcı, öncelikli olarak yanında olacağı bebeğe maksimum ilgi ve şefkati gösterecek karakter yapısında olmalıdır. Ayrıca bebekleri sevmelidir. Bebekleri sevmeyen bir kişi, onlara yeterli vakti ve ilgiyi vermez. Bu durum, bebek açısından olumsuz etkilere yol açar.


Bakıcı güvenilir olmalıdır. Ailenin yokluğunda, çalıştığı eve çok yakını olsa dahi yabancı kimseleri almamalıdır. Bebeğin sağlığı ve ona olumsuz rol model olmaması açısından kötü alışkanlıklardan uzak durmalı, evde sigara içmemeli ve alkol tüketmemelidir.


Bebekler, zaman zaman çeşitli kazalara ve fizyolojik sorunlara maruz kalabilir. Bu gibi durumlarda bakıcının en azından temel ilk yardım bilgisine sahip olması, bu alanda kendini geliştirmesi gerekmektedir. Zaten günümüzde bu alanda birçok eğitim ve sertifika programı mevcuttur. Bakıcı bu programlara katılıp temel ilk yardım bilgisini arttırmalıdır.


Bebek Bakıcısının Bebeğin Gelişimindeki Rolü Nedir?


Günümüzde, ebeveynler meşgul olmasalar dahi bebekleri için bir bakıcı tutmak istemektedir. Bunun en büyük nedeni, bakıcıların bebek bakımı konusunda uzmanlık ve yetkinlik taşımasıdır. Bu sayede bakıcılar, bebeğin doğru bir şekilde gelişmesi ve hayata mümkün olduğu en güzel şekilde hazırlanması için yardımcı olmaktadır. Örneğin, yabancı dil bilgisine sahip bir bakıcı bebekle oyun oynarken onun eğitici metotlarla İngilizce öğrenmesine neden olmaktadır. Bebeğin yanında kitap okuyarak onun daha çok küçük yaşlarda eğitimli, meraklı, ayakları yere sağlam basan bir birey olması için çaba göstermektedir. Ayrıca, bebek için özel olarak geliştirilen iletişim metotlarını kullanarak; bebeğin dışa dönük bir birey olarak yetişmesi, güçlü sosyal bağlar kurabilmesi, etkili iletişim ve ifade yeteneğine sahip olmasında önemli bir tetikleyici rol üstlenmektedir.


Yapılan araştırmalar, 0-3 yaş arasındaki bebeklerin daha kolay öğrenebildiğini göstermektedir. Eğer bu yaş aralığında bebek için doğru adımlar atılırsa; onun daha dengeli ve daha güçlü bir kişilik yapısına sahip olmasının önü açılmaktadır. Bu noktada bakıcı kişisinin önemi ortaya çıkar. Doğru bir bakıcı seçimi, bebeğin gelişiminde ana etkenlerden biridir.


Size en uygun bakıcı adayıyla görüşmek için Kuzey İnsan Kaynakları web sitemizi inceleyiniz. İletişim kanallarımız vasıtasıyla bize ulaşım sağlayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bebek bakıcısı, ebeveynlerin yokluğunda veya meşguliyetinde, anne babanın belirlediği sınır ve ölçütler ekseninde bebekle ilgilenen kişidir.

Bebek bakıcısı, bebeğin güvenliği, yeme – içme ve tuvalet ihtiyacı, oyun ve ilgi ihtiyacı başta olmak üzere bebek yetiştirmede kilit noktalardan sorumludur. Bebek bakıcısının görev ve sorumlulukları, ailenin isteklerine ve bakıcının kabulüne bağlı olarak arttırılıp azaltılabilmektedir.

Bebek bakıcısının aynı zamanda ev işlerinden de sorumlu olması isteniyorsa bu doğrultuda, bakıcı ve ebeveynler uzlaşı içerisinde olmalıdır. Bakıcının bebek ile ilgili sınırlarını uzlaşıya göre belirlemelidir. 

Bebek bakıcısı; en temelde bebeğin gelişimi ve ihtiyaçlarıyla ilgilendiği için belli başlı özelliklere sahip olmalıdır. İdeal bir “bebek bakıcısı nasıl olmalı?” şeklindeki soruya şu şekilde cevap verebiliriz;

Bebek bakıcısı, güvenilir olmalıdır. Ailenin yokluğunda bebek ile en iyi şekilde ilgilenmeli ve ona şefkat göstermelidir. Çalıştığı ev veya kendi evi mahremiyet bölgesi olduğu için aileye yabancı kimseleri, kendisinin çok yakından tanıdığı olsa bile eve almamalıdır.

Bebek bakıcısı, bebek psikolojisinden anlamalıdır. Bebeklerin nerede, hangi davranışları gösterdiğini bilmeli, buna göre davranış göstermelidir. Bebeklikte ortaya çıkan en ufak bir sorunun dahi bebeğin gelişiminde önemli bir etken olduğunun farkında olmalıdır.

Sorumluluk sahibi olmalıdır. Bakımını üstlendiği bebeği, kendi bebeğiymişçesine koruyup kollamalıdır. Devamlı güler yüzlü olmalıdır.

Deneyimli ve öğretici olmalıdır. Bebeğin gelişimini en iyi şekilde ilerletmek için oyunların içerisine bilgi dolu ögeler sıkıştırmalıdır.

Hassas ve sabırlı olmalıdır. Zira bebekler yaşları itibariyle hata yapmaya müsaittir. Bebek bakıcısı bu hataları tolere edebilecek kabiliyette olmalı, gerektiğinde doğru davranışları öğretebilmelidir. 

İyi bir bebek bakıcısı, bebeğin yaşına ve bakıcının uzmanlığına bakılarak seçilmelidir. Bu noktada bakıcının sertifikaları, deneyimi ve referansları bebek bakıcısı seçiminde değerlendirilmesi gereken önemli kriterlerdendir.

Bebek bakıcısı seçiminde bir diğer önemli faktör de bir bakıcıdan ne beklendiğidir. Eğer bakıcının, bebek ile ilgilenmek dışında ev işlerinde de yardımcı olması isteniyorsa ona yönelik bir arayış ve seçim gerçekleştirilmelidir. 

Yirmi birinci yüzyılda, online işlemlerin artmasıyla birlikte bebek bakıcısı aramak ve bulmak da kolaylaşmıştır. Web üzerinde bebek bakıcısı nasıl bulunur? Şeklinde bir arama yapıldığında on binlerce farklı sonuç çıkmaktadır.

Bebek bakıcısı bulmak için en önemli kriter güvenilirliktir. Bu nedenle güvenilirliği yüksek, kurumsal firmaların bebek bakıcısı kategorilerinden hizmet talep edilmelidir. Bu kurumlar, güvenilir, samimi ve bebeğin gelişiminden üst düzeyde sorumlu olacak bakıcılarla çalışmaktadır.

Bir bakıcıda aranılan özellikleri tarif ettiğinizde, tarifinize uygun kişilerin yönlendirmesini yapacaklardır. 

Bebek bakıcısı, bebeğin günlük bakımını bütün detaylarıyla üstlenmektedir. Tuvalet, oyun, uyku, yemek gibi ihtiyaçlarından sorumludur. Bebeğin eğitimini üstlenir. Bebeğin ruhsal ve kişilik gelişimi için öğretici içerikte oyunlar oynar ve buna uygun davranışlar geliştirir. Bebeğin, günlük uyku ihtiyacını gözeterek onu uykuya hazırlar. Tuvaletini yapan bebeğin bezini değiştirir.

Bütün bunlara ek olarak, eğer aile bebek bakıcısından özel isteklerde bulunmuşsa bu istekleri sorumluluk duygusuyla yerine getirir. 


Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?