hastalara bakmakTalihsiz bir olay sonucu ya da herhangi bir sebepten dolayı bazı kişiler bedensel sağlıklarını yitirdikleri gibi bazı kişiler de yaşları ilerlediği için hareket özgürlüklerini yitirebilirler. Aileleri ve yakın çevresindeki kişiler ise gerekli olan boş zamanı bulamadıkları için sağlığını kaybetmiş ve yaşlanmış olan yakınları ile ilgilenemezler. Daha iyi ilgilenilmeleri için de hasta ve yaşlı bakıcısına ihtiyaç duyarlar.

Bakıcı olma görevini üstlenecek olan kişilerin bazı önemli vasıfları ve gerekli donanımlara sahip olması gerekir. Günümüzde de bu mesleğe olan ilgi daha fazla artmaktadır.

Peki hasta bakıcısı ve görevi yaşlı bakımı olan kişilerin önemli olan bu vasıfları nelerdir?

  • Hastanın ve yaşlı olan kişinin oda düzeni ile ilgilenmek. Odasını belirli aralıklarda havalandırmak, odasında gerekli temizliği sağlamak, yatağını düzenlemek, rahatını sağlamak, hastaya veya yaşlıya pozisyon vermek oldukça önemli bir detaydır.
  • Hastanın ve yaşlı olan bireyin kişisel bakımı ile ilgilenmek. Yapamayacak durumdaysalar soyunma, giyinme, banyo gibi bakımlarında yardımcı olmaları gerekir.
  • Hastaya ve yaşlı olan bireye yemek yemesinde yardımcı olmak. Hastaların ve yaşlı olan bireylerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Bu nedenle de bakmakla görevli olan kişi doktorun uygun gördüğü beslenme programını düzenli bir şekilde hastaya uygulamalıdır.
  • Hastaya günlük egzersizlerini yapmasında yardımcı olmak. Şayet hasta olan kişinin ve yaşlı bireyin sağlık durumu elveriyorsa doktorunun önerdiği egzersizleri düzenli olarak yaptırmalıdır.
  • Özellikle yaşlı olan kişinin psikolojik sağlığı ile ilgilenmek. Bildiğiniz gibi yaş ilerledikçe insanlarda bazı kaygılar ve korkular oluşmaktadır. Bu nedenle de hem hasta olan kişinin hem de yaşlı olan bireyin psikolojik sağlığı ile ilgilenmek dikkat edilmesi gereken bir konudur.
  • Hastanın ve yaşlı bireyin sağlığı ile ilgili gerekli bilgileri hastanın ailesine, bakım evine, huzur evine ve doktoruna vermesi gerekir. Mesela hastanın sağlık raporunu düzenli bir şekilde tutması ve gerekli yerleri bilgilendirmesi diğer önemli detaydır.
  • Doktorunun vermiş olduğu ilaçları kullanmasında hastaya yardımcı olmalıdır. İlaç saatinin değişmemesi ve aynı saatlerde alınması önemli detaylardan birisidir. Bu konunun aksatılmaması ve ilaçların düzenli olarak verilmesi hasta bakıcısının görevlerinden bir diğeridir.

hasta bakıcı görevleriBütün bu görevlerin yapılmasının yanında hasta ve yaşlı bakıcısı olmayı tercih eden kişilerin güler yüzlü, temiz, düzenli, saygılı, mesafe koymayı ve hitap şeklini bilen, sabırlı, duyarlı, disiplinli, enerjik, çalışkan, dürüst vb. becerilere sahip olması gerekmektedir.

Zor bir meslek olmasına rağmen gün geçtikçe bu mesleği yapmak isteyenlerin sayısı artmaktadır. Bu
mesleğe başlamadan önce kişilerin “ben bu işi yapabilir miyim?” diye kendilerini test etmeleri gerekir. Çünkü oldukça kapsamlı, sabır isteyen, herkesin yapamayacağı, duyarlı olan kişilerin daha kolay yapabileceği bir meslektir.

Balıkesir-Bakıcı

Hasta ve yaşlı bakıcısı olarak tercih edeceğiniz kişiyi seçerken de yukarıdaki özellikler bu konuda size yardımcı olacaktır.

 

 

 

 

Yaşlı ve Hasta Bakıcı Hizmetinden Yararlanmak için